Pozorování družic Starlink a jak ovlivňují pohled na oblohu

Název mluví za vše
Odpovědět
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1331
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Starlink #1

Příspěvek od todtv »

"A jen tak na okraj: co je pokrok a co slepá ulička nerozhodují fanoušci svým přesvědčením a svými silnými vyjádřeními zde , ale historie. Ta jediná je neomylná ."
To mně, v náznaku určité idey, připomnělo člověka, který chce, aby lidé žili zase jako před alespoň cca 20 000 lety ještě před zemědělstvím. Stačí luk a šípy. Při bližším dotazování jsem zjistil, že nezná detaily života lidí v té době zjištěné archeology a některé by se této osoby dost drasticky dotýkaly a nelíbili se. Takže nakonec ano žít jako v době před 20 000 lety, ale samozřejmě na pozadí počítá s tím, že mnoho OK věcí, které využívá, tak zachovat, včetně klasické moderní medicíny samozřejmě. Po cestě směrem k tomu, jak by mohla moderní medicína existovat bez věcí, které bychom návratem 20 000 let zpět neměli rozhovor na toto téma skončil, protože jsme se dostali do implicitního argumentačního autoofsajdu této idey.
Něco jako chci, aby mi voda umyla jabko tím, že ho smočí a rozpustí špínu, ale nesmí být mokrá.

1. Apelace na změnu názorů zde zúčastněných obecně je v této debatě na naší úrovni možnosti ovlivnění k ničemu. Je to dobré jako filozofické cvičení na argumentace max.
2. Souvisí s bodem 1 - diskuse pokud nás to baví. Jinak je to dohadování králíků o změně názoru druhého králíka o tom, kdy má správně vyjít druhý den Slunce jehož východ králíci nemůžou ovlivnit.
3. Vzhledem k využití takových konstelací pro méně rozvinuté oblasti i hustěji zalidněné a celkově infrastrukturně levnější, pokud zacílí dobře, se těžko někdo ubrání. Spíše bych podporoval tlak na využití satelitů v tomto i pro astronomické účely. Focení krajin bude bito méně nebo více tak jako tak. A jestli více slabě svítících bodů na obloze v noci zblbne sovy, motýli apod, že budou navigačně v zadnici, tak to je pro mě už drobet přitažené za vlasy - argument zoufalství. Těm vadí silný zdroj světla na úrovni minimálně měsíce v malém srpku, který se nepohybuje a je velmi relativně blízko. Na to jsou evolučně adaptování - nepohybující se velmi jasný srpek a v tom jim světelností konkurují jasné lampy. To by jinak byla již diskuse jak je pro ně nebezpečná Venuše a další planety, které svítí taky více. Je zde určité potřebné minimum světelnosti obdobně jako je potřebná určitá tma, aby se člověku tvořil melatonin při odpočinku. Mimochodem to také souvisí s určitým svitem Měsíce - vadí světlo jasnější než měsíc v úplňku.

Jak jsem psal, jako bývalý zážitkový "astronom" pozorovatel nejsem moc nadšený, drobet jsem i fotil oblohu, a družic viděl spousty a vážím co je nyní důležitější.

Ono totiž při ignorování jednoho vážného problému jinde by se v Evropě za pár desetiletí nikdo nočním krajinným focením moc nezabýval, protože by řešil i sám mnohem existenčně důležitější problémy.

Na závěr nepočítejte s tím, že milovníci co nejčistší oblohy od družic, z hlediska možnosti fotit přehledovky / noční krajiny, se spokojí s tím, že družice se použijí také pro astronomii nebo bude v souvislosti s rozvojem kosmonautiky možné levně vynést astronomické satelity. Toto je z hlediska focení přehledovek nezajímá. Je to jiný šuplíček. Většina to primárně chce kvůli přehledovkovému focení krajin a oblohy jako celku nebo velké části. A až potom, když je to ohroženo se argumentuje bodovým světelným znečištěním družic, ovlivnění živočichů apod. Bez tohoto ohrožení koníčka / zdroje příjmů většina na ohrožení motýla, právě prolétající družicí o mag 4 neuvažuje - je jim to jedno. To by již byl i velký dlouhodobější tlak vůči přeletům ISS, taky máme záblesky starších Iridií apod.

