MCT - Mars Colonial Transporter

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 194
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2015 12:23
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od RiMr »

...že by stačily jen dvě atmosféry a něco? Třeba jo, jen špekuju, nevím, jaké tlaky jsou třeba v nádržích F9.
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Dugi »

On je problém, že tu máme i vlákno i o BFR (http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewt ... =88&t=1554). Jde mi docela hlava kolem z toho, jak to poskládat.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 194
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2015 12:23
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od RiMr »

...no jo... je přečerpávání paliva otázka k BFR nebo k MCT...? :)
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
mnauprsk
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 67
Reputace: 7
Registrován: 3.7.2015 22:35
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od mnauprsk »

Dugi píše:On je problém, že tu máme i vlákno i o BFR (http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewt ... =88&t=1554). Jde mi docela hlava kolem z toho, jak to poskládat.
No jo, chápu a nezávidím. Jinak mi současný návrh hlavně co se týká cílů připomíná návrh Space Transportation System z roku 1969 https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Tra ... ion_System, snad se to teď povede úspěšněji a levněji.
ventYl
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 36
Reputace: 0
Registrován: 28.7.2017 16:04
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od ventYl »

Ono celkom zaujimavo zaznela aj informacia o tom, ze BFR pouzita pre obsluhu LEO by poskytla cargo space o priemere necelych 9 metrov. Zaujimava predstava nalozit zlozene zrkadlo JWST dovnutra a este mat nejaky ten meter nazvys...

Plus, dalsia informacia medzi riadkami je, ze BFR by realne mohla riesit servisovanie satelitov (ok no, vyssie drahy by asi stale boli problematicke).

A kopec dalsich pouziti, ktore sa pre to daju najst, ked si clovek trocha pusti uzdu fantazie.

(jo a vlastne - tento koncept BFR je asi dovod, preco nechava New Glenn SpaceX chladnymi :) )
Uživatelský avatar
Ketivab
Správce profilu na Twitteru
Správce profilu na Twitteru
Příspěvky: 525
Reputace: 1
Bydliště: Země
Registrován: 10.11.2016 16:27
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Ketivab »

RiMr píše:Zaujalo mě, že už staví... co tak můžou stavět?
Myslím, že Elon řekl, že momentálně staví potřebnou infrastrukturu (asi jako zařízení pro výrobu samotné rakety).
Samotná raketa/loď by se měla začít stavět v Q2 2018.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Amper »

RiMr píše:...že by stačily jen dvě atmosféry a něco? Třeba jo, jen špekuju, nevím, jaké tlaky jsou třeba v nádržích F9.
Nekde jsem nasel starsi udaj ze 50psi tj. 3,5atmosfery. Vzhledem k tomu ze kapaliny jsou nestlacitelne si rikam ze odolnost musi byt hlavne kvuli odparu/tlakovacimu mediu ktere to tlaci do motoru. Vysoke tlaky z toho udelaj az turbopumpy na motoru

Pustil jsem si to video znovu. Na slide bylo ze je konstrukcne na 2.3atm. Elon rekl ze to otestovali na konstrukcni tlak a pak ze sli "trochu dal" aby videli kde se rozbije. Coz nasli. Ale procenta nebo cislo o kolik se dostali vejs nerekl
mnauprsk
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 67
Reputace: 7
Registrován: 3.7.2015 22:35
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od mnauprsk »

Přemýšlím, proč EM nezrušil FH a uvolněné prostředky a lidi nenasměroval do dokončení F9 a vývoje BFR. FH mi teď přijde trochu jako zbytečná raketa, protože

1. většinu nákladů původně uvažovaných pro FH zvádne díky vylepšení F9.
2. těžké náklady bývají drahé a vyžadují spolehlivou raketu, než bude moci dokázat FH svou spolehlivost, měl by pomalu létat BFR, kde se předpokládají náklady na start menší než u FH.
3. spojení tří prvních stupňů dohromady nyní vypadá u SpaceX jako slepá větev.

Nejlepší důvod pro FH, co mě napadá, je, že bude sloužit k testování návratu druhého stupně z oběžné dráhy, které se využije při návrhu BFR.
skeblon
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 50
Reputace: 1
Registrován: 4.10.2016 22:05
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od skeblon »

mnauprsk píše:Přemýšlím, proč EM nezrušil FH a uvolněné prostředky a lidi nenasměroval do dokončení F9 a vývoje BFR. FH mi teď přijde trochu jako zbytečná raketa, protože

1. většinu nákladů původně uvažovaných pro FH zvádne díky vylepšení F9.
2. těžké náklady bývají drahé a vyžadují spolehlivou raketu, než bude moci dokázat FH svou spolehlivost, měl by pomalu létat BFR, kde se předpokládají náklady na start menší než u FH.
3. spojení tří prvních stupňů dohromady nyní vypadá u SpaceX jako slepá větev.

Nejlepší důvod pro FH, co mě napadá, je, že bude sloužit k testování návratu druhého stupně z oběžné dráhy, které se využije při návrhu BFR.
Pro FH má přece zákazníka na vynesení nákladu. A pak - jak je to s těmi turisty kolem měsíce - to je zrušeno a nebo to platí? A zda-li je to slepá větev (tři stupně) - víme snad s čím nečekaným přijde za pět let?
ventYl
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 36
Reputace: 0
Registrován: 28.7.2017 16:04
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od ventYl »

Myslim, ze dovod je jednoduchy. SpX sa chce zbavit F9 expendable. FH je drahsi a neohrabanejsi pri nakladoch, ktore zvladne F9R ale expendable verzia je v novom scenari prilis draha. Je tam proste snaha odpalit naklad reusable raketou za vsetkych myslitelnych scenarov. Ak budu vsetky lety obsluzene reusable raketou, uvolni to SpX vyrobne kapacity, pretoze novu raketu budu musiet postavit iba ak sa nejaka stara opotrebuje. To, ze sa zacne BFR o dajme tomu 3/4 roka stavat neznamena, ze si nebude musiet prejst tym istym, cim si prejde FH. Navyse u FH je dajme tomu mensia sanca, ze to nevyjde, pretoze to nie je zbrusu nova raketa. Fakt by som nevidel ako realne, ze sa BFR skusobne odpali skor ako za nejake 3-4 roky. A za ten cas moze SpX vyrobit zbytocne vela jednorazovych rakiet, ktore pohltia kapacitu vyrobnej linky.

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“