Raptor

Informace o zkouškách nových technologiích firmy SpaceX.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raptor

Příspěvek od Dugi »

Právě proto se vše tak důkladně testuje.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Raptor

Příspěvek od Navi »

milantos píše:Já chápu v jaké fázi zhruba teď jsme, a co je potřeba ověřit a otestovat před skutečným komerčním provozem.
Jen ty zprávy před rokem byly takové, že je vše hotovo (včetně oznámených parametrů z testů....)
...
Přesně sdílím tvůj názor. Také mi to z dříve prezentovaných zpráv přišlo tak jako, že: "Hurá! Máme hotovo."
Každopádně to nic nemění na tom, že jim fandím a přeji co nejhladší průběh testování :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raptor

Příspěvek od Dugi »

Já bych řekl, že na začátku výsledky testů překvapily i zaměstnance SpaceX. Možná nečekali tak hladký začátek, proto bylo tolik optimismu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10824
Reputace: 10255
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Raptor

Příspěvek od Pospíšil »

Tak nevím ..., před rokem, v červnu - červenci 2018, jsme tu psali o tom, že ve SpX vyvinuli nové slitiny pro Raptor a začínají testovat turbokompresor pro motor v plné velikosti/výkonu.

Můžete tedy, prosím, uvést (milantos a Navi), kde konkrétně se před rokem objevily zprávy, že "je vše hotovo" a "Hurá, máme hotovo!"? Asi mi to nějak uniklo, za což se předem omlouvám. Díky
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1333
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Raptor

Příspěvek od todtv »

Asi selektivní paměť. Že pánové cosi žbrblají z cesty lze ověřit i přímo v tomto vlákně rok zpět co se tu probíralo (zrovna se probíralo, že se začaly testovat turbokompresory pro plnou velikost Raptoru a diskuze jaký že tedy bude mít letová zvětšená verze tah apod.).
Před rokem byly maximálně zprávy, že je otestovaná tehdejší zmenšená verze Raptoru s tím, že finální verze Raptoru bude větší. I byly diskuze jak bude velký, jaký bude mít finální verze tah apod. a že bude menší než původní předpoklad (3 MN tuším), protože i EM prohlásil, že letová verze Raptoru nebude nyní tak velká, včetně staršího návrhu BFR, protože jsou "srabi".
Aktuálně je tak vidět i problém, že nestačí vzít menší motor a jen ho zvětšit (i když současný Raptor prošel proti zmenšené verzi redesignem). Vzhledem k jiným poměrům velikosti a frekvencím vibrací se může objevit to co se nyní stalo - cyklické samobudící/samoudržující se vibrace, které mohou poškodit i turbodmychadlo. Kdyby se aktuální typ Raptoru např. přesně zmenšil/zvětšil, tak by netrpěl např. problémy s těmito vibracemi, zase by se objevili možná jiné.

Co se týče porovnání plamene před a po úpravě, tak je to hodně dobře vidět na vzhledu světlého "diamantu" v plameni za tryskou. Před úpravou vibruje a má na fotce více vrcholů resp. je rozostřený, po úpravě je jednotný.

V souvislosti s tím jsem si i vzpomněl, že matematici doporučují pro vyhnutí se těmto apod. problémům zajistit aby s tím spojené poměry byly např. odpovídající prvočíslům.
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Raptor

Příspěvek od Navi »

todtv píše:Asi selektivní paměť.
Asi jo :)
Koukal jsem na to a rok je asi opravdu přehnaný. Spíš to byl přelom roku, kdy se začal stavět StarShip Hopper a padala vyjádření o testovacích letech na přelomu března a dubna viz např.: http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... 869#p96634.
Každopádně jsem rozhodně nechtěl nijak "žbrblat z cesty", nebo si stěžovat. Jen jsem vyjádřil svůj osobní dojem, který jsem z toho měl. Jsem jen fanoušek kosmonautiky, nikoliv odborník, a sem chodím čerpat informace od lidí co tomu rozumí. Většinou ani moc nepřispívám, protože nemám moc věcně čím. Tentokrát jsem ale chtěl jen podpořit milantose, že z toho mám podobný pocit.
Toť asi vše k mým pocitům a dojmům :lol:
Těším se na další věcné a zajímavé příspěvky :palec nahoru:
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1333
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Raptor

Příspěvek od todtv »

Šéf Kosmonautixu zde na přelomu 2018/2019 nebo v zimě 2019 napsal, že věří ve skoky budou až v létě nebo v červnu či tak nějak, nikoliv na jaře. Takže tím to bylo dáno a vypadá to, že to odhadl správně. Já mu věřil a je vidět, že top tak je. :-D
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10824
Reputace: 10255
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Raptor

Příspěvek od Pospíšil »

Doplním, že Raptor SN06, touto dobou na standu v McGregoru, by měl mít za sebou 50 s trvající zážeh.
Zatím není potvrzeno jak to dopadlo.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Raptor

Příspěvek od Dugi »

Musk se k tomu zážehu vyjádřil:

Overall successful. Aborted at T+51 sec on high mixture ratio, but we were intentionally probing the corners of the box of operating conditions, so not surprising.

Volný překlad:
Celkově úspěšný (test - pozn. překl.). Byl ukončen v čase T+51 s při vysokém směšovacím poměru, ale bylo to záměrné - testovali jsme hranice operačních podmínek, takže to není překvapivé.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10824
Reputace: 10255
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Raptor

Příspěvek od Pospíšil »

Dugi píše:Musk se k tomu zážehu vyjádřil:
Jj, máš pravdu ... tenhle twít jsem včera četl, ale zase na něj zapomněl... hlava jedna děravá :-D
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Testování“