Grasshopper

Informace o zkouškách nových technologiích firmy SpaceX.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Grasshopper

Příspěvek od JosVerstapen »

Aha tak to jsem netušil, že na Kobylce je již motor 1D.....tato informace mě absolutně unikla soráč. :(

Tak uvidíme jak si dále povede Kobylák u dvojky, jaký posun to dále přinese. Hlavně mě budou zajímat aerodynamické vlastnosti nové konstrukce trupu a podvozku, to bude klíčové. Aby nevznikaly při sestupu trhliny v plášti, přece tady budou vznikat všechny druhy namáhání (tah,tlak,smyk...) díky turbulentnímu obtékání vzduchu sestupem atmosférou. Aby náhodou nebylo zapotřebí jiných konstrukčních materiálů a tedy zdražení 1 či 2 stupně.
StrambR
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 60
Reputace: 0
Registrován: 9.10.2012 16:01
Re: Grasshopper

Příspěvek od StrambR »

Na http://www.newscientist.com/ v komentářích o GH jsem narazil na příspěvek od uživatele DocM, který píše, že GH2 by měl být první stupeň falconu 9 1.1v (která už je na základně v McGregor). První testy GH2 by měli přijít někdy okolo června (před/po startu F9 1.1v). Mělo by se opět jednat o několik poskoků (přiznávám, že 80m už poskok není :lol: ) a následně by měl GH2 putovat do raketové základny White Sands, kde by měli proběhnout testy nad 300k ft (90km).
Napsal to dneska a když jsem hledal nějaký důvěryhodnější zdroj, nic jsem nenašel (krom dalších fór, kde opět napsal DocM). nemůžu uvěřit, že by SpaceX udělalo takový obrovský skok...pokud ale jo...pak je to naprosto úžasné!

Zdroj:
http://www.newscientist.com/blogs/short ... t-28106291
http://www.neowin.net/forum/topic/11275 ... ge__st__15
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Grasshopper

Příspěvek od Dugi »

90 km je strašně moc. Nevěřím tomu, že by taková výška přišla někdy v blízké době. Skoky budou zvyšovat plynule. Osobně čekám navyšování po cca. 100 metrech.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
EdgarPo
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 17
Registrován: 13.2.2013 12:18
Re: Grasshopper

Příspěvek od EdgarPo »

Amper píše:Povoleni je do 11.500 stop (3.5km) s delkou letu 160s ale jsou to postupne kroky.

Plny text povoleni je zde : http://www.faa.gov/about/office_org/hea ... .final.pdf

Takze si muzete precist i jaky je planovany dopad na chrestyse
toto nieje povolenie, je to zrejme len posudok, ktorý bol predložený k vidaniu povolenia

keď som kedysi bádal po informáciach o tomto, tak som našiel aj skutočné povolenie
tu je : https://www.faa.gov/about/office_org/he ... Oct_18.pdf

v ňom je maximálna výška letu uvedená 2500 stôp nad povrchom, čo je približne 760 m. a platnosť je do oktobra tohoto roku.
Naposledy upravil(a) EdgarPo dne 13.3.2013 18:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Grasshopper

Příspěvek od Samo1995 »

Tými poskokmi asi myslel lety do výšky 3,5 km. Ale tých 90km sa mi tiež moc nezdá. :-D :-D :-D
StrambR
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 60
Reputace: 0
Registrován: 9.10.2012 16:01
Re: Grasshopper

Příspěvek od StrambR »

To jsme dva...každopádně nevíme kolik informací, pro vývoj znovupoužitelné rakety, má zrovna spacex. Každopádně vypnout motor ve 100m by byla naprostá šílenost. Těch 90km+ je výhled do budoucna (pokud vše půjde dobře)...první skoky by byly v reálných hodnotách.
Každopádně tomu zdroji nevěřím, protože:
1. do června to nemůžou stihnout (rád bych se mýlil).
2. první stupeň F9 je úplně něco jiného než současný GH.
3. o něčem takovém by bylo všude dostatek informací.
Ale v nízkých výškách brzdění neotestují. Spíš se divím, že nejsou žádné drop testy.
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Grasshopper

Příspěvek od Samo1995 »

Ten GH sa od reálneho prvého stupňa zas až tak nelíši. GH2 bude mať prakticky iba predĺženú nádrž tak, aby imitovala prvý stupeň Falconu 1.1 A samozrejme už bude mať nový podvozok.
StrambR
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 60
Reputace: 0
Registrován: 9.10.2012 16:01
Re: Grasshopper

Příspěvek od StrambR »

Tak i na anglické wikipedii je uvedené: A second Grasshopper vehicle with fold-up landing legs will be built on the longer Falcon 9 v1.1 platform. Neznamená to náhodou i to, že bude obsahovat 9 Merlin-1D motorů? To by pak byla obrovská změna (je pravda, že i GH startoval s méně palivem)...
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Grasshopper

Příspěvek od Samo1995 »

Ale na čo tam budú pchať 9 motorov keď používať budú len jeden??? To mi príde ako úplné mrhanie zdrojmi. GH nikdy nebude reálny prvý stupeň s presne rovnakými materiálmi a systémami. Je to predsa experimentálny stroj.

Aby nedošlo k nedorozumeniu, aj reálny F-1.1 sa raz bude vracať a bude mať zapálný iba jeden motor z deviatich. Tak ja fakt nechápem, načo by ich tam dávali na demonštrátor hneď deväť. Maximálne tam daj=u makety, ako som písal vyššie.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Grasshopper

Příspěvek od Dugi »

Souhlasím se Samem. I Grasshopper dvojka bude mít s největší pravděpodobností jen jeden motor. Lišit od jedničky se bude prodlouženou nádrží a sklopnými nožičkami.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Testování“