Astronomie vs. družicové megasítě

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Dugi »

Díky za rozbor, já se vyjádřím jen k tomu, co se týká fóra, tedy proč tu je tohle vlákno. Na to je jednoduchá odpověď. Zpočátku tu nebylo a odpůrci Starlinků neustále plnili svou kritikou tohohle projektu všechna vlákna týkající se příprav na start aktuální várky. na to samozřejmě následovala reakce zastánců Starlinku, takže ve výsledku kynula debata, která se netýkala konkrétní mise, ale obecné debaty o projektu. Mise odstartovala, založilo se nové vlákno pro novou misi a tak se to rozjelo znova. A protože na našem webu není zvykem mazat komentáře a to ani když s nimi nesouhlasím (byť je mi stále předhazováno že neuznávám jiný názor než svůj), tak jsme se rozhodli založit vlákno, do kterého se všechny tyhle v podstatě OT komentáře z jiných vláken přesunuli. O samotný přesun se pak postaral Mirek Pospíšil. Tohle vlákno je tedy jako jakýsi hromosvod, který stahuje komentáře ze zbytku fóra na jedno místo, aby nepřekážely u příspěvků týkajících se příprav / průběhu konkrétních startů. Nečekám, že některá strana změní názor. jen kdyby tady to vlákno nebylo, tak tyhle debaty vedeme v deseti různých vláknech, kde by to navíc rušilo celkovou tématickou linku.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10890
Reputace: 10438
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Pospíšil »

Jeden pěkný příklad toho, že i teleskopy v kosmu se musí potýkat s rušivými objekty v zorném poli a nemusí to být zrovna umělé družice. Na tomto obrázku z HST jsou tisíce vzdálených galaxií. Ty bílé čmouhy, připomínající psí chlupy na perském koberci, jsou zachycené přelety asteroidů přes zorné pole Hubbla.
Z toho plyne, že tlak na zdokonalování algoritmů pro odstraňování nechtěných čar a křivek z astronomických snímku, bude i bez megakonstelací pokračovat dál.


---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 582
Reputace: 196
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Jenže v kosmickém prostoru to je celkem jednodušší úloha. Ty asteroidy mají buš dtejnou jasnost , nebo se pojitě mění. A kdokoliv je na křivce/čáře nějaký bodová odchylka, tak topředstavuje reálný objekt, který na tom snímků má být a algoritmus ho nesmaže. U pozemské fototografie nevznikne nikdy jednolitá ani spojitá čára. Vlivem pohybu vzduchovým vrstev jsou ojekty zostřovány/zeslabovány, pulzují vlivem atmosféry i mnohonásobně. Takže nějaké odečtení tak, aby nezaniklo to , co je p´pod tím, je problém. Samozřejmě to lze zjistit z jiných snímků a dál zpracovat tak, aby na výsledku pokud možno nic nezaniklo ani nepřibylo. Ta lze ale tak ještě u amatérské fotrografie , kde má být výsledkem jen líbivý snímek, pro vědu jsou tohle celkem nepřípustné zásahy do snímku, který má být dále zpracován. Ono to není daleko od toho, jako když si ve fotoeditoru vezmete klonovací razítko a překreslíte vadné body. I když se to dělá sofistikovaněji a utomaticky
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Dugi »

Elon Musk prý má velký zájem jednat s astronomickou komunitou o způsobech, jak vypustit nebo dokonce postavit velký kosmický teleskop. Jednou z možností je dalekohled pro zobrazování planet. Teleskop by mohla vypustit Starship.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 582
Reputace: 196
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Dovolím si do klidné debaty vložit jeden 1 hodinový snímek zhruba 2 čtverečních stupňů oblohy. Satelitů tam je 12, nejsou úplně všechny Starlinky ( a ani je nemám chuť identifikovat, i když by to nebyl problém. ) No, vychází mi tedy jeden satelit na 5 minut. Jen starlinků tam má být 100 x tolik než teď. Znamená to každé 3s jedna stopa. A přečtěte si zpětny vaše rady, jak budou Stralinky hlásit polohu , aby se mohliy observatoře na ně připravit, rady, jak v době přeletu lze přeručit snímání a jak si s tím hravě software poradí.
A není to foceno za soumraku, je to foceno těsně před půlnocí a není to v létě, jak zní většina argumentů, kdy že budou rušit na obloze, a jsou na finální dráze.
Obrázek
Naposledy upravil(a) milantos dne 29.4.2020 0:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Dugi »

