Falcon Heavy

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od Pospíšil »

laik píše:Proč bych jako zákazník měl platit víc než za F9, když mi jde primárně o vynesení nákladu?
Protože na FH můžete na GEO letět třeba 2 zákazníci a teoreticky dosáhnout skoro poloviční cenu.
S F9 na GEO dvě družice vynesete horko těžko.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od Dugi »

Netřeba se omlouvat. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od laik »

Petr Melechin nabídl soubornej článek ohledně Elonových nedávných tweetů. Co mě zaujalo je tento obrázek. Za obětování prostředního stupně pět míčů a za oba postranní k tomu padesát? Určitě za tím nějaká logika je, jen je mi, coby laikovi, skrytá.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od Pospíšil »

laik píše: Za obětování prostředního stupně pět míčů a za oba postranní k tomu padesát? Určitě za tím nějaká logika je, jen je mi, coby laikovi, skrytá.
Zcela očividně tyto ceny neodráží reálné výrobní náklady, ale jde spíš o strategickou cenovou politiku.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
skeblon
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 50
Reputace: 1
Registrován: 4.10.2016 22:05
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od skeblon »

Pospíšil píše:
laik píše: Za obětování prostředního stupně pět míčů a za oba postranní k tomu padesát? Určitě za tím nějaká logika je, jen je mi, coby laikovi, skrytá.
Zcela očividně tyto ceny neodráží reálné výrobní náklady, ale jde spíš o strategickou cenovou politiku.
Nebo z toho plyne, že boční stupně mají vyšší cenu než centrální. Tedy, že boční stupně mohou vydělat více díky znovupoužitelnosti. Z toho mi pak vyplynula otázka - je někde zmíněno, s kolika použitími počítají u centrálního stupně? Hádám, že to bude menší počet než u bočních.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od Pospíšil »

Nezapomínejte na náklady spojené s přistáním na ASDS. Přistání na pevnině je pro SpX mnohem levnější a bezpečnější/spolehlivější.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od laik »

skeblon: Dobrá úvaha. Nedovedu si ale moc představit, jak naplnit zadání "navrhněte a vyrobte raketu, která vydrží míň startů". Navíc by to znamenalo větší odlišnost mezi stupněma a tedy dvojí a tím pádem dražší výrobu.
Uživatelský avatar
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 194
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2015 12:23
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od RiMr »

...taky Musk mluvil o "pekelně drahých" tit. kormidlech. To bude zřejmě taky část toho rozdílu...
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od laik »

Možný to je. Že by ale stálo jedno kormidlo nějakých přes palec šest milionů dolarů? Navíc jsem žil v tom, že titanový dostanou všechny stupně.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon Heavy

Příspěvek od Pospíšil »

RiMr píše:...taky Musk mluvil o "pekelně drahých" tit. kormidlech. To bude zřejmě taky část toho rozdílu...
Na druhou stranu jsou titanová kormidla téměř nesmrtelná - pokud nebudou zničena/utopena při havárii stupně, mohou je opakovaně použít třeba 100x.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“