Mars Base Alpha

Sem patří diskuse o vývoji raket rodiny Falcon a o lodi Dragon.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Pospíšil »

Hawk píše:...nebudu rusit vzajemne poplacavani po ramenou. Hezky den.
Díky. Tobě taky. :)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Dugi »

Já k celé věci jen dodám, že mazání komentářů u nás má speciální a mimořádné postavení. Saháme k němu jen v těch nejvýjimečnějších případech - spam a podobně. Považujeme za vhodnější diskutujícího upozornit na nevhodnost jeho komentáře, než sáhnout k mazání. To je obecně vnímáno negativně, protože lidem připomíná cenzuru. Navíc když komentář smažeme, tak ostatní diskutující (třeba nováčci) nebudou vědět,jaká tu máme pravidla. V tomhle má upozorňovací příspěvek i edukativní roli pro ostatní, kteří tak snáz pochopí, jak to u nás chodí. ;)
A abych nemluvil jen mimo téma. Máš pravdu, že dlouhé roky se projekt letů k Marsu oddaloval. ale díky SpaceX tu máme někoho, kdo projevuje dlouhodobě silný tah na bránu. Díky tomu, co vše už SpaceX dokázala, prostě musíme jejich plány brát vážně a to je na tom fascinující.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od petrsida »

tady ani jeden argument proti vizi nebyl, tak jsem ho napsal a stojim si za nim.


Tady bych si dovolil oponovat, v tom příspěvku nezaznívá jediný argument, jenom mnoho nic neříkajících komentářů cobykdyby ve stylu novinek

to je opravdu k ničemu

myslíš-li, že ty plány jsou nesmyslné, a máš-li argumenty, sem s nimi, každá taková diskuse obohacuje

argument ale není povzdech nad Apolem, dobou slibování letu na Mars, ani to, že je třeba nejdřív letět na Měsíc

ZKUS SE ZAMĚŘIT NA FAKTA, NIKOLI NA EMOCE
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 330
Reputace: 220
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Hawk »

petrsida píše:tady ani jeden argument proti vizi nebyl, tak jsem ho napsal a stojim si za nim.

Tady bych si dovolil oponovat, v tom příspěvku nezaznívá jediný argument, jenom mnoho nic neříkajících komentářů cobykdyby ve stylu novinek
Kdyz se podivam na svuj puvodni prispevek, ktery tolik rozbouril mistni vody, tak treba tohle mi prijde jako zcela relevantni argument:
"K brzke realizaci chybi lunarni zakladna, kde se mohlo vsechno vyzkouset, od ziskavani kysliku, vody, farmareni, tezbu stopovych prvku po specialne upravene stavebni stroje, rovery a dalsi veci."

Dotaz na predbeznou kalklulaci nakladu tohoto projektu uz radeji nepokladam vubec.

Obecna reakce:
Chlapi co se misto plytkeho naplepkovani meho puvodniho prispevku, ze je jak z Novinek a podsouvani mi slov o americkych zbohatlicich(coz jsem zde nikde nenapsal) zalozit uzavrenou mistnost(nevim jestli to forum umoznuje) a poustet tam pro vas validni prispevky, my bezni smrtelnici si je budeme moci pouze precist. Me to prijde ze jsem si dovolil vam trochu poborit detskou babovicku(kolonii na Marsu) a to nemuzete unest. Sorry, ale podobnych vizi jsem uz zazil, tak mi to nedalo. Opravdu by bylo idealni muj puvodni prispevek a nasledne reakce, ktere s tematem uz tuplem nesouvisi smazat, protoze uz se k tomu vracime druhy den a na nektere pripominky vuci me se nereagovat neda.
Pro priste mozna by bylo fer, kdyz uz chcete druhe poucovat o korektni diskusi, zacit nejdrive u sebe. Dekuji za pozornost.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Dugi »

