Komunikační satelity Starlink

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od milantos »

Dugi píše: že ti chytráci zaujatí proti SpaceX, .
Myslel jsem, že se tu strašně zakládá na serióznosti ....
A ono to je trochu jinak. Kdo nejde s námi, jde proti nám ... a šup, dáme mu nálepku . Zpátečníci, chytráci ....
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Dugi »

To není nálepkování. To je konstatování reality. Nemohu za to, že asi podvědomě cítíš, že se to týká i tebe.
P.S. Dovolím si připomenout, že sami astronomové udělali počítačovou simulaci stavu, kdy bude na oběžné dráze všech 42 000 družic. Vyšlo jim, že i v tom nejhorším případě bude schopnost pozemního pozorování zhoršena maximálně jen o 30 %. Chápu, že lidé, kteří z toho na začátku dělali konec světa a tragédii mezinárodních rozměrů začínají chápat, že asi přestřelili. Jasně, udělali k z komára velblouda a bouři ve sklenici vody. Ale já se na ně za to nezlobím. Aspoň mohou být rádi, že to tak špatné nebude. Věřím, že se teď ta hysterie trochu uklidní.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od MaG »

Dugi, tady jsi v hodnocení některých astronomů vyšel z jedné fotky. Sám si ji nepořídil, sám jsi to nepozoroval, sám nemáš dost dat. Sám jsi v diskuzi pod článkem někoho napadl za nevhodné vyjadřování a tady jsi ty sám použil termín chytráci. To vše, co jsem komentoval, je přes čáru. Až budeš mít vlastní data, pozorování, nebo desítky měření a podobných fotek, jsem ochoten se bavit. Zatím platí, že přelety třeba rušily kolegovi snímání komety za soumraku, kde není čas čekat, až přeletí. Je to pořád dokola. Ty máš svou pravdu a astronomové taky, ale pokud nemáš vlastní napozorovaná data a fotky, neměl bys to vůbec komentovat. Já se o to myslím zatím taky snažil, ale tohle už je moc. Kolegové nejsou žádní chytráci.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Dugi »

Vycházím z toho, že astronomové sami vydali studii, podle které dojde ke zhoršení pozorování i po dobudování celé sítě v tom nejhorším případě jen o třicet procent. To je pro mne dostatečné potvrzení toho, že se tady uměle vytváří nějaký problém a lidé z toho dělají větší drama, než to ve skutečnosti je. Z některých komentářů se totiž může zdát, že nebude možné pozorovat vůbec. A proti tomu se snažím trochu bojovat. Ale jak jsme napsal, věřím, že se teď ta situace trochu uklidní a že si všichni uvědomí, že těch 30% (opakuju v nejhorším možném případě) není tak špatné, jak si mysleli.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od MaG »

30 % snímků LSST bude ztraceno a na 50 % jich bude kontaminováno Starlinky. Studie uvádíovlivnění jednoho z nejočekávanějších přístrojů, na které se astronomové těší už roky. To je asi jako mise k Plutu, nebo první let Starship. Nemám přirovnání. Mě to přijde jako tragické číslo a jak už bylo omíláno mnohokrát, studie řeší jen vybrané observatoře ESO a neřeší obecně astronomii a radioastronomii. O amatérech a širokoúhlém snímání ani nemluvím, to je zbytečné. pro mě astronom není jen ESO a rozhodně je unáhlené vybrat si jedno číslo, zrovna jako ty sis vybral jednu fotku a označil některé lidi nálepkou, což sám potíráš.

Když musíš v drahocenných minutách za soumraku vyházet polovinu fotek, tak je to jako v pořádku? Mě to tak nepřipadá. A to se bavím o případu mého kamaráda, který nasnímal u nás zatím nejlépe kometu Y1 ATLAS. Nemusím hned hledat příklad LSST neo specifických programů v infra za soumraku.

Hlavně mě mrzí, že se vesele vypouští stovky družic, aniž by se nejdřív nevyřešil problém s jejich viditelností.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Dugi »

Ber to tak, že to jakási daň za technologický globální pokrok. Letadla taky létají po obloze a nikomu to nevadí. Lidi si zvyknou i na družice, nebo najdou nějaké metody, jak ty komplikace obejít. Hlavu vzhůru ;) . Je potřeba to vzít jako výzvu k posunutí se někam dál a ne hledat cesty, jak házet pokroku klacky pod nohy.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od milantos »

No, píšete tu pořád to samé. 30% zničených pozorování a to při tom je potřeba dělat různá opatření , aby to tak šlo. A pochopte, že to takhle hezky vychází v rovníkových oblastech, v našich končinách je soumrak daleko delší, satelity viditelné na daleko větší části oblohy, v letních měsících prakticky celou noc po celé obloze.
Z jednoho měření vychází, že darksat je tmavší o 0,88mag, což znamená , že je bohatě vidět očima. Takže byly naopak potvrzeny naše, jak píšete, teorie, co se asi tak nátěrem může podařit . A vy na základě jedněch snímků ( neporovnatelně reprodukovaných) jásáte . Samozřejmě , pro širokoúhlý objektiv, kde je průměr objektivu3-4 mm, a při takovéhle reprodukci, to může tak zdálky vypadat.
Smiřte se s tím, že pod pojmem pokrok si tu různí lidé mohou představovat i něco jiného, než vy, a kvůli tomu jimi nemusíte opovrhovat a je nálepkovat urážlivými výrazy.
A jednou si zkuste zajít pod pěknou oblohu a podívat se na tu hrůzu, co po té obloze létá a co vy považujete za pokrok. A to je teprve náznak , který bude 100x znásoben, pokud by se to mělo E.M. podařit. N rozdíl od vás jsem optimista, že se mu to nepodaří :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Dugi »

