STS-135

Novinky o raketoplánech a jejich misích.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Konec STS-135

Příspěvek od Dugi »

Přesně tak, Lakely. Musíme doufat. Doposud nejdelší období, kdy Američané nelétali do vesmíru bylo mezi programem Apollo a STS. Trvalo 5 let, 8 měsíců, a 16 dnů. Doufejme, že období, které nás teď čeká nebude trvat tak dlouho a že se amerického kosmonauta dočkáme dříve než 10.4.2017. :)
Posádka Atlantisu je už v přepravním vozidle Crew Transport Vehicle, kde se aklimatizuje a převlékne. Technici zatím zabezpečují systémy raketoplánu a řídící centrum raketoplánů v Houstonu ukončilo svou činnost. Nyní se odsud bude řídit pouze ISS.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Kde se zastavila kola

Příspěvek od Dugi »

Ranvej, na které přistávají raketoplány přestala dnešním dnem sloužit. Stane se z ní další z řady památníků období, kdy raketoplány létaly do kosmu. A zdobí ji i dvě značky. Technici po přistání označili místa, kde se zastavila kola Atlantisu. Hlavní podvozek (Main Landing Gear).



A také přední podvozek (Nose Landing Gear).

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: STS-135

Příspěvek od stana85 »

Mám jeden dotaz. Sledoval jsem online zpravodajství z přistání a tam říkaly že pilot přebírá řízení a jde na přistání. Myslel jsem že raketoplán přístává v automatickém režimu bez pilotáže. Jak to tedy je?
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: STS-135

Příspěvek od Dugi »

stana85 píše:Mám jeden dotaz. Sledoval jsem online zpravodajství z přistání a tam říkaly že pilot přebírá řízení a jde na přistání. Myslel jsem že raketoplán přístává v automatickém režimu bez pilotáže. Jak to tedy je?
Ahoj,
pravdu má online zpravodajství. Americké raketoplány skutečně neumí (teď už bych měl říkat spíš "neuměly") samočinně přistát. Vždycky je musí řídit pilot, který sedí v kabině. Ostatně to je i důvod, proč byl první let raketoplánu (STS-1 Columbia) v roce 1981 pilotovaný. Každá nová kosmická loď se nejprve otestuje bez posádky, aby bylo vidět, zda je bezpečná. Ale protože raketoplán neuměl (a doposud neumí) sám přistát, musel mít na své palubě už od začátku lidskou posádku.
Jinak na tom ale byl ruský raketoplán Buran. Ten svého času uměl přistát v naprosto automatickém režimu bez jakýchkoliv zásahů řídícího střediska a na palubě neměl žádného člověka. Celý přistávací manévr řídily počítače. Do kosmu se ale Buran podíval pouze jednou.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Witt
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 10.4.2010 12:53
Re: STS-135

Příspěvek od Witt »

NASA vydala jako ke každé z posledních misí video zachycující to nejlepší z mise. Toto video je ale speciální tím, že je to zároveň tak trochu ohlédnutí se za celou érou raketoplánů.

Ke zhlédnutí na našem webu: http://universe-centrum.cz/galerie
nebo na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=rVJDYI1BQA4
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: STS-135

Příspěvek od Dugi »

Po zhlédnutí tohohle videa mě přepadla silná nostalgie. Ach jo, byly to nádherné stroje. :(
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: STS-135

Příspěvek od tomas »

Úžasné video. Super, že konečně byl pořádně slyšet i zvuk při oddělování SRB a skvělý byl ten dopad SRB do vody. Dík za odkaz.
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: STS-135

Příspěvek od chobolatom »

Jen malé připomenutí poslední mise. :)

Odpovědět

Zpět na „Raketoplány“