61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Debaty o seriálu Vesmírná technika, který vychází na portálu Mall.TV. Na výrobě pořadu spolupracuji s Michalem Václavíkem.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Dnes si s Michalem Václavíkem posvítíme na systémy sondy TGO - jak získává elektrickou energii, jak komunikuje, jak je velká, kolik váží, nebo jaké pohonné látky používá.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6264
Reputace: 1534
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od ptpc »

Výborný diel (a nie len tento)! :)
Dozvedel som sa nové informácie a to túto misiu celkom sledujem. Inak, chcel by som sa opýtať čo je alebo na akom princípe pracuje laserový gyroskop.

P.S.: Takýto formát obsahujúci podrobné a presné informácie je vynikajúci. Patrí ti, resp. aj Michalovi veľká vďaka! :klaní se:
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3286
Reputace: 4049
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Vaclavik »

ptpc píše:chcel by som sa opýtať čo je alebo na akom princípe pracuje laserový gyroskop.
Funguje jako laserový interferometr využívající Sagnacova efektu (Δφ=8πAω/cλ).
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Jardax »

Vaclavik píše:
ptpc píše:chcel by som sa opýtať čo je alebo na akom princípe pracuje laserový gyroskop.
Funguje jako laserový interferometr využívající Sagnacova efektu (Δφ=8πAω/cλ).
Tos mu to vysvetlil. Odpoved naprosto presna a naprosto k nicemu :D
Funguje to tak, ze se meri rychlost sireni dvou laserovych paprsku v rotujicim systemu. Jeden paprsek je po smeru a druhy v protismetu otaceni. Relativisticky efekt jeden paprsek zpomaluje a druhy urychluje, zjednodusene receno.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3286
Reputace: 4049
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Vaclavik »

Jardax píše:
Vaclavik píše:
ptpc píše:chcel by som sa opýtať čo je alebo na akom princípe pracuje laserový gyroskop.
Funguje jako laserový interferometr využívající Sagnacova efektu (Δφ=8πAω/cλ).
Tos mu to vysvetlil. Odpoved naprosto presna a naprosto k nicemu :D
Funguje to tak, ze se meri rychlost sireni dvou laserovych paprsku v rotujicim systemu. Jeden paprsek je po smeru a druhy v protismetu otaceni. Relativisticky efekt jeden paprsek zpomaluje a druhy urychluje, zjednodusene receno.
Chtěl vědět na jakém principu funguje, odpověděl jsem stručně. Není problém se doptat. Nevidím důvod, ani nemám čas, se tu rozepisovat o všem. Od toho to je fórum - o diskuzi, ne o kilometrových příspěvcích, které nikdo stejně pak nečte. P. S. Když se ti moje odpověď nelíbí, mohl jsi tu svoji poskytnout dříve v listopadu. Dříve bys uspokojil zvědavost čtenáře ptpc, mě by jsi ušetřil čas, sobě potřebu psát jízlivé poznámky a to samé taky mně nyní.
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Jardax »

Vaclavik píše: Chtěl vědět na jakém principu funguje, odpověděl jsem stručně. Není problém se doptat. Nevidím důvod, ani nemám čas, se tu rozepisovat o všem. Od toho to je fórum - o diskuzi, ne o kilometrových příspěvcích, které nikdo stejně pak nečte. P. S. Když se ti moje odpověď nelíbí, mohl jsi tu svoji poskytnout dříve v listopadu. Dříve bys uspokojil zvědavost čtenáře ptpc, mě by jsi ušetřil čas, sobě potřebu psát jízlivé poznámky a to samé taky mně nyní.
Jak je videt, mas casu na psani balastu spoustu, tak by te to nijak nezdrzelo :) Mne stacily dve vety, nohem mene nez tobe na lamentaci o tom jak nemas cas neco vysvetlovat :D
Tvoje strucna odpoved je presne jak jsem psal - naprosto presna a naprosto k nicemu :D

P.S. Odpovidam kdyz vidim dotaz. Dokud ho nevidim.... prosta kauzalita. To das... :D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Jardaxi, cením si tvé snahy o doplnění Michalova příspěvku, ale opravdu se mi nelíbí styl, jakým to děláš. Zkus být méně rýpavý. Pak budou tvé příspěvky ještě cennější. Ta popíchnutí opravdu ničemu nepomáhají.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Jardax »

Dugi píše:Jardaxi, cením si tvé snahy o doplnění Michalova příspěvku, ale opravdu se mi nelíbí styl, jakým to děláš. Zkus být méně rýpavý. Pak budou tvé příspěvky ještě cennější. Ta popíchnutí opravdu ničemu nepomáhají.
Dugi, cenim si tve snahy byt za vsech okolnosti ultrakorektni, ale tady myslim mas co dohanet. Mozna bys mohl obcas prestat otevrene zavirat oci nad tim co delaji nekteri konkretni lide a malinko se drzet nestranneho moderovani.
Mozna by mohl byt Vaclavik ponekud skromnejsi a kdyz mu nestoji tazatel za smysluplnou odpoved, a tady se doufam nebudeme dohodovat o tom jak moc smysluplna byla, nemusel by se na dvojnasobnem prostoru rozepisovat o tom jak na to nema cas a stacilo by proste podekovat za doplneni jeho presne, ale naprosto k nicemu odpovedi na smysluplnou.

Tak se tu zase nejaky cas mejte hezky, vzdycky me tohleto protezovani nekterych jedincu vezme chut se tady vubec s nekym bavit...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Žádné protěžování tu neprobíhá. Pokud máš takový pocit, tak na něj máš své právo, ale to neznamená, že tomu tak je. Mrzí mne, že místo uznání chyby hledáš vinu u jiných lidí a na sebe se ani nepodíváš. Snažím se ke všem přistupovat korektně. Michalova odpověď byla stručná, ale obsahovala vše důležité. Já jsem taky nevěděl, o co jde. Otevřel jsem tedy Google a jal jsme se dané výrazy hledat. než Michal napsal, tak jsme vůbec netušil. Jeho odpověď mne nasměrovala k tomu, co mám hledat. Tvoje odpověď to pak ještě doplnila. Jsme na fóru, kde každý svou troškou pomáhá tvořit celek. Zkus proto příště reagovat trochu méně arogantně, odpusť si jízlivé poznámky, které jsou k ničemu, spolkni je. Díky moc. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 742
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od MaG »

Jardax má pravdu, že není nic špatného na tom dovysvětlit v krátkém odstavečku to, co bych jinak musel googlit. To je na fóru myslím nejen v pořádku, ale i přínosné. Michal Václavík se podle mě nemusel tolik čertit nad se smajlíkem uvedenou poznámkou, že takto odbornou odpovědí to moc nevysvětlil. Oba uživatelé se v tu chvíli zachovali trochu dětinsky, ale ani u jednoho z nich nejsem schopen posoudit, kdo se zachoval hůře. Takže opravdu mi tvoje odpověď Dugi přišla jako protěžování Michala. Prostě jestli ti Michalův styl přišel víc OK, tak ses ale neměl jako moderátor stavět na jeho stranu, když ani on na Jardaxovu uštěpačnost nereagoval zrovna fér (např. nepochopil jeho smajlíka jako snahu o odlehčení). To, že si Michala vážíme neznamená, že se nikdo nesmí ozvat, když je až příliš stručný. Všichni víme, že ty si to rád googlíš, ale jsou i tací, kteří to tak nemají.

Odpovědět

Zpět na „Vesmírná technika“