MCT - Mars Colonial Transporter

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
MCT - Mars Colonial Transporter

Příspěvek od Dugi »

Na internetu (zde a zde) se objevily informace o dalším projektu společnosti SpaceX. Má se jednat o novou raketu, která zatím nese označení pouze jako MCT. Zatím o ní není mnoho informací - má využívat nové motory, které nebudu spalovat petrolej, jiné (mnohem větší) bude centrální tělo a nosnost na LEO přesáhne 150 tun. Čili jasný (doposud jen papírový) konkurent SLS (též zatím jen papírové).
Charakteristika je to opravdu velmi mlhavá a představit si můžeme cokoliv. Dá se zřejmě očekávat, že raketa podobných nosností bude disponovat kyslíkovodíkovými motory. Ale zbytek je věštění z křišťálové koule. Ostatně ve zdrojích se také vůbec nemluví o žádných termínech. Snad jen to, že za rok až tři bychom se mohli dočkat bližších detailů. :)
V této souvislosti si dovolím připomenout svůj příspěvek ze 4. srpna 2010, kdy jsem psal o chystaném vývoji raket u SpaceX. Zdá se, že firma opustila myšlenku rakety Falcon X (ta měla mít nosnost jen 38 tun na LEO. Ano, je tam možnost, ež by se mohlo jednat o FalconX Heavy, ale tomu se mi nechce věřit - ta raketa by měla být složená ze tří prvních stupňů a to mi k k výše popsaným detailům nesedí. Nicméně stejný příspěvek pokračuje cituji:
Podle zákulisních spekulací by měli inženýři pomýšlet na ještě silnější stroj. Ten zatím nese název Falcon-XX s průměrem 10 m a výškou 110 m. Hnát by ji mělo 6 motorů Merlin-2 a na LEO dopraví 140 t.
To už je k MCT trochu blíže, nemyslíte? 8-) Jen si nejsem jistý těmi Merliny-2. Tipuju to spíš na nějaké zbrusu nové motory (dříve se o nich mluvilo jako o Griffonech).

Ano, v době, kdy zatím Falcon Heavy ještě ani jednou neodstartoval a teprve se buduje jeho odpalovací rampa jsou tyto úvahy možná trošku úsměvné. V úvahu přichází dvě možnosti - buďto si SpaceX podobnými prohlášeními tvoří své PR a lehce opomíjí realitu, a nebo ukazuje, že nechce stát na místě pořád přemýšlí jak posunout vývoj opředu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Raul »

Já myslím že motory Gryphon je jen nějaké starší nebo jiné označení pro Merlin2. V té souvislosti se hovořilo i o raketách Eagle, což bylo zase jiné nebo starší označení pro FalconX a FalconXX.

A teď je tu další název pro novou raketu MCT. :Drbe se na hlavě: Co ta zkratka může znamenat?
Každopádně ElonMusk sní o Marsu a nástupce Falconu tam dle něho poletí s pilotovanou expedicí, takže MCT = "Mars Crew Transport"?

MCT nemá být sice na kerosen, ale může tím třeba být i myšleno že nebude pouze na kerosen, protože současné Falcony mají na kerosen oba stupně.
Já si totiž myslím že pro první stupeň jsou motory na petrolej nevýhodnější. Merlin se podle mne dá vylepšit už jen na uzavřený cyklus, tj. se stejným palivem. Něco jako motor RD-180. ElonMusk potenciál motoru s uzavřeným cyklem pro myslím loni zmiňoval, takže to by mohla být varianta pro Merlin 2. Dělat Merlin2 jakožto kopii motoru F1A, který má být oživen na SLS je totiž myslím skoro zbytečné.
Když už jiné palivo, tak bych to spíš tipoval na motory pro druhý stupeň, tam je např. daleko výhodnější použití kyslíko-vodíkových motorů. V současnosti se totiž i tam používá Merlin. Takové motory SpaceX potřebuje myslím dřív než pro první stupeň a o takových i velmi reálně uvažuje pod jménem Raptor. O něm se zatím taky nic moc neví, ale tipoval bych že základem bude plánovaný upgrade Centauru na 5.4m pro sjednocení s aerodynamickým krytem AtlasuV-500, o kterém se uvažovalo ale který se nikdy neuskutečnil. On ten větší průměr se podle mne stejně bude muset později týkat i znovupoužitelného Dragonu v2 a DragonRideru, protože si nějak neumím představit kam chtějí dát dostatek paliva pro avizované motorické přistání, pokud bude opravdu absolutně bez padáku.

