61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Debaty o seriálu Vesmírná technika, který vychází na portálu Mall.TV. Na výrobě pořadu spolupracuji s Michalem Václavíkem.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Já se hlavně postavil proti Jardaxovu jedovatému stylu, kterým upozornil na něco, co se mu nelíbí. Dá se to řešit i bez podobných zbytečných popíchnutí.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1899
Reputace: 735
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od MaG »

Dugi píše:Já se hlavně postavil proti Jardaxovu jedovatému stylu, kterým upozornil na něco, co se mu nelíbí. Dá se to řešit i bez podobných zbytečných popíchnutí.
Promiň, že jsem napsal mimo téma. Máš v tomhle pravdu, ale nemůžeš kárat jen jeho.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Na fórum každý píše podle toho, kolik má času. Michal ho moc nemá, což chápu. Napsal proto stručný příspěvek, který obsahoval odpověď na dotaz, který tu visí několik týdnů. Nevidím jediný důvod k tomu, proč ho za to kárat.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
CarlJARx
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 412
Reputace: 391
Registrován: 8.5.2017 12:32
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od CarlJARx »

Jardax píše:
Vaclavik píše:
ptpc píše:Chcel by som sa opýtať čo je alebo na akom princípe pracuje laserový gyroskop.
Funguje jako laserový interferometr využívající Sagnacova efektu (Δφ=8πAω/cλ).
Funguje to tak, ze se meri rychlost sireni dvou laserovych paprsku v rotujicim systemu.
Jeden paprsek je po smeru a druhy v protismetu otaceni.
Relativisticky efekt jeden paprsek zpomaluje a druhy urychluje, zjednodusene receno.
Zde je na podobné téma zpracována Diplomová práce:
Snímač úhlové rychlosti se Sagnacovým interferometrem
Zdroj:
Akademický rok 2015/2016
pan Bc. Michal Skalský
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Ústav automatizace a měřicí techniky
Naposledy upravil(a) CarlJARx dne 25.12.2019 15:38, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Díky moc za doplnění! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Jardax »

Dugi píše:Já se hlavně postavil proti Jardaxovu jedovatému stylu, kterým upozornil na něco, co se mu nelíbí. Dá se to řešit i bez podobných zbytečných popíchnutí.
Jiate mi muzes Dugi presne napsat co je konkretne na mem puvodnim prispevku jedovateho. Ze na to Vaclavik reaguje hystericky je uz jina vec.
Ale jinak je mi to celkem sumak, uz jsem si na zdejsi podivny styl zvykl a nedela mi ho az taovy problem ignorovat, vetsinou.
Proto celkem uz moc nepisu, protoze je mi jasne kam by to casto vedlo.
Obcas se neudrzim a neco napisu,. Moje chyba, samozrejme.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 61. díl - Konstrukce sondy Trace Gas Orbiter

Příspěvek od Dugi »

Jardaxi, klidně sem piš, ale prosím, bez zbytečných „jehel“, které diskusi nikam neposouvají. Ptáš se, co konkrétně mi vadilo. Byla to Tvoje první věta: „Tos mu to vysvetlil. Odpoved naprosto presna a naprosto k nicemu :D

Osobně si myslím, že tam být nemusela. Kdybys rovnou napsal zbytek svého komentáře „Funguje to tak, ze se meri rychlost sireni dvou laserovych paprsku v rotujicim systemu. Jeden paprsek je po smeru a druhy v protismetu otaceni. Relativisticky efekt jeden paprsek zpomaluje a druhy urychluje, zjednodusene receno.“ neřekl bych ani slovo kritiky. Naopak bych Ti ještě poděkoval. Víš, píšu to hodně často, ale zopakuju to i tady. Naše fórum se od začátku snaží, aby měli uživatelé mezi sebou dobré vztahy. Na většině míst na internetu jsou běžné hádky, spory, prosazování vlastního ega, snaha o pokoření a ideálně i zostuzení argumentačního protivníka. Náš web se snaží být jiný. Chceme, aby se k sobě uživatelé chovali hezky, přátelsky, bez zbytečných popíchnutí. Já nevím, asi to už neodkážu popsat polopatičtěji. Prostě si myslím, že by se na fóru měly objevovat jen příspěvky, které jsou přínosné pro ostatní - druhá část tvého příspěvku, kde popisuješ ten princip, bezesporu přínosná je. Stejně tak byl přínosný i Michalův komentář, byť byl stručný. Ale první věta tvého komentáře byla podle mého názoru zbytečná a pro diskusi spíše škodlivá. Budu rád, když budeš pokračovat v diskusi na našem fóru, jen to prosím dělej bez schovaných ostnů - prostě jako když si povídáš s kamarády. ;-)
P.S. Uznávám, že výraz jedovatý jsem možná použil zbytečně nadsazeně.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Vesmírná technika“