Rover Rosalind Franklin (dříve ExoMars 2022)

Debaty o společném evropsko-ruském projektu pro průzkum Marsu
Odpovědět
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: ExoMars 2020 (dříve 2018)

Příspěvek od vai777 »

Konkrétní post na FB je tady.
V něm se píše: "Пользователь anik в Твиттере прокомментировал эту информацию: «При пневмовакуумных испытаниях второй ступени "Протона-М" нашли треснувшие болты на топливных магистралях. Производство болтов в свое время в рамках оптимизации было передано с московской площадки ЦиХ [ГКНПЦ имени Хруничева - КДК] в УКВЗ [Усть-Катавский вагоностроительный завод имени Кирова, РФ - КДК]. Теперь на ракете предстоит заменить более тысячи болтов на космодроме»."
Jo, uznávám, že jsem to blbě formuloval a že se asi nezlomilo tisíc šroubů, ale že bude třeba více než tisíc šroubů vyměnit.
Díky za upozornění. ;-)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ExoMars 2020 (dříve 2018)

Příspěvek od Vaclavik »

vai777 píše:Konkrétní post na FB je tady.
V něm se píše: "Пользователь anik в Твиттере прокомментировал эту информацию: «При пневмовакуумных испытаниях второй ступени "Протона-М" нашли треснувшие болты на топливных магистралях. Производство болтов в свое время в рамках оптимизации было передано с московской площадки ЦиХ [ГКНПЦ имени Хруничева - КДК] в УКВЗ [Усть-Катавский вагоностроительный завод имени Кирова, РФ - КДК]. Теперь на ракете предстоит заменить более тысячи болтов на космодроме»."
Jo, uznávám, že jsem to blbě formuloval a že se asi nezlomilo tisíc šroubů, ale že bude třeba více než tisíc šroubů vyměnit.
Díky za upozornění. ;-)
Dík, to jsem potřeboval vědět, že sis to vymyslel. Protože ten rozdíl je zásadní pro pochopení toho co se opravdu za problém stalo.
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: ExoMars 2020 (dříve 2018)

Příspěvek od vai777 »

Nevymyslel, jen blbě přeložil a pochopil, což jsem uznal.
Myslím, že není úplně fér hned vytáhnout takový kalibr.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: ExoMars 2020 (dříve 2018)

Příspěvek od Meybe »

Michale napsat, že si to vymyslel je silné kafe. Obsah toho sdělení zůstává pořád stejný. Někdy je těžké přiznat pochybení a je myslím na pováženou, že takovou závadu odhalí personál obsluhující převoz rakety. Další věc je, že je to, včetně těch dalších věcí okolo, pořádná ostuda. Sestava měla letět už v roce 2016!
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: ExoMars 2020 (dříve 2018)

Příspěvek od Meybe »

Mimochodem ten program začal už v roce 2001! Vyslat na Mars rover trvá Evropě už téměř 20 let!
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ExoMars 2020 (dříve 2018)

Příspěvek od Vaclavik »

Meybe píše:Mimochodem ten program začal už v roce 2001! Vyslat na Mars rover trvá Evropě už téměř 20 let!
Formálně 15. listopadu 2001, neformálně v dubnu 1999.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: ExoMars 2020 (dříve 2018)

Příspěvek od Dugi »

Je potřeba si uvědomit, že program dostal poměrně velkou facku odstoupením NASA.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: ExoMars 2020 (dříve 2018)

Příspěvek od Meybe »

Dokonce :-D
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Stepan
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 465
Reputace: 187
Bydliště: Brno
Registrován: 4.11.2015 20:56
Re: ExoMars 2020 (dříve 2018)

Příspěvek od Stepan »

Vaclavik píše:
vai777 píše:Konkrétní post na FB je tady.
Jo, uznávám, že jsem to blbě formuloval a že se asi nezlomilo tisíc šroubů, ale že bude třeba více než tisíc šroubů vyměnit.
Díky za upozornění. ;-)
Dík, to jsem potřeboval vědět, že sis to vymyslel. Protože ten rozdíl je zásadní pro pochopení toho co se opravdu za problém stalo.
A co se tam teda stalo? :D
Uživatelský avatar
Vaclavik
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 3259
Reputace: 4014
Registrován: 9.1.2013 16:26
Kontaktovat uživatele:
Re: ExoMars 2020 (dříve 2018)

Příspěvek od Vaclavik »

Stepan píše:
Vaclavik píše:
vai777 píše:Konkrétní post na FB je tady.
Jo, uznávám, že jsem to blbě formuloval a že se asi nezlomilo tisíc šroubů, ale že bude třeba více než tisíc šroubů vyměnit.
Díky za upozornění. ;-)
Dík, to jsem potřeboval vědět, že sis to vymyslel. Protože ten rozdíl je zásadní pro pochopení toho co se opravdu za problém stalo.
A co se tam teda stalo? :D
Při rutinních testech byl odhalen jeden nevyhovující parametr rozebiratelného spoje (aka šroubu). Později bylo zjištěno, že šlo o sérii vyrobenou v letech 2015 a 2016 s nižší výstupní kvalitou výrobků, než bylo požadováno. Což ale nebylo bohužel vlivem špatně nastavené výstupní a vstupní kontroly odhaleno. Pro zajištění spolehlivosti nosné rakety Proton-M tak bylo komponenty z této série vyměnit, případně překontrolovat a použít znovu tam, kde to bylo možné.

Odpovědět

Zpět na „ExoMars“