Osobně si neumím představit snížení odrazivosti použitím tmavé barvy. U těla družice by muselo být jinak aktivní chlazení právě přehřívané části polohou ke slunci. Je to rozdíl v absorpci např 5 % tepla u bílé versus 95 % u černé. Jedině barva mírně do šeda nebo světlo tříštící složitější povrch - odraz bude slabší, ale zase bude lépe vidět z větší části Země. Tak si vyberte. Spíše pomůže miniaturizace družic, Jen by se musela také řešit minimalizace vysílačů družic.

2 románové příspěvky mi k tomuto stačí. Další diskuze k tomuto mně nic nepřinese ani nic nezmění.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Starlink #1

Příspěvek od petrsida »

Pod toto se podepisuji, výstižněji se to popsat nedá
Uživatelský avatar
Cassi
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 33
Reputace: 1
Registrován: 17.6.2016 0:22
Re: Starlink #1

Příspěvek od Cassi »

petrsida píše:To Cassi:

prosím pěkně, vytrháváte můj příspěvek z kontextu, já jsem reagoval na ranní post alchymisty, který sem hodil obrázek plný stop a jaksi zamlčel tu upravenou verzi

před uměním pana Myslivce smekám a chápu, že to, co dělá, není jednoduché

ale když už prosím argumentujeme, tak bez podobných úletů
Nejsem si vědom nějakého úletu... Nereagoval jsem na Váš příspěvek, ale na Dugiho, kterého jsem citoval (i když jeho reakce souvisela s Vaším předchozím komentářem).
Citací textu Martina Myslivce jsem chtěl především poukázat na to, že odstraňování stop od družic není tak jednoduché jak si zde na Kosmonautixu mohou někteří myslet a mají za to, že dnešní počítačová technika zvládne téměř vše. Martin Myslivec fundovaně (na jiném fóru) vysvětlil že algoritmy (v dražších profi SW) na odstraňování stop družic již existují a že to není tak snadné jak se může neastrofotografům zdát.

To je celé, dál bych to nerozebíral :)
--------------------------------
Nadšený pozorovatel noční oblohy, 9841
Alchymista
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1019
Reputace: 336
Registrován: 14.9.2016 1:01
Re: Starlink #1

Příspěvek od Alchymista »

petrsida píše:To Cassi:

prosím pěkně, vytrháváte můj příspěvek z kontextu, já jsem reagoval na ranní post alchymisty, který sem hodil obrázek plný stop a jaksi zamlčel tu upravenou verzi

před uměním pana Myslivce smekám a chápu, že to, co dělá, není jednoduché

ale když už prosím argumentujeme, tak bez podobných úletů
Čo? Kde? Aký môj post?
:naštvaný: Fráza "studená vojna" začína dostávať nový obsah...
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Starlink #1

Příspěvek od petrsida »

Cassi píše:
petrsida píše:To Cassi:

prosím pěkně, vytrháváte můj příspěvek z kontextu, já jsem reagoval na ranní post alchymisty, který sem hodil obrázek plný stop a jaksi zamlčel tu upravenou verzi

před uměním pana Myslivce smekám a chápu, že to, co dělá, není jednoduché

ale když už prosím argumentujeme, tak bez podobných úletů
Nejsem si vědom nějakého úletu... Nereagoval jsem na Váš příspěvek, ale na Dugiho, kterého jsem citoval (i když jeho reakce souvisela s Vaším předchozím komentářem).
Citací textu Martina Myslivce jsem chtěl především poukázat na to, že odstraňování stop od družic není tak jednoduché jak si zde na Kosmonautixu mohou někteří myslet a mají za to, že dnešní počítačová technika zvládne téměř vše. Martin Myslivec fundovaně (na jiném fóru) vysvětlil že algoritmy (v dražších profi SW) na odstraňování stop družic již existují a že to není tak snadné jak se může neastrofotografům zdát.

