Falcon Heavy

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX

Re: Falcon Heavy

Příspěvekod Pospíšil » 12 úno 2018, 22:27

laik píše:Proč bych jako zákazník měl platit víc než za F9, když mi jde primárně o vynesení nákladu?

Protože na FH můžete na GEO letět třeba 2 zákazníci a teoreticky dosáhnout skoro poloviční cenu.
S F9 na GEO dvě družice vynesete horko těžko.
---

"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod Dugi » 12 úno 2018, 22:28

Netřeba se omlouvat. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Dugi
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod laik » 13 úno 2018, 09:16

Petr Melechin nabídl soubornej článek ohledně Elonových nedávných tweetů. Co mě zaujalo je tento obrázek. Za obětování prostředního stupně pět míčů a za oba postranní k tomu padesát? Určitě za tím nějaká logika je, jen je mi, coby laikovi, skrytá.
laik
Zkušený vesmírný průzkumník

Příspěvekod Pospíšil » 13 úno 2018, 09:37

laik píše: Za obětování prostředního stupně pět míčů a za oba postranní k tomu padesát? Určitě za tím nějaká logika je, jen je mi, coby laikovi, skrytá.

Zcela očividně tyto ceny neodráží reálné výrobní náklady, ale jde spíš o strategickou cenovou politiku.
---

"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod skeblon » 13 úno 2018, 09:58

Pospíšil píše:
laik píše: Za obětování prostředního stupně pět míčů a za oba postranní k tomu padesát? Určitě za tím nějaká logika je, jen je mi, coby laikovi, skrytá.

Zcela očividně tyto ceny neodráží reálné výrobní náklady, ale jde spíš o strategickou cenovou politiku.

Nebo z toho plyne, že boční stupně mají vyšší cenu než centrální. Tedy, že boční stupně mohou vydělat více díky znovupoužitelnosti. Z toho mi pak vyplynula otázka - je někde zmíněno, s kolika použitími počítají u centrálního stupně? Hádám, že to bude menší počet než u bočních.
skeblon
Aktivní nováček
Aktivní nováček

Příspěvekod Pospíšil » 13 úno 2018, 10:00

Nezapomínejte na náklady spojené s přistáním na ASDS. Přistání na pevnině je pro SpX mnohem levnější a bezpečnější/spolehlivější.
---

Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

Příspěvekod laik » 13 úno 2018, 10:01

skeblon: Dobrá úvaha. Nedovedu si ale moc představit, jak naplnit zadání "navrhněte a vyrobte raketu, která vydrží míň startů". Navíc by to znamenalo větší odlišnost mezi stupněma a tedy dvojí a tím pádem dražší výrobu.
laik

Příspěvekod RiMr » 13 úno 2018, 10:08

...taky Musk mluvil o "pekelně drahých" tit. kormidlech. To bude zřejmě taky část toho rozdílu...
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel

Příspěvekod laik » 13 úno 2018, 10:12

Možný to je. Že by ale stálo jedno kormidlo nějakých přes palec šest milionů dolarů? Navíc jsem žil v tom, že titanový dostanou všechny stupně.
laik

Příspěvekod Pospíšil » 13 úno 2018, 10:15

RiMr píše:...taky Musk mluvil o "pekelně drahých" tit. kormidlech. To bude zřejmě taky část toho rozdílu...

Na druhou stranu jsou titanová kormidla téměř nesmrtelná - pokud nebudou zničena/utopena při havárii stupně, mohou je opakovaně použít třeba 100x.
---

Pospíšil
Zkušený vesmírný veterán
Zkušený vesmírný veterán

PředchozíDalší

Zpět na Rakety a lodě