Program Apollo

Novinky o projektech Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku
Odpovědět
Sajri
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 381
Reputace: 569
Bydliště: Ondřejov
Registrován: 21.3.2017 14:40
Re: Program Apollo

Příspěvek od Sajri »

CarlJARx píše:Agentura NASA vybrala devět týmů, které budou studovat vzorky z Měsíce dovezené před téměř padesáti lety při misích programu Apollo. Šest týmů bude mít možnost studovat vzorek přivezený astronauty Apolla 17, jenž nebyl nikdy vystaven pozemské atmosféře a je od roku 1972 uzavřen ve vakuu. Tento vzorek má hmotnost asi 800 gramů a je v trubici, která byla při odběru zaražena do měsíčního regolitu. Další týmy budou studovat vzorky z Apolla 17, jež byly udržovány zmrazené, a vzorky z Apolla 15, které byly od roku 1971 uloženy v héliové atmosféře. Na výzkum těchto vzorků bylo NASA vyčleněno 8 miliónů dolarů.
Zdroj: https://novinkykosmonautiky.blogspot.com/
Tady je původní zdroj té zprávy: https://www.nasa.gov/feature/nasa-selec ... on-samples

Ono to bez kontextu (jak v českém překladu, tak v té původní zprávě) působí trochu dojmem, jako by se NASA po 50 letech probudila z letargie a opět se pustila do studia dovezených vzorků :-). Tak to samozřejmě není. Tahle tisková zpráva vlastně jen sděluje výsledek grantové soutěže, v rámci níž zmiňovaným týmům ten výzkum zaplatí přímo NASA (zatímco jindy si to instituce hradí samy).

Zařízení pro správu vzorků z misí Apollo v Johnsonově středisku funguje jako jakási knihovna: týmy z celého světa mohou žádat o přidělení vzorků k výzkumu - musí samozřejmě doložit, že na to mají vybavení, zkušenosti, a jaké budou předpokládané vědecké výsledky. Kurátoři došlé žádosti posoudí a na jejich základě přidělí každý rok téměř 400 (!) vzorků k výzkumu (zdroj).
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Program Apollo

Příspěvek od Pospíšil »

Téměř 10 000 podporovatelů vložilo svůj příspěvek na kick-starteru do kampaně pro opravu a konzervaci měsíčního skafandru Neila Armstronga. Dobrá věc se podařila, skafandr je po 50 letech od svého použití zachráněn a po téměř 10 letech bude znovu vystaven v muzeiní expozici pro veřejnost. Stane se tak jak jinak 16.7. v den 50. výročí startu Apollo 11.



---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Program Apollo

Příspěvek od vai777 »

Narazil jsem na fantastickou stránku. Jmenuje se apollo13realtime.org a je na ní ke slyšení prvních šest hodin krize Apolla 13. Na tom by nebylo nic zvláštního (tyto audiozáznamy lze dohledat třeba i na youtube), nicméně tady je navíc k dispozici synchronizovaný transkript komunikační smyčky Země-Apollo a komunikační smyčky letového ředitele (Gene Kranz). Navíc jsou v transkriptu poznámky a vysvětlivky, které umožňují pochopit to, s čím se astronauti a kontroloři potýkali. Pokud vládnete angličtinou, velmi vřele doporučuju! :slint:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Program Apollo

Příspěvek od Pospíšil »

Další restaurátorský počin, tentokrát digitálně vyčištěná a zkalibrovaná fotka (autor Justin Cowart), ukazující interakci mezi členy posádky mise Apollo 17. Za pravým oknem (z našeho pohledu) návratové sekce lunárního modulu, vracejícího se z povrchu Měsíce k velitelskému modulu, vidíme celkem jasně hlavu Gene Cernana. :)

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Program Apollo

Příspěvek od Edemski »

Microsoft presentuje Hololens na Apollu 11 :palec nahoru:
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Program Apollo

Příspěvek od Amper »

to video je trochu smecko :-) Koukal jsem na primej prenos a tam se to nepovedlo takze todle je bud z generalky nebo pozdejsi dotacky.

Ale to nemeni nic na tom ze hololens jsou technologie ktera cloveku fakt vyrazi dech. A to jsem zkousel jednicku a relatine kratce ale schopnost tech brejli vytvorit virtualni veci ktere maji napojeni na realny prostor je bozi. Napr. na zdi je okno ktere proste vypada jako okno. Todle co predvedli nebylo uplne tak jaw-dropping protoze to bylo na stagi kde se to nemelo na co lepit.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Program Apollo

Příspěvek od Amper »

a zapomel jsem dodat ze MS spolupracuje i s NASA dost intenzivne, pred 2ma lety prezentovali hololens na virtualni navsteve marsu a co vim tak tym Curiosity snad pouziva hololens (nebo to zkouseli) pro planovani prace
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Program Apollo

Příspěvek od Pospíšil »

Za mně to z toho videa vypadá dost dobře.

Pro mně byl solidní zážitek už jen obyčejná návštěva VR herny ... kluci si zastříleli (samozřejmě), manželka proplula podmořský vrak a já si dal pochopitelně Apollo 11. Řeknu vám, ležet na levém křesle ve velitelském modulu, ramenem se skoro dotýkat skafandru kolegy na prostřední sedačce, zažít start a pak se v LEMu ve stoje koukat okýnkem ven při přistání na povrch Měsíce ... pecka ... kluci mě pak lámali, abych ty brýle koupil domů. :-D
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Edemski
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1652
Reputace: 583
Bydliště: Ostrava
Registrován: 9.8.2012 15:58
Re: Program Apollo

Příspěvek od Edemski »

Pospíšil píše:Za mně to z toho videa vypadá dost dobře.

Pro mně byl solidní zážitek už jen obyčejná návštěva VR herny ... kluci si zastříleli (samozřejmě), manželka proplula podmořský vrak a já si dal pochopitelně Apollo 11. Řeknu vám, ležet na levém křesle ve velitelském modulu, ramenem se skoro dotýkat skafandru kolegy na prostřední sedačce, zažít start a pak se v LEMu ve stoje koukat okýnkem ven při přistání na povrch Měsíce ... pecka ... kluci mě pak lámali, abych ty brýle koupil domů. :-D
Jj, kdybych si ten VR kyblík někdy koupil, tak první by asi bylo Apollo
https://store.steampowered.com/app/9538 ... _11_VR_HD/
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Program Apollo

Příspěvek od Amper »

VR muzu doporucit ale chce to prostor alespon 3x2 metry a helmu s room scale senzorama. U Windows Mixed Reality headsetu to neni problem (Acer, HP, Dell atd...) protoze maj senzory na sobe. U Oculusu/Vive zalezi na verzi nekdy se musi dokoupit dalsi senzory a natahnout kabely.

Pak je to fakt super (mam doma Acera na vyvoj, je to levnejsi nez hololens a programovani je podobne), cloveku se nedela blbe protoze se do toho plne ponori a proste "tam je". Bohuzel s kosmickou tematikou toho zatim moc neni a to co je se dost rychle "ohraje" protoze jsou to spis VR filmecky nez plnohodnotny zazitek. Ale myslim ze je to jen otazka casu

Odpovědět

Zpět na „Americká NASA“