Project Kuiper

Sem patří debata o všech projektech, které přináší soukromý sektor.
Uživatelský avatar
Ketivab
Správce profilu na Twitteru
Správce profilu na Twitteru
Příspěvky: 525
Reputace: 1
Bydliště: Země
Registrován: 10.11.2016 16:27
Project Kuiper

Příspěvek od Ketivab »

Amazon plánuje vybudovat vlastní satelitní konstelaci, jejímž prostřednictvím bude poskytovat připojení k internetu (téměř) po celém světě. Celá konstelace by měla čítat celkem 3236 satelitů na nízké oběžné dráze Země: 784 by se nacházelo ve výšce 590 kilometrů, 1296 ve výšce 610 km a 1156 ve výšce 630 km. Družice by poskytovaly pokrytí mezi 56° jižní a 56° severní zeměpisné šířky, kde žije 95% obyvatel Země. Amazon by tak konkuroval společnostem SpaceX, OneWeb, nebo Telesat, které také plánují vlastní konstelace. Jeffu Bezosovi, zakladateli a CEO společnosti Amazon patří i firma Blue Origin připravující raketu New Glenn, která by díky své nosnosti a obřímu aerodynamickému krytu měla být ideální volbou pro vynášení různých satelitních konstelací. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude vynášet i satelity pro Amazon. První start rakety New Glenn je nyní plánován na rok 2021, termín spuštění satelitní konstelace označované zatím jako "Project Kuiper" je neznámý. Zdroj
jregent
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 277
Reputace: 18
Bydliště: Bystřice pH
Registrován: 13.6.2014 16:48
Re: Project Kuiper

Příspěvek od jregent »

"Bývalý viceprezident společnosti SpaceX pro satelity Rajeev Badyal a několik členů jeho týmu jsou nyní vedoucím projektu Amazon v projektu Kuiper. Badyal dříve řídil divizi 'Starlink' ve společnosti SpaceX, která loni vypustila své první dva zkušební satelity."

To je asi ten, který byl v létě 2018 nahrazen manažery ze Space X?


Zdroj:
"Former SpaceX vice president of satellites Rajeev Badyal and couple members of his team are now leading Amazon's Project Kuiper, people say. Badyal previously ran the "Starlink" division at SpaceX, which launched its first two test satellites last year."
https://finance.yahoo.com/news/bezos-hi ... 15537.html
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Project Kuiper

Příspěvek od Pospíšil »

Bezosova Kuiper Systems LLC dne 4.7.2019 oficiálně požádala FCC o vypuštění a provozování zhruba 3200 komunikačních satelitů pro poskytování vysokorychlostního internetu, operujících ve výškách 590 až 630 km.
https://fcc.report/IBFS/SAT-LOA-2019070 ... um=ios_app


Jsem velmi zvědav na reakci astronomů, zda začnou protestovat hned teď, až bude žádost schválena, nebo až budou vypuštěny první družece této soustavy. Zejména čekám na to, zda bude Jeff Bezos také označen za totálně bezohledného businessmana, kterému jde jen o peníze a plnění vlastních snů a jeho komunikační satelity za “bordel” ... nebo k němu astronomové v této věci zaujmou jiný postoj, než k Elonu Muskovi s jeho konstelací Starlink...
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Project Kuiper

Příspěvek od Sajri »

Pospíšil píše:zda začnou protestovat hned teď, až bude žádost schválena, nebo až budou vypuštěny první družece této soustavy.
Ani jedno; začali už předtím. Zde jsou oficiální vyjádření od Mezinárodní astronomické unie, Královské astronomické společnosti, a LSST:
https://www.iau.org/news/announcements/detail/ann19035/
https://ras.ac.uk/news-and-press/news/r ... stellation
https://www.lsst.org/content/lsst-state ... tellations

Všechny se vyjadřují ke konstelacím družic obecně a Starlink uvádějí pouze jako příklad, první odkaz dokonce explicitně zmiňuje i Project Kuiper.
Pospíšil píše: Zejména čekám na to, zda bude Jeff Bezos také označen za totálně bezohledného businessmana, kterému jde jen o peníze a plnění vlastních snů a jeho komunikační satelity za “bordel” ... nebo k němu astronomové v této věci zaujmou jiný postoj, než k Elonu Muskovi s jeho konstelací Starlink...
Nic z toho v oficiálních vyjádřeních nenajdeš. A celý tenhle odstavec mi přijde jako pokus o rozjetí flamu v tomto vlákně dřív, než vůbec začal.
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Project Kuiper

Příspěvek od laik »

Je to tak. Provokace. Zbytečná.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Project Kuiper

Příspěvek od Pospíšil »

Sajri, díky za odkazy na vyjádření astronomických institucí k tématu. Podle data zveřejnění byly vydány zhruba před měsícem, tedy na začátku června 2019. Myslím si, že o těchto "hrozbách" už museli vědět o něco dříve v minulosti, protože všichni investoři o těchto velkých projektech veřejně mluví už několik let. Proč se astronomové neozvali dříve, když je to podle nich tak závažné?
Kdo, která mezinárodní instituce by měla případný spor dvou protichůdných zájmových skupin řešit a rozhodovat? Byla by to OSN, nebo jiná mezinárodní instituce?