Ten udaný průměr prvního stupně je opravdu velký. V tom čánky se uvádí průměr 7m, minimálně! Ale např. první stupeň rakety Saturn1 vznikl složením z 8-mi nádrží rakety Redstone vedle sebe do jednoho velkého stupně, takže co když si SpaceX vezme příklad a vytvoří MCT ve stylu něco jako "Multi Core Transport". Taky možnost :mrgreen:

Největší bomba by ovšem byl motor na metan. Takový MCT ve smyslu "Methane Combustion Technology"!!!. Ona se totiž objevila i informace že ta zkratka MCT má označovat motor, nikoliv raketu.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

Metan mi přijde jako až moc velká revoluce. :o Nechce se mi věřit, že by SpaceX byla AŽ TAK novátorská. :roll: Ta možnost nasadit ha horní stupně hydrolox motor je docela reálná. Pokud by ho použili i na prvním stupni, získali by ještě lepší tah. Ovšem za cenu vysokých nákladů a složité konstrukce. V tomhle má kerolox výhodu i když je kompenzovaná o chlup horším výkonem.
Osobně mi zkratka MCT evokuje Massive Cargo Transport. :roll: Ale ono za zkratku se schová všechno a výklady mohou být různé. Viz České dráhy = Času Dost. :P
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Raul »

Dugi píše:Metan mi přijde jako až moc velká revoluce. :o Nechce se mi věřit, že by SpaceX byla AŽ TAK novátorská. :roll:
Zde a zde včera Zach Rosenberg - autor tohoto článku, na který Dugi odkazuješ píše, že se na podrobnosti o MCT telefonicky později dotazoval přímo Elona Muska. A právě ten mu řekl že touto zkratkou není nazývána raketa, ale právě motor, založený na Merlinu 2, ale který je zatím pouze ve fázi studie a není dokončena ani jeho základní architektura. Tzn. není ještě vůbec znám ani možný termín, možné náklady na vývoj, atd. Více prý ElonMusk ani GwynneShotwell odmítli sdělit.

Čili pro nás asi nic co by mělo znamenat že SpaceX něco v tomto smyslu vyvíjí. SpaceX nemá zatím úplně jasno který motor hodlá pro 1 stupeň dál vyvíjet. Velký GG-kerolox motor popisovaný jako Merlin 2 může opustit na základě jiné studie.

LOX/LCH4 motory se docela dlouhou dobu zabývají především rusové. Slyšel jsi o variantách motoru RD-160, RD-167, RD-169, RD-182, RD-183, RD-184, RD-185, RD-190, RD-192? :) Všechno to jsou metanové deriváty Gluškova slavného kerolox motoru v různých, i těch nejnovějších verzích.

Jinak to že SpaceX obecně uvažuje i o jiných než tradičních palivech, je zřejmé i z jeho angažovanosti např. i do paliva NOFBX, který by mohl nahradit hydrazin v motorech SuperDraco/Draco.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

Díky za doplnění. Každopádně to bude hodně zajímavé. :roll:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
KitFisto
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 532
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava/Szczecin
Registrován: 10.7.2012 8:25
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od KitFisto »

Na nsf se objevil jeden příspěvek, který mě zaujal. Nevím, jestli uživatel má něco společného se SpaceX- spíše ne, ale i takoví se tam najdou. Je to seznam všech projektů od SpaceX a status, jak na tom ten a ten projekt je. Nepřináší nic nového, jedná se spíše o sumarizaci, která pomůže si utřídit co a jak vypadá. U některých brát s otazníkem.


- Merlin 1D - dokončeno nebo těsně před dokončením.
- Merlin 1D Vac - probíhá testování
- Super Draco - testování jednotlivých komponentů, prošlo CDR (Critical Design Review)- úspěšně dokončené CDR znamená, že se v podstatě můžou pustit do montování lodi již v plné velikosti, integrace systémů a testování.
- Raptor engine - poměrně dlouho žádná informace
- Merlin 2 engine - momentálně vývoj neprobíhá
- MCT engine - pracuje se na tom, ale žádně další informace nejsou venku/veřejné
- Methane engine - "na zakázku", status neznámý, pravděpodobně spojeno s MCT.
- Light hydrocarbon engine - status neznámý, pravděpodobně spojeno s MCT.
- NOFBX thrusters - pouze spekulace, SpaceX se o tom nikdy nezmínilo.