A nezapomeň, že to časem nebudou jen Starlinky, u kterých SpaceX aktivně pracuje na uspokojení astronomické komunity. Časem se počet družicových sítí rozroste - snad budou mít astronomové to štěstí a všechny firmy to budou řešit tak aktivně jako SpaceX, byť dnes tak rádi říkají, že SpaceX nedělá nic. Pak by teprve poznali, jak jim křivdili.
Ale zpátky k tématu. To, co jsi poslal je, jak jsi uvedl hodinový snímek. Nejsem astrofotograf, ale říkám si, jestli jsou hodinové expozice nutné. Dělají se přece kratší expozice, které se pak spojují do jednoho snímku, takže tam jsou snáze řešit čáry na jednotlivých snímcích. Stejně tak se v některých případech (uznávám, že ne v všech) dá počkat se snímáním na dobu, až budou družice ve stínu.
Já se nemohu zbavit dojmu, že tyhle fotky vznikají schválně, aby vyvolávaly negativní emoce. Jako kdyby fotograf krajinář pořídil fotku nějakého údolí a při focení si stoupnul přímo před elektrický sloup a pak hlasitě hořekoval nad tím, jak mu ta hnusná elektrická vedení kazí fotky.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 582
Reputace: 196
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Promiň, ale blbá odpověd je taky odpověď.
Doufám, že mi alespň dovolíš, abych si o ni myslel, co si myslím.Tolik nesmyslů a demagogie v jednom příspěvku se jen tak nevidí.
Naposledy upravil(a) milantos dne 29.4.2020 0:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1598
Reputace: 1902
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od jakubv »

Dugi, přerušovat má smysl, pokud fotíš na velké zvětšení, jen malý úsek nebe, třeba z VLT velkým zrcadlem.
Když máš ale širší záběr, tak budeš mít více času nějakou družici v záběru než bez ní.
Možná by jsi se měl dohodnout s nějakým astro fotografem, aby Ti ukázal a vysvětlil jak fotí a ukázal ty surové fotky, co získá a Ty jsi viděl, na kolika fotkách něco je.
Ne dojmy, ne odhady, ale skutečné nafocené výsledky.
Určitě Ti to rád někdo ukáže a můžeš se o tom přesvědčit sám.
-----------------
xx jakubv
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 582
Reputace: 196
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od milantos »

Přesně tak. Ale podstatné je , že jen od Spx to bude 100x horší, než teď
Jinak to pole snímku není nijak širokoúhlé, přehlídkové velkeé dalekohledy ho nemají menší. Takže každé 3s tam bude stopa. Ale o tom se špatně diskutuje s někým , kdo o tom neví ale vůbec nic a píše nesmysly jako argumenty.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26970
Reputace: 2733
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomie vs. družicové megasítě

Příspěvek od Dugi »

Mohu tě uklidnit, že ti určitě dovolím si o mé osobě nebo o mých názorech myslet cokoliv se ti zamane. Jednak je to proto, že už asi nemůžu mít horší obraz v tvých očích než mám a za druhé je mi upřímně jedno, co si o mně lidé myslí. Nepatřím mezi část populace, která mění názory podle toho, co je zrovna v módě, nebo aby se někomu zalíbili. ;-)
Jsem zvědavý, co budou astronomové psát, až se začne používat ta avizovaná sluneční clona. Nemám sice křišťálovou kouli, ale domnívám se, že tu budeme číst příspěvky o tom, že je to málo / k ničemu, že to byl ze strany SpaceX jen reklamní trik a že firma pro astronomy vůbec nic nedělá.

jakubv: Díky za názor. Rozhodně netvrdím, že jsem v tomhle oboru nějak znalý. Moje znalosti astrofotografie jsou značně povrchní a ponejvíce získané ze sledování YouTube videí o tomhle oboru. Nicméně se domnívám, že i kdybych podobné „školení“ absolvoval, tak to můj názor na Starlinky nezmění. Jelikož jsou součástí kosmonautiky, budou pro mne mít vždy nejvyšší prioritu před vším ostatním. Ano, klidně si může kdokoliv myslet, že jsem zaslepený, ale nejde o mne - já mám spolehlivý internet už teď. Jde mi o ty tisíce, dost možná i miliony lidí, kterým může takový projekt změnit život. Máme možnost udělat další technologický krok vpřed a to pro mne má nejvyšší možný význam.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“