Deep Space Gateway vs. lunární vesnička

Diskuse o projektu, který naváže na odkaz ISS

Deep Space Gateway vs. lunární vesnička

Příspěvekod jirik » 23 dub 2017, 14:20

NASA teď přišla jako z čistého nebe s projektem Deep Space Gateway (https://www.nasa.gov/feature/deep-space ... tinations/). Když se na to člověk podívá, zní to jako naše stará dobrá známá plánovaná mezinárodní cislunární stanice (lunární vesnička podle ESA). Ovšem prezentovaná tak, že je to čistě americký projekt s "přispěním mezinárodních a soukromých partnerů". Chápu to správně? Nebo je to něco jiného?

Ono by se ale nebylo čemu divit. Pokud by totiž jediný schopný dopravní prostředek byl SLS + Orion, pak by Američani v projektu hráli prim. PTK NP v nedohlednu, tak snad jedině kdyby šel, Falcon Heavy + Crew Dragon, tak by to nevypadalo jako one-man show NASA?
jirik
Aktivní nováček
Aktivní nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: 27 bře 2016, 10:33

Re: Deep Space Gateway vs. lunární vesnička

Příspěvekod Wopat » 23 dub 2017, 16:07

NASA z čistého nebe nepřišla. Už se o tom mluví roky a v posledních měsících je o tom slyšet čím dál víc. Jedná se o stanici u Měsíce, o které se diskutuje zde. S lunární vesničkou ESA to nemá nic společného. Nevím, kde jsi k ní přišel jak v názvu vlákna, tak v závorce ve tvém příspěvku. To, že je stanice americký projekt a s největší pravděpodobností se k němu připojí ostatní, je logické. S ISS do to značné míry bylo taky tak. Jen u nové stanice bude podle mě podíl USA ještě více majoritní. Můžeme stanici říkat mezinárodní, stejně jako můžeme říkat, že je mezinárodní mise Cassini (protože s ní letěl evorpský Huygens), ExoMars 2016 (protože jej vynesl ruský Proton) nebo jakákoliv jiná vesmírná mise. Všechny jsou mezinárodní, dokonce i ty čínské. Jde jen o to, do jaké míry a kdo má jak velký podíl nebo příspěvek. Cassini je americká mise a ExoMars evropská, ať je to prezentováno jakkoliv. Stejně tak bude z velké části stanice u Měsíce americká, s přispěním ostatních. Ostatní by totiž bez USA něco takového s největší pravděpodobností nezvládli. USA bez ostatních určitě ano, jde jen o to, kolik by je to stálo a jestli by na to za současné situace měli.

EDIT: Domnívám se, že je toto vlákno zbytečné, jelikož stanice u Měsíce se diskutuje ve výše uvedeném vlákně. Prosím Dugiho o přesun, souhlasí-li.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Wopat
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán
 
Příspěvky: 4178
Registrován: 08 srp 2012, 18:37
Bydliště: Ostrava

Re: Deep Space Gateway vs. lunární vesnička

Příspěvekod JHošek » 23 dub 2017, 22:06

S vizí povrchové lunární vesničky (Moon Village) přišel ředitel ESA Johann-Dietrich Woerner v červenci 2015.
Myšlenka malé vesmírné stanice NASA u Měsíce Deep Space Gateway (dříve Lunar L1 Gateway) je mnohem starší.
JHošek
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
 
Příspěvky: 500
Registrován: 18 led 2014, 12:35


Zpět na Nástupce ISS

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník