16. díl - Vědecký přístroj GEDI

Debaty o seriálu Vesmírná technika, který vychází na portálu Mall.TV. Na výrobě pořadu spolupracuji s Michalem Václavíkem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
16. díl - Vědecký přístroj GEDI

Příspěvek od Dugi »

Vytvořit trojrozměrnou mapu lesů v tropickém a mírném pásmu Země - to je úkol pro vědecký přístroj GEDI umístěný na ISS. V dílu, na kterém jsem spolupracoval s Michalem Václavíkem, se tomuhle kousku nyní podíváme na zoubek.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: 16. díl - Vědecký přístroj GEDI

Příspěvek od slappy »

Fajn video.

Zajímalo by mě, co tě vedlo k použité výslovnosti? Pokud název přístroje počeštit bylo by to prostě [GEDY].
Chtěl ses spojení se StarWars vyhnout? Původní anglická výslovnost [DŽEDÁJ] ale je přece zcela záměrná.



Prosím neber to jako rýpání, jen mě zajímá, jestli za tím byla nějaká myšlenka, nebo jestlis výslovnost [DŽEDY] použil bez pozastavení.. : ) :andílek:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: 16. díl - Vědecký přístroj GEDI

Příspěvek od Dugi »

Díky za pochvalu. Zkratka GEDI mi prostě k výslovnosti [DŽEDÁJ] neinklinuje. Cítím, že na to byla trochu násilně natlačena v zájmu vytvořit souvislost se Star Wars. Výslovnost [GEDY] mi zase přijde moc tvrdá. Sáhnul jsem tedy po kompromisu, který mi přidje přirozený a uši netahající - [DŽEDY]
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2124
Reputace: 2548
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: 16. díl - Vědecký přístroj GEDI

Příspěvek od slappy »

Dík za odpověď. Tak „i“ se v drtivé většině případů v angličtině vyslovuje jako [áj]. Samozřejmě zkratka tak byla vytvořena schválně. NASA je backronymy vyhlášená. Instrument se jmenuje Global Ecosystems Dynamics Investigation Lidar, takže aby jim to znělo jako galaktičtí rytíři, museli to „L“ na konci stejně vypustit.. : )

Odpovědět

Zpět na „Vesmírná technika“