Pozorování družic Starlink a jak ovlivňují pohled na oblohu

Název mluví za vše
Odpovědět
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Starlink #1

Příspěvek od milantos »

radoslav píše:. Mohol by si mi vysvetliť k čomu je dobrá amatérska astrofotografia? Rozumiem, že to je hobby a baví to pár jednotlivcov. Ale je to reálne k niečomu?
Budem rád za odpoveď.
No , snad to tahle diskuse ještě snese.
Amatérská astrofotografie, zrovna tak amatérská astronomie je dobrá k tomu samému, jako je hraní on line her, sledování programů TV přes internet, zrovna tak jako amatérský zájem o kosmonautiku, psaní a čtení podobných fór a spousta jiných lidských činností , koníčků , chatování v pracovní době....
Snad si rozumíme. A také snad můžeme mít odlišný názor na Starlink, a může prot být více důvodů než fotografování oblohy.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Starlink #1

Příspěvek od petrsida »

Já bych se v souvislosti s ranním odkazem milantos rád zeptal na několik věcí (a prosím berte to jako dotaz někoho, kdo to nedělá a chce vskutku vědět víc, nechci řešit další hádky)

42 hodinová expozice se nedá dělat v kuse, určitě se musí segmentovat a skládat ze snímků

Jak dlouhé jsou expozice, jaké omezení v detekci plynou z délky jednotlivých snímků, jaký se dělá processing těch snímků před složením

Přijde mi, že by mělo jít jednotlivé stopy v těch snímcích vyfiltrovat ( a automaticky filtr na tohle je relativně jednoduchá věc)


Sám fotím krajinu a celá diskuse mi připomíná podobný problém s elektrickým vedením

Díky a také se přimlouval za zklidnění diskuse

Pěkný den
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Starlink #1

Příspěvek od Sajri »

Jde o obrázek z http://www.astro-forum.cz, kde se objevil s tímto komentářem (od jednoho z nejlepších astrofotografů v ČR):
Jak už jsem někde psal, problém jsou oba extrémy.

1) Stopa relativně slabá proti pozadí, u které když se netrefí sigma limit, tak je ve výsledku zakomponovaná s intenzitou podílu počtem snímků (tedy na nezpracovaném neviditelná, v průběhu processingu většinou vyleze).

2) Druhý extrém je stopa tak jasná, že již zvyšuje měřitelně i jas svého okolí (a to slabě zjasněné okolí je identický problém jako ta slabá stopa, jen to není pak ve výsledku čára, ale mlhavá dvojice stop okolo původní tlusté čáry, kterou zlikvidoval sigma clip) Na tohle fungují jedině ty pomalé algoritmy hledající čárové útvary (a funguje to i na přerušované). Ale pokud to bude jediná cesta, tak to bude na odvoz do blázince :(
Tyhle pokročilejší algoritmy navíc předpokládají dokonale vykalibrované homogenní pozadí, jinak moc nefungují. Tedy aplikovat na snímky bez kalibarce pomocí FF je úplně zbytečné, ty stopy prostě nezmizí v celém svém průběhu. A i pokud je zkalibrováno, tak vadí výraznější gradienty v pozadí.

Jenom malá ukázka - tohle je součet všech zahozených struktur ze sady o době expozice 42 hodin. A asi tři snímky jsem musel identifikoavat a vyhodit ze sady ručně, a celé to přepočítat, protože na to ty algoritmy prostě a ni po několika pokusech o nastavení nezabraly. Vedly částí obrazu kde yl jasový gradient, a měly zrovna tak blbou jasnost, že to nevycházelo. Jinaj je jasně vidět, že to eliminuje i přerušované stopy, i záblesky od majáku na letadle. A taky to, že jsem musel sigma limity nastavita tak, že už to částečně ořízlo i amplitudu šumu v pozadí, což už je trochu blbě.

A to teď mám nějakou čáru jen tak v každém 2. až 5. snímku (podle toho kdy a kde na obloze to fotím, a jestli na menší ani ne APS senzor v ASI-ně, nebo skoro fullframe v G3-16200.

Po uvedení všech Starlinků na oběžnou dráhu to bude odhadem tak 5x horší. Tím se rapidně zvedne pravděpodobnost, že ten algoristmus nastavím blbě a všechno to nezmizí. A to se považuji v processing za velmi zkušeného a mám k dispozici asi nejdokonalejší nástroj pro processing astrofotek, jaký je momentálně k dispozici. Chudáci začátečníci s DSS a Photoshopem.

Odhad je na 10min. expozicích Přes G3 na 1200mm newtonu v průměru 1 až několik čar na každém snímku. Tedy v létě, v zimě bude asi klid, ale v zimě je obvykle hnusně. Stále doufám, že to Juh v nějakém příspěvku zpět spočítal blbě a realita bude mírnější, byť zásadní chybu tam nevidím.
Stručně řečeno, na obrázku je součet všeho, co software vyhodil, že tam "nepatří".
Výsledný zpracovaný obrázek, tedy už bez stop družic, je pokud se nepletu zde:
http://hvbo.cz/index.php?id=markarianuv-retizek
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3881
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Starlink #1

Příspěvek od petrsida »

Aha, takže je to trochu jinak?

Tohle bych považoval za diskusní fail....


Osobně si myslím, že je velká možnost vylepšit algoritmus detekce a odstranění stop

Šel bych na to cestou automatického vyřezávání lineárních stop, manipulace s celým snímkem mi nepřijde jako šťastné řešení, je to pracné a hrozí, že to ovlivní i věci, které ovlivnit nechci

Každá stopa běží jinudy, když skládám stovky snímků, tak nemůže vadit, že jednotlivé stopy vyriznu, ve výsledku nebude obraz v daném místě složený ze 100 snímků, ale z 99
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Starlink #1

Příspěvek od stana85 »

O atrofoto očividně nic nevíte. Kdyby to bylo tak jednoduché tak to nikdo neřeší. Pokud dobře čtete tak v příspěvku je popisována složitost odstranění stop. A... radši už nic :hlavou proti zdi
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #1

Příspěvek od Dugi »

Tak je na čase vyvinout algoritmy nové, které to budou umět lépe. Neříkej mi, že v dnešní době, kdy počítače umí zázraky by pro ně bylo odstranění stop z fotek problém.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Starlink #1

Příspěvek od stana85 »

Když jeden z nejlepších astrofotografů v čr tvrdí že to je problém tak to asi bude pravda. Algoritmy jsou složité programy velice drahé a náročné na výpočetní výkon. Zpracování i na výkonném PC pak trvá i víc jak 10hodin.Astrofotografie se skládá ze stovek snímků. Není to jako vyfotit selfie.
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #1

Příspěvek od Dugi »

Jasně, to chápu. Proto říkám, že je čas na těch algoritmech zapracovat, zlepšit je a případně vyvinout nové postupy. Tohle může být katalyzátor nového rozvoje.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Starlink #1

Příspěvek od stana85 »

Spíš omezení astrofotografie jen na ty majetné co si můžou dovolit supervýkonné PC.
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #1

Příspěvek od Dugi »

Myslím, že to vidíš moc černě. I kdyby to tak bylo, tak počítačový výkon neustále roste. Supervýkonné PC dnes bude za pár let standardem.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“