Žádnou bábovičku jsi nám nepobořil, jen se snažíme udržet diskusi na fóru v mezích, které tu fungují pár let. Upřímně tvůj komentář nebyl pro diskusi nijak přínosný. Takových povzdechů je plný internet. U nás si zakládáme na tom, aby diskuse k něčemu byla - tím se chceme odlišovat. Diskutovat se tu samozřejmě může - ale věcně. Stejně jako Petrovi i mně přijde, že jsi to měl založené spíše na emocích než na faktech.
K pasáži, kterou cituješ - metody získávání kyslíku by se na Měsíci i Marsu lišily - zatímco na Měsíci se dá tavit lunární regolit, který obsahuje hodně oxidů, na Marsu je vhodnější buďto elektrolýza vody (ta je i Na Měsíci, ale je jí méně), případně z oxidu uhličitého v atmosféře. Voda je podle všeho na Marsu a Měsíci vázána trochu jinak - zatímco na Marsu by měl být normální led, který stačí roztavit, na Měsíci je zřejmě vázán v horninách, což vyžaduje jiné postupy. farmaření se taky liší - ať už kvůli vzdálenosti od Slunce nebo kvůli (ne) přítomnosti atmosféry. Samozřejmě na obou tělesech potřebuješ skleníky, ale jde spíše o jejich rozdílnou konstrukci. Ve výsledku tak můžeš vidět, že technologie pro Mars i Měsíc se od sebe liší - svou roli hraje i odlišná úroveň gravitace, takže zase tolik se toho přímo využít nedá.

P.S. Ve své úvaze o běžných smrtelnících jsi zapomněl na jednu zásadní věc - VŠICHNI jsme uživatelé jednoho fóra a všichni ho používáme společně. Na žádné kastování jsme si tu nikdy nehráli, nehrajeme a ani hrát nebudeme. Snažíme se ke všem přistupovat férově a stejně.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1130
Reputace: 153
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Lakely »

Ale no tak,

já jsem se snažil jen přátelsky naznačit, že fórum není bezduchý komentář na facebooku. Že zde tak nějak všichni - a zdaleka ne jen autoři článků - očekáváme validní informace a diskuzi k věci. To, že jsem tvůj příspěvek přirovnal k nějakému běžnému komentáři bylo proto, že se dnes a denně s takovými komentáři potkávám. Začalo to kdysi u představení opakovaně používaných stupňů a pokračuje to dnes k základně na Marsu. Jen se posouvají k těm projektům, které ještě nejsou. Zdaleka se to netýká jen SpaceX, která z jasných důvodů však vede.

Abych to za sebe ukončil.
Vadí mi:
- Že jde o emočně podbarvený komentář
- Že není založen na zprávě, či informaci, ale jedná se o obecný povzdech
- Že je ve vlákně o určité tématu, kterému se však věnuje jen okrajově.
A nyní mi tedy vadí to, že si to bereš osobně a vyvozuješ z toho tolik věcí, co si o tobě údajně myslíme. Jde nám jen o to, aby fórum bylo informačně hodnotné a k tomu je třeba držet se pár pravidel. To je celé, tečka, nic není třeba vysvětlovat. To platí napříč všemi zde psanými vlákny. Mluv k tématu, potom i pro tebe bude toto fórum přínosné :)

A ještě jednou říkám. Máme tu vlákno obecná diskuze, kde můžeš být skeptický ke všemu a můžeš do toho pustit i nějakou tu emoci a vadit to nebude.
Hawk píše:
petrsida píše:tady ani jeden argument proti vizi nebyl, tak jsem ho napsal a stojim si za nim.

Tady bych si dovolil oponovat, v tom příspěvku nezaznívá jediný argument, jenom mnoho nic neříkajících komentářů cobykdyby ve stylu novinek
Kdyz se podivam na svuj puvodni prispevek, ktery tolik rozbouril mistni vody, tak treba tohle mi prijde jako zcela relevantni argument:
"K brzke realizaci chybi lunarni zakladna, kde se mohlo vsechno vyzkouset, od ziskavani kysliku, vody, farmareni, tezbu stopovych prvku po specialne upravene stavebni stroje, rovery a dalsi veci."

Dotaz na predbeznou kalklulaci nakladu tohoto projektu uz radeji nepokladam vubec.