Z vyjádření LSST v odkazu mimochodem vyplývá, že z těchto konstelací komunikačních družic pro jejich pozorování nevyplývá téměř žádné omezení/hrozba, jelikož korekční post-processingové algoritmy všechny nežádoucí objekty na pozorované části oblohy z výsledných "snímků" automaticky odstraní.

Pánové, mohu vás uklidnit, o rozjetí flamu mi tady nejde, jsem pokud možno pro věcnou diskusi. Jen jsem vyjádřil své očekávání a zájem o reakci určité zájmové skupiny obyvatel (amatérští a profi astronomové), zda bude na velmi podobné projekty reagovat stejně, nebo rozdíleně podle toho, kdo za projektem stojí, nebo jej financuje. To je vše.
Myslím, že taková otevřená otázka ohledně blízkého vývoje nové technologie a reakcí na ni není mimo téma, nikoho přímo neuráží a není proto zbytečná. Že se to někomu může zdát provokativní, za to nemohu. Nic nepředjímám, jen čekám, jak bude kdo reagovat.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Project Kuiper

Příspěvek od milantos »

No, mě se to zdálo až tak provokativní, že jsem se radši zdržel reakce - nevyjádřil bych se tak slušně jako Sajri. K čemu taková otázka ? Abys zase mohl použít své argumenty a usadit diskutující ? Ty argumenty, proč se to nezamlouvá astronomům, tu zazněly a nebyly přeci útokem na SpX , ale byly obecné proti takovým množstvím satelitů v blízkém okolí Země
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Project Kuiper

Příspěvek od Sajri »

Všechna ta vyjádření byla vydána po startu první várky Starlinku, to je zcela zjevné a není na tom nic, co by bylo třeba si z dat zveřejnění nějak složitě domýšlet. To, že o těchto "hrozbách" museli vědět už dřív, si myslím taky. Že se s vyjádřením čekalo na start první várky, má podle mě dva důvody: jednak nebyla zřejmá konkrétní technická realizace družic (velikosti, odrazivosti a z toho plynoucí výsledná jasnost), ale především tomu chtěla prostě doba. Pokud někdo chce, aby byl jeho hlas slyšet, tak doba, kdy je věc mediálně živá, je nejvhodnější.

Pochybuju, že by došlo k řešení sporu institucí nebo zájmových skupin. Pokud budou instituce hájící zájmy astronomů v tomto ohledu dostatečně aktivní, pak se jim může (ale taky nemusí) podařit prosadit nějakou formu regulace buď na státní nebo mezinárodní úrovni. Tuto regulaci pak mohou soukromé firmy napadnout u soudu, ale to už pak bude spor typu firma vs. stát.

(Podobné regulace např. vydává mezinárodní telekomunikační unie ohledně frekvencí, na nichž probíhají důležitá pozorování v radioastronomii: http://www.ursi.org/proceedings/procGA0 ... (0822).pdf )

Z vyjádření LSST v odkazu mimochodem vyplývá, že z těchto konstelací komunikačních družic pro jejich pozorování nevyplývá téměř žádné omezení/hrozba, jelikož korekční post-processingové algoritmy všechny nežádoucí objekty na pozorované části oblohy z výsledných "snímků" automaticky odstraní.

To je přece super, ne?

Jen jsem vyjádřil své očekávání a zájem o reakci určité zájmové skupiny obyvatel (amatérští a profi astronomové), zda bude na velmi podobné projekty reagovat stejně, nebo rozdíleně podle toho, kdo za projektem stojí, nebo jej financuje. To je vše.

Jenže jsi je všechny hodil do jednoho pytle a tím řadě z nich vložil do úst něco, co nikdy neřekli. Já jsem astronom (profi i amatérský) a nikdy jsem třeba Elona Muska neoznačil za totálně bezohledného businessmana, kterému jde jen o peníze a plnění vlastních snů a jeho komunikační satelity za “bordel”, a ani si nic takového nemyslím. (Ostatně každé podobně afektované prohlášení ničemu neprospívá a nikdo, kdo by chtěl opravdu reálně něčeho dosáhnout, by si ho nedovolil.)
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1331
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Project Kuiper

Příspěvek od todtv »

Rostoucí počet družic a startů má jeden efekt. Jak jsem slyšel na vlastní uši, tak se i lidé, dosud se nestarající o dění na obloze, začínají o dění na obloze zajímat. Aktuálně je to typu "Něco jsem viděl" "Bylo to asi tohle nebo tohle?" "Jo aha, hmmm.".
Uživatelský avatar
DrHorak
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 749
Reputace: 13
Bydliště: Praha
Registrován: 9.11.2017 18:28
Re: Project Kuiper

Příspěvek od DrHorak »

18. září 2019 odpověděl zástupce firmy Kuiper Systems (dceřinky Amazonu) na 8 otázek US FCC, týkajících se zejména deorbitu.

Podstané je, že design satelitů ještě není tak daleko, aby byl vybrán dodavatel jejich pohonu (jen bylo řečeno, že palivo bude netoxické).

https://fcc.report/IBFS/SAT-LOA-20190704-00057/1912531
"Skafandry se vezměte sebou. Možná je budete potřebovat." - Kapitán Nemo v románu J.M.Trosky - Zápas s nebem

Odpovědět

Zpět na „Soukromý sektor“