Obecné informace o stanici Gateway

Diskuse o stanici, která bude obíhat kolem Měsíce, pomůže lunárnímu programu Artemis a připraví lidstvo na cestu k Marsu.
Odpovědět
JHošek
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 843
Reputace: 725
Registrován: 18.1.2014 12:35
Re: Obecné informace o nástupci ISS

Příspěvek od JHošek »

Vaclavik píše:
JHošek píše:
CarlJARx píše: S budováním stanice Gateway by se mělo začít v roce 2020.
Zdroj:
https://novinkykosmonautiky.blogspot.com/
To bude překlep. Správně má být 2022.
Nejde i překlep, ale špatné přeložení původního zdroje "2020s" vs "2020". https://www.esa.int/Our_Activities/Oper ... ar_outpost
Pro jistotu doplním, že dvacátá léta "2020s" v původním zdroji označují období sestavení Gateway.

Aktuální plán pro první dva moduly je:
4. čtvrtletí 2022 - Power and Propulsion Element (Maxar)
4. čtvrtletí 2023 - Minimal Habitation Module, připojení nejpozději počátkem 2024 (NGIS)
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Obecné informace o nástupci ISS

Příspěvek od Vaclavik »

Máš pravdu. Problémem je, že uživatel CarlJARx zde dává odkazy pouze ze zdroje https://novinkykosmonautiky.blogspot.com, což je svodka toho co se děje, v záměru asi hezká, bohužel autor pan Sedláček nevládne žádným cizím jazykem a vše, nebo většina, je překlad automatický. A tento neprochází žádnou jazykovou a bohužel (byť třeba laickou) odbornou korekturou. A zejména v odborném textu je detail to zásadní, a není-li podchycen vznikne kočkopes. Vím, že už jsem tady v minulosti několik příspěvků tohoto typu opravoval.
CarlJARx
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 412
Reputace: 389
Registrován: 8.5.2017 12:32
Re: Obecné informace o nástupci ISS

Příspěvek od CarlJARx »

Vaclavik píše:A tento neprochází žádnou jazykovou a bohužel (byť třeba laickou) odbornou korekturou. A zejména v odborném textu je detail to zásadní, a není-li podchycen vznikne kočkopes. Vím, že už jsem tady v minulosti několik příspěvků tohoto typu opravoval.
Nechci být hnidopich, ale každý se může splést, opravdu každý. I Vy pane Václavík.

Michal Václavík, Česká kosmická kancelář, rozhovor k misi Chandrayaan 2, dnes 14:33 SLEČ v relaci Studio ČT24
Zdroj: https: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... 1058290722
Čas vystoupení 11:35 - 17:03 min., viděl jsem to v přímém přenosu.

Čas videa 15:00 min. Lander Vikram uvádíte: "A bude měřit marsovská zemětřesení"
- a neletí náhodou Chandrayaan 2 na Měsíc?
Čas videa 16:16 min. Přistání Lander Vikram na Měsíci uvádíte: "Je to přesně 9. září to datum je známo."
Čas videa 16:42 min. Přistání Lander Vikram na Měsíci uvádíte: "Takže 2. září má dojít k oddělení, pokud proběhne, to je vlastně ten nejkritičtější okamžik, tak potom po pár dnech toho 7.září sonda by měla úspěšně přistát..."
- tak víme to datum přistání nebo ne?
:?
Nikdo není neomylný. A není potřeba stále někoho sekýrovat, ale uvést věci na pravou míru, a každý ze čtenářů fóra bude rád, že dostal ty správné a pravdivé informace.

Omlouvám se za příspěvek mimo téma, ale již jsem musel reagovat.
Žádám admina o následné přesunutí příspěvku do správného vlákna.
Rozhovor má i přes tyto drobné chyby výbornou kvalitu.
Naposledy upravil(a) CarlJARx dne 22.7.2019 23:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Obecné informace o nástupci ISS

Příspěvek od Dugi »

To není o sekýrování. Michal se snaží uvádět věci na pravou míru a dávat tipy, kde třeba hledat zdroje informací. Je škoda, že to chápeš jako sekýrování. Splést se může samozřejmě každý, to je jasné, ale jde vždycky o to, abychom se snažili pracovat se zdroji, které se mýlí méně často než jiné. To byla podstata jeho sdělení. Není potřeba to brát osobně, spíš je to příležitost se nad tím zamyslet.
P.S. Přesouvat to jinam moc dobře nejde, protože jinde by ten příspěvek působil rušivě - reaguje totiž na diskusi, bez které by v jiném vlákně nedával smysl.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1530
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: Obecné informace o nástupci ISS

Příspěvek od ptpc »

Ohľadom https://novinkykosmonautiky.blogspot.com má Michal pravdu.
Ja sám som na fórum zo začiatku dával informácie, ktoré som mal iba z tohto zdroja a niekedy boli chybné. Preto to v súčasnosti robím tak, že sem nedám informáciu(z noviniek) pokiaľ si ju neoverím aj z iného prameňa.
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3238
Reputace: 3983
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: Obecné informace o nástupci ISS

Příspěvek od Vaclavik »

Bo se mě to týká, tak musím reagovat v obou rovinách.