Já jsem pod oblohou byl několikrát a vždy jsem s radostí hleděl na každou družici, která tam byla. Nepovažoval jsem ji za nic cizího. Právě naopak, cítil jsem hrdost na lidský um a právě proto se nemohu dočkat toho, až bude síť Starlink dobudována. Aby si někdo nemyslel, že jsem zaslepený fanda SpaceX, tak úplně stejně se těším i na OneWeb, protože konkurence je vždycky prospěšná. Já jsem optimista a věřím, že se té budoucnosti, kterou nám slibovali spisovatelé sci-fi jednou dočkám.
A možná je na místě se i omluvit. Možná jsem použil silnější výraz, ale já prostě mám v krvi, že bojuju za technologický pokrok. Stejně jako hájím jaderné elektrárny proti eko-fanatikům, tak úplně stejně se snažím bránit další projekty technologické vyspělosti, mezi které družicové sítě jednoznačně patří. Je mi jasné, že se naše skupiny asi neshodnou. Je mi jasné, že jsem v diskusi párkrát šlápl vedle, ale na mou obranu chci jen uvést, že mne tyhle neustálé debaty dost unavují. Na Facebooku, pod články, na fóru, pořád ty samé komentáře jako přes kopírák. To pak člověku snadno povolí nervy.
Ty neustálé nářky nad Starlinkem jsou unavující. Diskutující tím nic nezmění. Je to podobné jako když někdo nadává na počasí - nemusí se mi líbit, že prší, ale tím, že budu nadávat na déšť, pršet nepřestane. Reálně vzato družice dnes potkává trend, který před lety potkal auta, letadla, nebo vlaky. Dříve omezený produkt se začíná masově rozšiřovat a nabízet své služby stále více lidem. Je jasné, že všichni s tím nejsou spokojeni - ani nemohu být. Každá taková změna s sebou většinou ruší staré pořádky. Při průmyslové revoluci se dělníci báli, že jim parní stroje vezmou práci a tak je ničili, auta a vlaky zase vzaly práci vozkům a podkoním. To je vývoj,svět se mění a lidé na ten vývoj musí reagovat. Nářky nic nezmění, je potřeba se přizpůsobit.
Je na místě hledat řešení buďto v nějakých opravných algoritmech (třeba s využitím umělé inteligence) nebo pomaličku polehoučku přesouvat teleskopy do vesmíru. Jasně, chápu, že zatím nemáme kapacitu na stavbu kosmických teleskopů, jejichž rozměry by byly srovnatelné s těmi pozemskými. To bude cesta dlouhá desítky let. Ale je potřeba pomalu začít tu pozemskou astronomii opouštět a více preferovat tu kosmickou, aby bylo možné třeba za pár desítek let využívat obřích kosmických teleskopů. Je potřeba vzít současnou situaci jako podnět k tomu, jak se posunout dál – spíše než hledat možnosti, jak tomu hodit klacek pod nohy.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Wopat »

Dugi píše:[...]že mne tyhle neustálé debaty dost unavují. Na Facebooku, pod články, na fóru, pořád ty samé komentáře jako přes kopírák. To pak člověku snadno povolí nervy.
Ty neustálé nářky nad Starlinkem jsou unavující. Diskutující tím nic nezmění.
Tak teď já ;) Na Facebooku, pod články, na fóru, pořád ty samé komentáře napsané Dugim jako přes kopírák. Ty jeho neustále nářky jsou unavující. Nic tím nezmění. Tím vůbec nechci říct nic špatného proti tobě, ale uvědom si, že jak všichni lidé proti Starlinku nadávají, tak ty jim úplně stejně pořád dokola píšeš to samé. Vzpomeň si, jak sám nemáš u diskutujících rád, když pořád dokola omílají to samé a nepřinášejí nic nového. Pokud tě ty debaty unavují, tak se jim prostě vyhýbej. Ty nejsi povinen s nikým debatovat. U tebe je nanejvýš vhodné pouze moderovat a zabránit, aby se na tvých stránkách a sociálních sítích debata nedostala mimo nastavené hranice. Vkládání osobních názorů do debaty není moderováním. Tvůj SUBJEKTIVNÍ názor už jsi prezentoval tisíckrát. Pokud tedy budeš příště chtít oponovat, zkus se omezit pouze na OBJEKTIVNÍ fakta. Nemusíš přece každému donekonečna vysvětlovat, že bojuješ stůj co stůj za technologický pokrok. Ušetříš si tím hromadu času a nervů. Někteří lidé dávají přednost jiným věcem, které považují za pokrok a tu tvou vidinu pokroku naopak mohou vnímat jako úpadek a mohou tě mít za hlupáka. Nikdo na světě nedokáže říct, co je dobré a co špatné. Všechno, obzvláště pak nové a tak moc odlišné věci, jako například Starlink, je silně neurčité a subjektivní a uvidíme až za velice dlouhou dobu, jaké nám to přineslo plusy a mínusy.

Navrhuji přesunout debatu do vhodného vlákna o družicových megakonstelacích.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Pospíšil »

Wopat píše:Navrhuji přesunout debatu do vhodného vlákna o družicových megakonstelacích.
Souhlasím a jsem pro toto vlákno: http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... 2&start=70
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“