Raketa Liberty

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od Dugi »

Raketa Liberty zatím ještě neletěla, nicméně její tvůrci sebevědomě prohlašují, že by do roku 2015 mohli na její špičce vypustit lidskou posádku a to pozor - ve vlastní kosmické lodi. Ta má v hojné míře využívat kompozitních materiálů. Zatím k ní ale bohužel nejsou dostupné žádné bližší informace.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od Dugi »

A jsou tu první fotky lodě, kterou má vynášet raketa Liberty.



Možná vás (stejně jako mne) překvapila konstrukce - mezi servisním modulem a modulem pro posádku se totiž nachází neobvyklá konstrukce - zde má být umístěn tzv. LL (LLiberty Logistic Module), který má být odvozen od modulu MPLM (tedy typ Leonardo). Na ISS má dopravit až 2,5 tuny nákladu v hermetizovaném prostoru. O umístněí na ISS se má postarat robotická staniční paže.



Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele Agamemnon
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od JosVerstapen »

Takže bohužel aktuální novinkou je oficielní prohlášení NASA ohledně nepodpoření projektu nosné rakety Liberty, takže jen doufám že jejich ambiciózní plán neztroskotá a finance se najdou jiným způsobem! Zde uvádím text od Ing. Tomáše Přibyla:

Středa 12. září 2012 (EDT)
NASA zveřejnila, proč se rozhodla nepodpořit projekt nosné rakety Liberty i stejnojmenné lodi předkládaný firmou ATK v rámci programu CCiCap (viz blog 3. srpna 2012). Jen pro úplnost: kromě vítězných firem Boeing, Sierra Nevada Corp. a SpaceX předložily své nabídky také společnosti Space Operations, American Aerospace Inc. a Spacedesign Corp., ale všechny byly hodnocené jako „neakceptovatelné“. V návrhu ATK „chyběly zásadní detaily týkající se toho, zda pilotovaný dopravní systém může být vyvinutý včas a za finančně přijatelných podmínek z již existujících komponent tak, jak byl v konceptu navrhován“. Tiskový mluvčí ATK se ohradil s tím, že „ačkoliv se náš návrh zaměřil na strategické cíle vyžadované ve výzvě CCiCap – jako náklady pro vládu, termíny realizace a bezpečnost – těmto kategoriím nebyla dána odpovídající váha při finálním rozhodnutí“.

A jak byli hodnoceni ostatní účastníci? Z technického hlediska nejlépe Boeing (loď CST-100), průměrně SpaceX (Dragon Rider) a nejhůře Sierra Nevada Corp. (miniraketoplán Dream Chaser). Byť NASA ocenila, že společnost Sierra Nevada Corp. správně hodnotí rizika a výzvy spojené s vývojem miniraketoplánu, např. jeho systém tepelné ochrany. Z hlediska finančního pak je nejhůře (nejvyšší náklady na vývoj a provoz) hodnocený Boeing, nejlépe SpaceX – Sierra Nevada Corp. je tentokrát „mezi“.
Obrázek
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od Dugi »

Super, všechno už funguje správně! :palec nahoru:
Vzal jsem odkaz z imagehostingu, který jsi vložil do samostatné zprávy a vložil jsem ho do původní zprávy. Tu novou zprávu jsem smazal, ať to tu není dvakrát. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od JosVerstapen »

Dugi píše:Super, všechno už funguje správně! :palec nahoru:
Vzal jsem odkaz z imagehostingu, který jsi vložil do samostatné zprávy a vložil jsem ho do původní zprávy. Tu novou zprávu jsem smazal, ať to tu není dvakrát. ;)
jj hlavně jsem si našel můj způsob vkládání který mě vyhovuje ani ten imagehosting nebyl cool,ale postimage.org pro mě best.
Tak teď to půjde jak po másle a těším se na novinky a diskuze kosmonautiky :D ;)
Uživatelský avatar
Evžen111
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1493
Reputace: 249
Bydliště: Hlásnice
Registrován: 5.7.2015 11:14
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od Evžen111 »



Tady taky někdo sliboval let s posádkou na letošní rok. Nevím proč je letošní rok tak populární, Rusové slíbili před lety na letošek reinkarnovat Buran. Na obou frontách ticho po pěšince, která zřejmě solidně zarůstá. Tak jen malé foto, které se v roce 2012 objevilo.... Zřejmě se sluší dodat, odpočívejte v pokoji.
E
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raketa Liberty

Příspěvek od Dugi »

To je tou pětkou na konci. Ono se velice dobře plánuje na roky končící pětkou, nebo nulou.Je to takové pěkně kulaté. :-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“