Využití jaderné energie při dobývání kosmu

Debata o projektech dalších, drobnějších kosmických agentur
Odpovědět
Pavelll
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 7
Reputace: 0
Registrován: 5.9.2018 12:12
Využití jaderné energie při dobývání kosmu

Příspěvek od Pavelll »

Nikde jsem tu nenašel téma zaměřené na využití jaderné energie v kosmu (pár roztroušených příspěvků ano), tak si dovolím takové téma založit.

Právě jsem narazil na zajímavou publikaci IAEA, která na 145 stranách podává solidní přehled o využívání jaderných zařízení v kosmu, včetně spousty obrázků jednotlivých zařízení (hlavně ruských a amerických), nákresů, funkčních schémat apod.

Lze ji stáhnout tady:
https://www-pub.iaea.org/MTCD/publicati ... 97_web.pdf
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Využití jaderné energie při dobývání kosmu

Příspěvek od Meybe »

Pavelll píše:Nikde jsem tu nenašel téma zaměřené na využití jaderné energie v kosmu (pár roztroušených příspěvků ano), tak si dovolím takové téma založit.

Právě jsem narazil na zajímavou publikaci IAEA, která na 145 stranách podává solidní přehled o využívání jaderných zařízení v kosmu, včetně spousty obrázků jednotlivých zařízení (hlavně ruských a amerických), nákresů, funkčních schémat apod.

Lze ji stáhnout tady:
https://www-pub.iaea.org/MTCD/publicati ... 97_web.pdf
Díky za zajímavé PDF. :palec nahoru:
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1331
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: Využití jaderné energie při dobývání kosmu

Příspěvek od todtv »

Podkapitolou tohoto vlákna by mohlo být využití jaderné energie ve vojenském raketovém průmyslu. Může se to v nějaké obdobě přetransormovat do civilního využití. Nevýhodou je, že o těchto systémech moc kvalitních informací asi nebude, spíše se na to lepí i různé balastní konspirace.
Vzpomněl jsme si na to s aktuálním problémem v Rusku v souvislosti s pravděpodobně havárií rakety 9M730 Burevestnik "Skyfall".
USA něco podobného by měli mít také.
Zaujalo mě, že 9M730 by měla mít tekuté palivo a zdojem energie je přímo štěpná reakce přímo v kontaktu s tryskající pohonnou látkou. Tedy celkově asi klasicky jednoduché provedení, ale vzhledem k pravděpodobně vysokému specifickému impulsu "kinetické" látky při tomto pohonu šli do rizika zamoření, že jsem zahlédl i kritiku, že spaliny z této rakety jsou radiaktivitou zamořená unikájící pohonná látka. Tedy to ukazuje na klasické rel. jednoduché provedení a vznáší dotaz jak toto řeší v USA. Ve vztahu k využití ve vesmíru by takový pohon, přes jisté protesty, mohl být vyslán do vesmíru jako horní stupeň nebo přímo součást vědecké družice a zažehl by se až na vyšší orbitě v bezpečné vzdálenosti a udělil počáteční velké dv s rychlou dpravou družic k daným cílům, kde se se musel samozřejmě znovu zapálit pro zabrzdění, pokud by se plánoval detailnější výzkum cílové oblasti. Následně by moh být odhozen a přistání např. na Europě by již realizoval chemický motor. Ješt větší smysl dává takový pohon pro lety k Tělesům jako Eris, Makemake, SednaHaumea apod v Kuiperově pásu, která jsou srovnatelná s Plutem, ale jsou dále.
Je to jakoby analogiie k využití urychlovacích bloků na tuhá paliva, jen by se využilii při crzdění u cíle, a pakby se nepožili. V první fázi využití. "Jadarný booster" by se tak využil jen již na vzdálených orbitách od Země. Ono dneska se někam plazit se sondou 15 let , taky napřidá, když jsou např. před důchodem.

Nějaké info o těchto raketách již v pokročilých fázích letových testů na přímý jaderný pohon zde moc nevidím. Informací také asi moc nebude (použitelných reálných informací). Plně funkční silné fyzikální pohony i na sondách by potlačili vývoj vpřed.

I když pro mě by bylo určitým upokojením mít alespoň sondy s Vothským typem pohonu (které jsou vyspělejší než hlavní pohon vesmírných komunistů - B.) a může nás těšit, že ho vymysleli organismy ze Země. :lol:

Odpovědět

Zpět na „Ostatní“