Starlink v1.0 L3 (leden 2020)

Odpovědět
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 581
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Starlink #4

Příspěvek od milantos »

Nepřijde mi nejvhodnější tady vymyslet nějaké značení, které bude nakonec platit pouze na těchto stránkách a jinak bude mít každý ve světě jiné označení. Zrovna tak zpětně, pokud se někdo zmíní o nějakém startu ( třeba tedy L4) tak už se jinde nedá dohledat , co to bylo, jaká verze či provedení ani kdy to startovalo. Čistě interní označení kosmonautixu.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #4

Příspěvek od Dugi »

Ono jde o to, že označení, které používá elonX se používá i všude jinde. Třeba SFN ve svém výpisu startů mluví o téhle misi jako o Starlink 3. Next spaceflight označuje tuhle misi jako Starlink V1 L3. Oficiální SpaceX FB skupina používá označení Starlink Ver 1.0 Launch #3. Číslo 4 se tak objevuje pouze u nás.
Mám proto pocit, že současné značení mise Starlink #4 vybočuje ze všech standardů. Stejně tak pokud bychom zavedli Tvůj návrh s časem startu, nebo mezinárodní označení (20001), tak budeme asi jediní z popularizačních webů, kdo to používá a povede to ke zmatkům.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1333
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Starlink #4

Příspěvek od todtv »

1. várka SL byla testovací i dle SpaceX, nesedí mi to je tak počítat mezi první řádnější verze. S Tintiny bych je bral jako přípravu pro současné následníky od podzimu 2019. Tedy let 3.
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Starlink #4

Příspěvek od Wopat »

Myslím, že se shodneme na tom, že tento start je č. 3. Teď jde o to, jaký zvolit formát.
milantos píše:Nepřijde mi nejvhodnější tady vymyslet nějaké značení, které bude nakonec platit pouze na těchto stránkách a jinak bude mít každý ve světě jiné označení. Zrovna tak zpětně, pokud se někdo zmíní o nějakém startu ( třeba tedy L4) tak už se jinde nedá dohledat , co to bylo, jaká verze či provedení ani kdy to startovalo. Čistě interní označení kosmonautixu.
V žádném případě nejde o interní označení. Vycházel jsem z fóra NSF, ze kterého nejspíš vychází i mnoho dalších. Tam je start označen následujícím způsobem:

SpaceX F9 : Starlink v1.0 Flight 2 : January 6/7, 2020

Je to trochu delší než můj návrh, ale v zásadě stejné (jen jsem ve svém původním návrhu nedopatřením vyměnil verzi s číslem letu. Jak píše Dugi, stejný formátu používá i nextspaceflight.com. Tam akorát (stejně jako tady) vyměnili slovo Flight za Launch a zkrátili L, označení verze zůstává:

Starlink V1 L2

SpaceX facebook tento formát používá taky, jen opět lehce pozměňují v1.0 na Ver 1.0 a před číslo startu ještě přidávají #:

Starlink Ver 1.0 Launch #3

Variantu, kterou používá ElonX bych úplně zavrhl a to z několika důvodů. 1) Vycházejme ze zdrojů, které jsou na začátku informačního řetězce, ne na konci. 2) Nikde jinde jsem se s tímto formátem nesetkal. Ale to samozřejmě může být jen má neznalost. 3) kombinace čísel 1-1 mi nic na první pohled neříká, o které číslo znamená, což varianta v1.0 L1 říká zcela jasně.
Dugi píše:Stejně tak pokud bychom zavedli Tvůj návrh s časem startu, nebo mezinárodní označení (20001), tak budeme asi jediní z popularizačních webů, kdo to používá a povede to ke zmatkům.
Já bych to datum nezavrhoval. Jak už jsem ale psal, pouze jako doplňkovou informaci do závorky za výše uvedený formát. Na NSF to tak taky je a věřím, že to za pár měsíců a let zjednoduší hledání a zpřehlední systém. Vlákna o jednotlivých startech na fóru nikdy nezůstanou seřazená chronologicky. Datum pak může výrazně pomoct. To, že se mění datum startu je pravda, ale není přece takový problém to datum do názvu vlákna připsat po startu. Vypisování dne asi nemá smysl, protože tolik těch startů za měsíc asi nebude. Ale měsíc a rok by byl fajn. Znovu tedy předkládám návrh, který respektuje formát na nejvýznamnějších zahraničních webech, je pokud možno krátký a srozumitelný.

Starlink v1.0 L3 (01.2020)

Nakonec ještě připomenu, že starty Iridium NEXT jsme také označovali F1-8. Můj návrh teda píše L namísto F, ale ono to je jedno. Výše uvedené zdroje se v tom taky liší, ale formát zůstává víceméně zachován.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #4

Příspěvek od Dugi »

Takže před startem by tam bylo jen Starlink v1.0 L3 a po startu bych připsal na konec názvu (01.2020). Co na to říkají ostatní?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 581
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Starlink #4

Příspěvek od milantos »

Pokud se plánuje start každých 14 dní. tak to asi nestačí
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Starlink #4

Příspěvek od Wopat »

Jedna věc jsou plány, druhá je realita ;) Pokud se to bude stíhat, vznikla by dvě vlákna se stejným datem ale samozřejmě rozdílnými názvy, což není zas až takové zlo. Anebo se prostě napíše celé datum a hotovo.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Trabis
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 101
Reputace: 44
Registrován: 10.3.2016 14:46
Re: Starlink #4

Příspěvek od Trabis »

Dugi píše:Takže před startem by tam bylo jen Starlink v1.0 L3 a po startu bych připsal na konec názvu (01.2020). Co na to říkají ostatní?
:palec nahoru:
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1333
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Starlink #4

Příspěvek od todtv »

Jo.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink v1.0 L3

Příspěvek od Dugi »

Vlákno jsem přejmenoval a hned je tu informace o odkladu. Poletí se nejdříve v úterý 21. ledna v 17:59 SEČ.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Mise Starlink“