Pozorování družic Starlink a jak ovlivňují pohled na oblohu

Název mluví za vše
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Pozorování družic Starlink a jak ovlivňují pohled na oblohu

Příspěvek od Pospíšil »

Uživatel shooter6947 @ NSF zahlédl 4 hodiny po startu prostým okem na noční obloze v Idahu šňůru satelitů Starlink za sebou v rozmezí 40 - 20°nad obzorem. Střídavě "svítily a zhasínaly" podle osvětlení roztažených FV panelů, jak byly osvětlovány Sluncem. Asi to musela být skvělá podívaná.

... jen si říkám, že až jich budou na noční obloze tisíce, tak se to těma světluškama bude hemžit až hrůza...
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Starlink #1

Příspěvek od milantos »

Pospíšil píše: ... jen si říkám, že až jich budou na noční obloze tisíce, tak se to těma světluškama bude hemžit až hrůza...
To je ale překvapení :)
, když jsem kdysi tady psal, jaký bordel bude vytvořen na obloze, tak jsem byl málem kamenován, že ty miniaturní satelity nemohou představovat žádný problém a že že jsem asi divný, neboť to bude obrovský pokrok a těch drobností si nikdo ani nevšimne. Jenže v těch argumentech se nějak opomíjí to, že ty "drobnosti" mají odraznou plochu několik metrů čtverečních ( no, snd už tajnosti skončí, a dozvíme se už, i jak jeden satelit vypadá )
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #1

Příspěvek od Dugi »

Já si pořád myslím, že to s těmi odlesky nijak špatné nebude. Už teď nám nad hlavami létá dost družic, které dělají odlesky. Některé silnější, jiné slabší. Takže když jich bude víc, tak si myslím, že se nic nestane.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Starlink #1

Příspěvek od milantos »

U PC se opravdu nikomu nic nestane :)
Pro astronomy to trochu problém je- a to už i teď, kdy podobně velkých objektů létá o řád méně. Takže nám, astronomům nezbývá, než si přát ekonomických krach podobného projektu
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Starlink #1

Příspěvek od Pospíšil »

milantos píše:Pro astronomy to trochu problém je- a to už i teď, kdy podobně velkých objektů létá o řád méně. Takže nám, astronomům nezbývá, než si přát ekonomických krach podobného projektu
Ano, to je všeobecně známá věc, že astronomové kosmonautice vůbec nepřejí, ... teda až na čestné výjimky kosmických teleskopů, že ano. ;)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Starlink #1

Příspěvek od Samo »

milantos píše:
Pospíšil píše: ... jen si říkám, že až jich budou na noční obloze tisíce, tak se to těma světluškama bude hemžit až hrůza...
To je ale překvapení :)
, když jsem kdysi tady psal, jaký bordel bude vytvořen na obloze, tak jsem byl málem kamenován, že ty miniaturní satelity nemohou představovat žádný problém a že že jsem asi divný, neboť to bude obrovský pokrok a těch drobností si nikdo ani nevšimne. Jenže v těch argumentech se nějak opomíjí to, že ty "drobnosti" mají odraznou plochu několik metrů čtverečních ( no, snd už tajnosti skončí, a dozvíme se už, i jak jeden satelit vypadá )
Treba si uvedomiť že tie satelity po vypustení aktívne manévrovali a mohli vytvárať podstatme väčšie odlesky ako reálne budú, niečo ako staré iridium ktoré má naklonené lesklé antény. Pri Starlinku by mali byť potenciálne odlesky mininálne. FV panely budú po stabilizovaní satelitov pravdepodobne kolmo na zem či naklápané kvôli slnku, no to bude podobné súčastným družiciam na obežnej dráhe.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Starlink #1

Příspěvek od Dugi »

Určitě se to dá řešit nějakými softwarovými filtry, které vyčistí snímky. Přát si ekonomický krach podobného projektu mi přijde podobně zpátečnické jako když dělníci za průmyslové revoluce ničili stroje. Tohle je zkrátka a dobře technologický vývoj a bránit mu, je značně krátkozraké.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1331
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Starlink #1

Příspěvek od todtv »

