Plastikové modely

Sem patří diskuse o všech modelech družic, sond a raket z papíru
Odpovědět
Uživatelský avatar
scorpion
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 0
Bydliště: Trnava, Slovensko
Registrován: 2.9.2013 17:04
Re: Plastikové modely

Příspěvek od scorpion »

Ak som dobre pochopil z predmetných linkov ( anglina fakt nie je moja silná stránka) tak tá zelená asi ani zelená nebola. Jednalo sa skôr o farbu šedú a výsledný zelený efekt na fotografiách je spôsobený chemickým procesom pri vzniku samotnej fotografie. Ostatné časti boli pravdepodobne matne bielej farby. Autor uvádza, že podľa tvrdenia kozmonauta A.A.Leonova mali byť Vostoky "prevažne" biele. Hmmmm.
„Jediným spôsobom, ako zistiť medze možného, je odvážiť sa ísť aspoň malý kúsok za hranice nemožného.“
Arthur Charles Clark
Uživatelský avatar
scorpion
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 0
Bydliště: Trnava, Slovensko
Registrován: 2.9.2013 17:04
Re: Plastikové modely

Příspěvek od scorpion »

Tak som pátral po nete a čím ďalej tým viac sa prikláňam k tej šedej farbe. Trošku ma zmiatli fotografie Sojuzov ktoré na rôznych obrázkoch mali naoko rôzne sfarbenie. Skutočne na niektorých to vypadalo na zelenú a na niektorých na šedú. Veľmi záležalo na svetelných podmienkach a uhloch pod ktorými bolo objekty snímané. Detailné zábery však jasne ukazujú na šedú farbu. Okrem toho aj výrobca modelu uvádza odtieň farby "sea grey". Zvláštne je, že ľudia ktorí model stavali aj tak tvrdošijne uprednostnili zelenú. Z predmetnej stavebnice je možné postaviť ako Vostok tak aj Sojuz a oba majú podľa výrobcu použitú tú istú farbu.
„Jediným spôsobom, ako zistiť medze možného, je odvážiť sa ísť aspoň malý kúsok za hranice nemožného.“
Arthur Charles Clark
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Plastikové modely

Příspěvek od baranka »

Ono doopravdy záleží .na světelných podmínkách, já jsem z podobných důvodů stopnul vybarvení modelu LM. Podobné to je třeba i na fotografijích ze startu Apolla na některých snímcích je SM i do modra ale řekl bych že modrá to nebude. :(
Uživatelský avatar
scorpion
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 0
Bydliště: Trnava, Slovensko
Registrován: 2.9.2013 17:04
Re: Plastikové modely

Příspěvek od scorpion »

Dávnejšie som staval LM od Revellu (medzi časom ho postretla nepredvídaná udalosť "totálka" :( ) a čo sa týka sfarbenia to bolo ukrutné utrpenie dopátrať sa k reálnemu vzhľadu. Viac času mi zabralo práve browsovanie po všetkých možných weboch ako stavba modelu. Práve mám zakúpené CM aj LM opäť od Revellu v mierke 1:100 a chystám sa ich v končenej fáze spojiť do preletovej formácie. Oba sú síce maličké, ich spoločná dĺžka bude cca 18 cm, no ako dekorácia to bude vyzerať fajn. A práve teraz pátram aj po vzhľade CM. :Drbe se na hlavě:
„Jediným spôsobom, ako zistiť medze možného, je odvážiť sa ísť aspoň malý kúsok za hranice nemožného.“
Arthur Charles Clark
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Snoopy »

Ahoj,
kdysi jsem taky lepil LM, posílám dva linky pro inspiraci. Třeba z nich něco "vytěžíš".

http://www.spaceinminiature.com/models/ ... odule.html
http://www.apollosaturn.com/modeling/modelman.htm
Uživatelský avatar
scorpion
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 0
Bydliště: Trnava, Slovensko
Registrován: 2.9.2013 17:04
Re: Plastikové modely

Příspěvek od scorpion »

Dík, ten LM z prvého linku je fakt super. Premakané do detailu, ale ako som písal vyššie ten môj je v mierke 1:100 a tam s takými detailami nemám šancu.
„Jediným spôsobom, ako zistiť medze možného, je odvážiť sa ísť aspoň malý kúsok za hranice nemožného.“
Arthur Charles Clark
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Plastikové modely

Příspěvek od baranka »

To Snoopy: Tak ty snímky toho modelu LM se budou dát použít sice bez detailů ale přece..
To scorpion: Hodně štěstí a trpělivosti při hledání.
Jinak škoda, že v LaK byla detailně popsána stavba s návodem barev jen ve článku Vostok očima plastikového modeláře (nebo tak nějak) :(
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Wopat »

Na jaře jsem po dlouhých letech navštívil Planetárium v Praze a jejich vystavené modely mě tak fascinovaly, že jsem si řekl, že si musím něco takového postavit doma. Nikdy v životě jsem žádný plastový ani papírový model nelepil a tak jsem moc nevěděl, o co jde :lol: Nějak jsem se dokoumal, jaké barvy k tomu dokoupit a že to asi bude chtít nějaký lepší štětec atd. Model byl hotov za den a půl. Omlouvám se, ale je to už dávno a nepamatuji si výrobce (myslím, že to byl Revell, ale jistý si nejsem) ani měřítko. Model má na výšku cca 14 cm. Ještě bych teda mohl napsat, že to je lunární modul Apolla. Postaven už je tedy několik měsíců, ale teprve tento týden jsem dodělal své vlastní úpravy, které to posunuly na úplně jinou úroveň. Lunární modul v originále stojí jen na nějakém kousku plastové napodobeniny povrchu Měsíce, kterou jsem natřel na šedo. Žádná sláva. Doukoupil jsem k tomu ale malé akvárko, do něj nasypal popel po grilovačce jako imitaci regolitu a na zadní stěnu nalepil pozadí. A jako malou závěrečnou dekoraci jsem do rohu přední stěny umístil kovový odznak na magnet, který mám z Johnson Space Center v Houstonu.



Neřešte, prosím, že ta fotka na pozadí není focena na povrchu. Hledal jsem nějakou, na které by byla Země a zároveň kousek povrchu, ať to vypadá atraktivně Tohle byla nejlepší volba a myslím si, že výsledek je docela slušný. Já jsem s ním tedy spokojen nadmíru a model se mi velice líbí. Trocha popelu, jeden vytisknutý papír a co to udělá.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Dugi »

To je parád, nádherné dioráma! Chválím originalitu s popelem! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Plastikové modely

Příspěvek od Wopat »

Díky. Ve skutečnosti ten popel vypadá mnohem líp. Ale já nejsem žádný fotograf a můj chabý kompakt taky za moc nestojí :-D
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.

Odpovědět

Zpět na „Plastikové modely“