Obecna reakce:
Chlapi co se misto plytkeho naplepkovani meho puvodniho prispevku, ze je jak z Novinek a podsouvani mi slov o americkych zbohatlicich(coz jsem zde nikde nenapsal) zalozit uzavrenou mistnost(nevim jestli to forum umoznuje) a poustet tam pro vas validni prispevky, my bezni smrtelnici si je budeme moci pouze precist. Me to prijde ze jsem si dovolil vam trochu poborit detskou babovicku(kolonii na Marsu) a to nemuzete unest. Sorry, ale podobnych vizi jsem uz zazil, tak mi to nedalo. Opravdu by bylo idealni muj puvodni prispevek a nasledne reakce, ktere s tematem uz tuplem nesouvisi smazat, protoze uz se k tomu vracime druhy den a na nektere pripominky vuci me se nereagovat neda.
Pro priste mozna by bylo fer, kdyz uz chcete druhe poucovat o korektni diskusi, zacit nejdrive u sebe. Dekuji za pozornost.
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od petrsida »

Já k tomu za všechny přidám jenom technicky komentář, to co uvadis o měsíci pro Mars nevyužijeme, vše je tam jiné, od získávání surovin po udržení podmínek pro fungování základny

Proto si myslím, že i to, co je založeno na faktech patří jinam, a ty povzdechy jsou fakt zbytečně, to je jako číst si ráno cizí Facebook o tom, jak se dotyčný vyspal, tím fakt nechci trávit čas
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od jakubv »

Hledal jsem, kam to dát, zkusím to sem,
pěkný článek o cestě na Mars a je tam hojně zmiňována SpaceX, takže to tady dává smysl a o tom, na co se připravit.
Myslím zajímavý úhel pohledu
https://www.czechcrunch.cz/2020/11/ruda ... -zamirime/

a je k tomu ne méně pokračování
https://www.czechcrunch.cz/2020/12/elon ... mni-zivot/
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 513
Reputace: 494
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od Malky »

Já si taky myslím, že základna na Měsíci, a rozvinutá ekonomika na LEO, jsou nutné pro kolonii na Marsu. Tím myslím pro opravdovou, aspoň částečně soběstačnou kolonii s tisíci nebo více obyvateli. To je názor ke kterému jsem dospěl po dlouhé době zastávání zcela opačného postoje.

Co se týče nějaké menší výzkumné základny, alá základny v Antarktidě, tak Měsíc by se v některých ohledech dal využít pro nějaké omezené testování, ale určitě se na to nedá dívat tak, že bez základny na Měsíci je cesta na Mars zhola nemožná. Měsíc je v mnoha ohledech odlišný, ať už jde o délku noci, zásadně ovlivňující použití fotovoltaiky a tepelný management, atmosféru, hrající kritickou roli v přistávacím manévru a získávání surovin, nebo absenci uhlíku na Měsíci, který zde lepší volbou činí spíše hydrolox než methalox. Lepším analogem by v mnoha ohledech byla Antarktida nebo nějaká poušť.

Další věc, není pravda, že se v minulosti plány cesty na Mars rušili a odsouvaly. Nikdo nikdy předtím v historii reálně neusiloval o cestu na Mars. Jistě, populistických řečí byly spousty, ale ukažte mi skutečně rozpracované návrhy hardwareu, ne jen powerpointové prezentace, a nějaký smysluplný rozpočet. Nic takového před Muskem nebylo. Těch populárních "za dvacet, třicet let" v demokratické zemi znamená "za přespříští administrativy" - tedy nikdy.

Jasně, SpaceX nemusí uspět. Není to zaručené. Ale je to poprvé, co se někdo snaží, mají rozpočet, mají plán, pracují na hardwareu.

A ikdyž na tu "opravdovou" kolonii s miliony lidí si možná ještě budeme muset chvilku počkat, jsem si absolutně jistý že se jim podaří nepilotované přistání na Marsu v této dekádě, a dávám tak 90% přistání s lidmi. Takže bych neřekl, že je brzo na vybírání místa.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Mars Base Alpha

Příspěvek od laik »

Wernher von Braun měl plány rakety na Mars.

Nedomnívám se, že SpaceX má na kolonii rozpočet. Jistě plno investorů ano.

Odpovědět

Zpět na „SpaceX“