Věděl bych jak omezit remcání alespoň profesionálních astronomů. Za "zasviněnou" noční oblohu odlesky by jim za levno mělo SpaceX raketou SH/SS vynést na dráhy kolem Měsíce nebo L1 a L2 nebo na odvrácenou stranu měsíce (ideální pro radioastronomii) pár kousků velkých dalekohledů a interferometrů a domluvit jejich financování. Prostě je uplatit přístrojí na lepších drahách. K přenosu i online dat by se pak mohli využívat inetové konstelace kolem Země, které je štvou. :lol:
Jinak jako dřívějšího "čumaře" na hvězdy a mlhoviny s vlastním menším koukadlem a větším jinde (největší koukadlo, na které jsem přilepil oko a měl jsem ho celý jen pro sebe a pozoroval třeba M57 jako hezký kroužek s detaily apod. další - málem mi z něj pak vypadla sada otočných okulárů :o , mělo 406 mm), se odlesků také obávám. Určitě se zvýší množství odlesků. S těmito konstelaci totiž přibudou až řádově družice hlavně na nízkých oběžných drahách a navíc díky rozložení jejich drah budou nad cca 45 - 55° severní a jižní šířky dost zahuštěné (více než nad rovníkem a póly).
Běžne jsou snímky z menších dalekohledů nebo přehledové, kde je poznámka, že např. dole vlevo je dráha satelitu a nikoliv asteroidu apod. U velkých dalekohledů s větším zvětšením bude tento problém menší ale zvýší se také.
Důležité je aby odlesky, byly nejčastěji např. jen do 30° nad obzor. Na pytelů by bylo, kdyby byly odlesky kolem zenitu, kde jsou vždy nejlepší prirozené pozorovacé podmínky. Pokud budou sluneční panely kolmo k Zemi, tak by to nemělo být tak hrozné, ale uvidíme časem jak to dopadne.
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Starlink #1

Příspěvek od milantos »

Jak to dopadne, celkem víme. družice takovéhle velikosti bude vždy jasnější než 6,mag, a to bez ohledu na to, bude-li dělat prasátka nebo ne. A hlavně, družice se klonem dráhy 50° a výše, půjde i do zenitu. Těch zkušeností s tím, jak svítí družice , je dost, takže věřit tomu, že tyhle by měly být vyjímkou, nedává moc smysl.
..........
P.S. doufám, že technologický pokrok půjde dál a bude se vyvíjet jiným směrem. Na tom není nic zpátečnického. :)
Jsem fanda kosmonautiky zhruba 60 let, takže mě vývoj vždy zajímal a fandil jsem mu. Ale tohle ekonomické využití prostoru a zaneřádění jedním člověkem, mi prostě nesedí a proto mu nefandím. Tady jde evidentně jen o ty peníze, o to u člověka, který vizionářsky prohlašuje, že pokrok a umělá inteligence lidstvo do 100 let zahubí
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Starlink #1

Příspěvek od Sajri »

Zdaleka nemám ambice mluvit za všechny profesionální astronomy, ale v mém oboru (asteroidy) jsem se nesetkal zatím s tím, že by družice představovaly nějaký zásadní problém. Obecně se dá říct, že existují dvě oblasti (profesionální) astronomie:
a) zkoumají se konkrétní, již známé objekty. Tam je šance, že vám přímo přes zkoumaný objekt přeletí družice tak mizivá, že i když ji zvýšíme o řád, zůstane stále mizivá.
b) přehlídky oblohy, při nichž se objekty (tělesa sluneční soustavy, supernovy, proměnné hvězdy, ...) vyhledávají. Tam je situace trošku horší, protože samozřejmě stopy družic šanci, že zajímavý objekt bude detekován, snižují. Ale vzhledem k tomu, že prohlídky spočívají v opakovaném snímání stejné části oblohy vícekrát, zatímco přelety družic jsou časově i místně izolované události, snížení účinnosti prohlídek bude celkem malé. Sice nedokážu odhadnout o kolik, ale myslím, že to nebudou ani jednotky procent. Pro srovnání: jen vady na CCD čipech a mezery mezi čipy snižují účinnost v současnosti nejvýkonnější prohlídky, Pan-STARRS, o téměř 30%.

Pokud chceme dělat na pokoukání hezké snímky oblohy, tak tam to samozřejmě vadí, o tom žádná :-).

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“