- Falcon 9 v1.1 - vývoj finišuje, první let příští rok.
- Falcon Heavy - vývoj pokračuje dobře, zatím to vypadá na 2014.
- Falcon 4 - pro stratolaunch, počáteční fáze vývoje.
- Raptor stage - status neznámý
- MCT launcher - spekulace
- Grasshopper - probíhají první testy.
- Grasshopper 2 - ve vývoji.
- Reusable 2nd stage - pravděpodobně vývoj neprobíhá

- DragonLab - čeká se, jestli se najde využití(tedy zákazník)
- CCiCAP Dragon - vývoj, první let 2014
- 5m Dragon - ve vývoji k Mars One, první let 2016
- Red Dragon - počáteční fáze navrhování
Science flies you to the moon
Religion flies you into buildings.
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Raul »

Velmi zajímavá informace je především to, že SpaceX pod označením MCT pravděpodobně pracuje opravdu na metanové verzi motoru. Čili zřejmě to označení opravdu skrývá "Methane Combustion Technology" jak jsem zde psal. :)

Nějaké info o 5-ti metrovém Mars One Dragonu je už i na Wikipedii. Měl by být na povrch Marsu schopen dopravit 2.5 tunový náklad. Zajímavé.
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od JosVerstapen »

No byla by to opravdu vesmírná šupa mít takové palivo pro kosmické nosiče či plavidla, nicméně skladování tohoto uhlovodíku taky není žádná sranda....v kapalném stavu ho musíte udržovat při mínus 161°C. Pořád ale lepší než americké raketoplány, které byly na kapalný vodík, tam se musela udržovat teplota mínus 252°C (takže pouze 20°C nad absolutní nulou). Ale není toxický tedy jedovatý pro člověka a nepotřebuje tak silnou izolaci nádrží, protože se nejedná o silnou zásadu či kyselinu.
Navíc metan je všude kde se jen podíváte ;)
Jediným současným technologickým oříškem je to, že metan potřebuje zdroj vznícení, všechny ostatní pohonné látky se vznítí při kontaktu s okysličovadlem. A v podmínkách vesmíru, kde je absolutní nula, je hooodně těžké najít technologii jak za každých podmínek toto palivo vznítit-zapálit.
Dokonce i SpaceX hovoří o tom, že by bylo možné upravit motor Merlin na spalování Metanu, asi to mají již dopředu technicky vyřešeno, aby to bylo možné.

Nevím jak vy, ale moc informací o reálném testování či výzkumu na spalování Metanu jsem nenašel....moc jsem sice nehledal.
Kdyby jste někdo na něco narazil tak sem s tím!! :-D
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

Máme tu pár zajímavých informací o budoucích plánech SpaceX.

Firma uvažuje o vývoji metanového motoru s uzavřeným cyklem a označuje jej jako Raptor.
Projekt MCT, o kterém jsme tu nedávno debatovali prý není motor (takže padá možnost, že by zkratka znamenala Metan Combustion Technology). Detaily bychom se měli dozvědět příští rok, ale údajně by to mohlo být Mars Colonial Transport.
"Zakrátko" bychom se měli dozvědět detaily o projektu Dragon2.
První návrat prvního stupně rakety by mohl přijít někdy kolem roku 2016.
Z Dragona by se měla stát univerzální platforma schopná nést vědecké přístroje a dopravit je na povrch libovolného tělesa ve Sluneční soustavě.
Pro Mars bude zapotřebí vyvinout nový motor.
Dragon Rider bude nejdříve za 3 roky kvůli testování LAS.
V budoucnu není vyloučeno, že firma bude prodávat Dragony třetím stranám.
V roce 2013 SpaceX plánuje 4 - 5 startů

Zdroj informací: Kosmo.cz příspěvek uživatele Agamemnon
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od chobolatom »

Díky za informace. Vypadá to moc pěkně! :)

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“