MCT - Mars Colonial Transporter

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 514
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Malky »

Pospíšil píše:na můj vkus by mohly být ještě dál
Idealne na druhe strane toho svahu :D
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10830
Reputace: 10267
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Pospíšil »

Malky píše:
Pospíšil píše:na můj vkus by mohly být ještě dál
Idealne na druhe strane toho svahu :D
Tvé přání bylo vyslyšeno. ;)

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Amper »

ja myslim ze je to tak akorat. Sice je na Marsu mensi pritazlivost takze trosky doleti dal ale na druhou stranu je tam miziva atmosfera takze tlakova vlna neudela zadne velke skody.

A ty domy furt musi mit aspon minimalni odolnost vuci potencialnimu zasahu meteoritem
Uživatelský avatar
BranislavPecho
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava
Registrován: 23.9.2016 17:13
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od BranislavPecho »

Mám možno troška hlúpu otázku, ale stále mi vŕta hlavou, ako sa dá zabrániť úniku atmosféry cez pôdu? Viem, že sú tu "len" maliarove vízie, ale pod tými sklenenými kupolami je (aspoň sa mi tak zdá) priamo povrch Marsu. Ako hlboko, by museli ísť nejaké bariéry, základy? Je marsovský permafrost vzduchovo nepriepustný? Alebo sa jednoducho musí spraviť všetko uzavreté.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10830
Reputace: 10267
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Pospíšil »

BranislavPecho píše:Mám možno troška hlúpu otázku, ale stále mi vŕta hlavou, ako sa dá zabrániť úniku atmosféry cez pôdu? ... Alebo sa jednoducho musí spraviť všetko uzavreté.
Ano, dá se to řešit i uzavřenými dómy čočkovitého tvaru. Ale určitě existují i další řešení.

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Amper »

To je ten nejmensi problem protoze je to technologicky zvladnute. Spousta domu v soucasnosti ma problem s radonem. Jednom z moznosti jak se ho zbavit je vzduchotesna izolace spodni casti domu (sklepa). Podobny problem resi vsechny pasivni domy ktere musi mit jistou miru propustnosti vzduchu skrz steny atd....

To neni v soucasnosti vubec zadny problem a moznych reseni je nekolik, izolacni pasy, natery atd..... Bez problemu se daj koupit vzduchotesne manzety kolem kabelu a dalsi prislusenstvi. Je jasne ze vetsi rozdil tlaku vzduchu bude znamenat potrebu upravy technologie ale na zrovna u zeme to neni problem protoze vzduch bude tlacit na izolaci a ta se opre do podlozi. Takze to mozna bude stacit resit o neco silnejsi vrstvou.

Takze toto zrovna vidim jako minimalni problem. Proste se tunely vystrikaj nejakym betonem jako se to dela na zemi (proti zavalu) a bud se do nej namicha nejaka chemie nebo se nasledne beton natre vzduchotesnym naterem. Samozrejme bude zalezet na tom jak moc budeme mit k disposici vzduch na doplnovani a podle toho se dimenzuje izolace.

Myslim ze samotny permafrost vzduchotesny nebude a i kdyby byl tak se stejne izolace da. Kdovi co se z toho muze vyparovat :-D
Uživatelský avatar
BranislavPecho
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 8
Reputace: 0
Bydliště: Bratislava
Registrován: 23.9.2016 17:13
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od BranislavPecho »

Vďaka za vysvetlenie.
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Raul »

V přístavu Anacortes ve státě Washington byl ve čtvrtek prototyp uhlíkové nádrže LOX pro ITS naložen na plovoucí plošinu, která byla z přístavu odtažena za účelem provedení přetlakového testu, který zmiňoval Elon v Reddit-AMA.

Plovoucí plošina ale neplula příliš daleko, protože ani ne za 24 hodin byla zpět a neporušená nádrž byla opět vyložena.

Přístav Anacortes se nachází poblíž města Sedro-Wooley, kde sídlí výrobce nádrže firma Janicki Industries.

http://imgur.com/a/dQw2U





K tažení plošiny mohl být použit remorkér Ocean Ranger, jehož záznam trasy je vidět zde.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10830
Reputace: 10267
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Pospíšil »

Raul píše:V přístavu Anacortes ve státě Washington byl ve čtvrtek prototyp uhlíkové nádrže LOX pro ITS naložen na plovoucí plošinu ...
Fascinuje mně způsob zavěšení celé nádrže pod jeřábem přímo na stred hodního dómu. Žádná lana nebo popruhy na obvodový plášť, nebo dokonce obepnutí celého tanku přes spodní dno. Už toto samo o sobě dost vypovídá o nízké hmotnosti (hustotě), pevnosti a tuhosti této konstrukce. :palec nahoru:
Pokud by byla stejně velká tlaková nádoba podobného určení vyrobena z kovu, tak by si tento způsob zavěšení rozhodně nemohli dovolit - buď by se jim při zvedání vlastní vahou plasticky zdeformovala nebo zcela zbortila.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Raul »

Mne zase fascinovalo, jakým způsobem ji vlastně do přístavu dostali, jelikož se tak nějak všeobecně předpokládalo, že výroba nádrže probíhala právě v sídle firmy Janicki Industries.

Podle autora záběrů se ale nakonec ukázalo, že výroba ve skutečnosti probíhala v těsné blízkosti jižně od přístavu v této budově.

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“