Ad 1 – Moje včerejší vystoupení na ČT24, které jste podrobně rozebral, obsahovalo vámi uvedené chyby a možná i další. A já to nepopírám a děkuji za to, protože chyby tam bez diskuze jsou řečeny. Uvědomte si ale problém mezi psaným textem (ať je to blog na webu, článek v časopise nebo kniha). Tam má autor vždy dostatek času si informace ověřovat, pracovat s více zdroji a kdykoli se zpětně do textu vracet a upravovat jej. Já jsem byl v pozici živého televizního vysílání, kdy si mě televize doslova odvezla z pracovního oběda (proto taky nemám oblek a dokonce ani košili). Neměl jsem tedy čas na přípravu, v živém vysílání si také nemůžu otevřít knihu nebo internet abych se podíval, jak je to správně. Člověk tedy opravdu pracuje s tím co má v daném okamžiku v hlavě (a jak správně říkáte, nikdo není neomylný). Pro zajímavost některé mé předtočené vystoupení vznikaly třeba na desetkrát, štěstí, že ty nepovedené televize nevysílá na Silvestra. Navíc nejsem žádný moderátor a živý vstup je vždy stresující (někteří další členové fóra s tím mají zkušenosti také). Chyba se záměnou Marsu a Měsíce je přeřeknutím, které je v kontextu příspěvku neškodné, všichni ví, že celý vstup byl o Měsíci. Ale neušlo to pozorným divákům, jeden z nich napsal i na facebook CSO, kde jsem se mu za to omluvil a to činím i zde. Druhá chyba s datem přistání je již opravdu matoucí. Ale i zde vám objasním co se událo. Jak jsem již psal, nemáte možnost pracovat v živém vysílání s žádnou literaturou, váš mozek pracuje o větu dříve než tu co říkáte a do toho je tam samozřejmě moderátor, který může kdykoli do rozhovoru vstoupit a položit jiný dotaz a celé kolečko jede znova. Bystří si uvědomí snadnou záměnu při datech, kdy víte že tam je 7, 9 a nějaké září (opět 9). A prostě vznikne to co vzniklo. To je však regulérní chyba. Pro upřesnění tedy přistání na povrchu Měsíce v primární přistávací oblasti mezi krátery Manzinus C a Simpelius N (cca 70,9° j.š. a 22,7° v.d.) proběhne 7. 9., v ČR bude v době přistání ještě 6. 9. (čas 23:28 SELČ). Mimochodem to ujasnění jste tedy mohl do příspěvku uvést vy, abych to nemusel dělat já nyní.

Ad 2 – Jak píše Dušan nejde o sekýrování. Kdo mě zná déle ví, že jsem výrazně polevil (někdy až rezignoval) na upozorňování na správnou kosmonautickou terminologii. Opět vám dávám za pravdu, že nikdo není neomylný a není problém uvést věc na pravou míru. Ale, můj čas a čas mnoha jiných diskutujících není neomezený. A já bych jej raději věnoval tvorbě nových příspěvků s novými informacemi, ale vnitřní hlas mi také říká opravovat chyby a zejména nesmysly, které se zde tu a tam objeví. Informace z webu https://novinkykosmonautiky.blogspot.com, které jsou zde citovány jsou často chybné nebo uvádějí informace, které třeba již na fóru Kosmonautix uvedené jsou a tedy je dublují. Proto jsem tedy upozornil na to (co třeba uživatel ptpc sám vypozoroval), že je lepší často nepravdivě informující zdroj eliminovat a spolehnout se na původní, nebo fundovanější zdroje. Mimochodem, dlouhá léta byl podobný případ s encyklopedií Astronautix, která je sice velmi obsáhlá, ale každé druhé heslo obsahuje chybu. Takže je to fajn na udělání si přehledu, ale pak stejně je lepší přejít k lepším zdrojům.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10789
Reputace: 10149
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Obecné informace o nástupci ISS

Příspěvek od Pospíšil »

Ba ba, aneb jak nám vštěpoval Tonda Vítek: “vždy se snažte dohledat originální zdroj a informaci čerpejte odtud, ne z druhé ruky.”
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Hawk
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 329
Reputace: 219
Registrován: 9.11.2018 11:04
Re: Obecné informace o nástupci ISS

Příspěvek od Hawk »

Ja si myslim, ze se neda srovnavat nepresnost v psanem textu a mluvenem slove, kde stres a psychika hraji svoji casto dost podstatnou roli. Na druhou, tim jak se tento web otevira nam lajcke verejnosti, tak bude asi podobnych preslapu treba s odkazy na mene duveryhodne weby pribyvat, konecne web snese skoro vsechno.

Trochu z jineho soudku:
Co myslite, bude Gateway viditelna hvezdarskym dalekohledem(50x)? Nepredpokladam viditelne kontury stanice, ale alespon podobu slabe hvezdicky.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Obecné informace o nástupci ISS

Příspěvek od Dugi »

Máš pravdu, může podobných případů přibývat. Proto je dobré „vychovat“ současné uživatele, aby věděli, co a jak - do budoucna pak mohou i oni poradit nováčkům a nebude to jen na jednom člověku.
P.S. K živým vystoupením řeknu jen jednu věc - kdo to nezažil, ten netuší, o co jde. Je to naprosto svébytná forma předávání informací, která se nedá připodobnit k ničemu jinému. Živák je prostě živák. Kdo nepoznal, nepochopí. A to ještě ani nemluvím o situaci, kdy moderátor dá někdy otázku, kterou člověk nečeká.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 579
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Obecné informace o nástupci ISS

Příspěvek od milantos »

Hawk píše: Co myslite, bude Gateway viditelna hvezdarskym dalekohledem(50x)? Nepredpokladam viditelne kontury stanice, ale alespon podobu slabe hvezdicky.
Pojem "hvězdářský dalekohled" je dost neurčitý. Myslím, že optimistický předpoklad je , že by to šlo v dalekohledu o průměru 400 mm, za dobrého nasvícení a minimálního rušení svitem Měsíce a už dostatečně vybudované stanice

Odpovědět

Zpět na „Stanice Gateway“