To je celé, dál bych to nerozebíral :)
Jasně, ten úlet nebyl myšlen na Vás, ale obecně na přítomné argumentační zkratky a výpujčky, omlouvám se, hektický čas někdy vede k nežádoucím zkratkám
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Starlink #1

Příspěvek od petrsida »

Alchymista píše:
petrsida píše:To Cassi:

prosím pěkně, vytrháváte můj příspěvek z kontextu, já jsem reagoval na ranní post alchymisty, který sem hodil obrázek plný stop a jaksi zamlčel tu upravenou verzi

před uměním pana Myslivce smekám a chápu, že to, co dělá, není jednoduché

ale když už prosím argumentujeme, tak bez podobných úletů
Čo? Kde? Aký môj post?
Ježiš, promiň, sypu si popel na hlavu, má to být milantos

jsem hlupák, jsem hlupák, jsem … klidně to napíšu stokrát

fakt se jdu někam zahrabat, tohle už nejde ...
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Starlink #1

Příspěvek od milantos »

petrsida píše: Ježiš, promiň, sypu si popel na hlavu, má to být milantos
.
Myslíš ten z 27.5 23:55 ?
To byla reakce na Dugiho příspěvek, že to s těmi družicemi nebude tak horké. Tak jsem postnul snímek, na kterém je vidět, kolik stop družic se za 42 hodin zaznamená na tak velkém poli . Nevím, co je na tom neseriózního, nikde jsem nepsal, že to je nějaký výsledný snímek ani že se to nějak softwarově nedá doupravovat. Čistá ilustrace, kolik s rušivých stop tam je už dnes, při daleko méně družicích.
CarlJARx
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 412
Reputace: 389
Registrován: 8.5.2017 12:32
Re: Starlink #1

Příspěvek od CarlJARx »

Nechci rozpoutat další diskuzi o satelitech pro internet, ale za vše nemůže jen SpaceX.
Prostě jsou zatím jen nejrychlejší a zřejmě reagují na poptávku a prázdné místo na trhu.
A vypadá to, že regulace bude opravdu nutná.

Bill Keel, astronom z University of Alabama, řekl, že pokud se naplní dnešní plány na vybudování sítí tisíců satelitů na nízké oběžné dráze, pak bude za dvacet let jejich jas tak veliký, že lidské oko zachytí více satelitů než hvězd. Reagoval tak na vypuštění prvních šedesáti družic flotily družic Starlink, kterých má být v několika příštích letech vypuštěno kolem 12.000, což může ohrozit náš pohled na vesmír. Firma SpaceX, která družice Starlink vypustila, je jednou z několika společností snažících se podobnou síť postavit.
Zdroj: https://novinkykosmonautiky.blogspot.com/

www.kosmo.cz: 29.5.2019 - 09:47 - Honza Vacek
Jenom pro lepší představu, o jaký počet satelitů se ve výsledku může jednat.
O Starlinku se teď píše nejvíc, ale pak je tu ještě Amazon, OneWeb a možná i Samsung.
A dá se předpokládat, že se přidají ještě další operátoři.

Starlink
Počet satelitů 7.518, 1.584, 2.825 ve výškách 440, 550 a 1.200 km. Celkem 11.927 družic.
Nad obzorem se tedy bude neustále pohybovat cca 527 družic (242, 62 ,223).
Amazon
Počet satelitů 784, 1156, 1296 ve výškách 590, 630 a 610 km. Celkem 3.236 družic.
Nad obzorem 141 (33, 52, 56).
OneWeb
Počet satelitů 648 ve výšce cca 1.200 km a nad obzorem 51.
Samsung
Počet satelitů 4.600 ve výšce 1.400 km a nad obzorem 414.

V nejbližších letech se tedy dá předpokládat, že na oběžné dráhy přibude kolem 20.000 satelitů a nad obzorem jich bude neustále zhruba 1.100 (pokud jsem se nesekl a mám správná data), které po většinou budou pracovat v pásmech Ku a Ka.
Je to odhad za předpokladu, že satelity na jednotlivých drahách budou zhruba rovnoměrně rozmístěné kolem Země.
Zdroj: http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modl ... #pid154058

Pan Pospíšil má samozřejmě pravdu a žádám Dugiho o přesunutí příspěvku do vhodnějšího vlákna. Děkuji.
Naposledy upravil(a) CarlJARx dne 30.5.2019 9:24, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starlink #1

Příspěvek od Pospíšil »

Od obecných nářků, které podle mého nepatří sem, ale do jiného vlákna, zpět k této misi.

Podle infa od Gwynne Shotwell je momentálně 56 družic v dobrém stavu a pracuje správně, zbývající 4 kusy mají problémy, ale stále komunikují.
https://twitter.com/planet4589/status/1 ... 8006283265
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #1

Příspěvek od Dugi »

Diskusi určitě přesunu, ale chci si ještě počkat pár dní, abych nepřesouval živou debatu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“