Falcon 9 v2.5 (Block 5)

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1579
Reputace: 1864
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: SES-10

Příspěvek od jakubv »

Já teda vidím silné tetelení vzduchu a tím se na tu vzdálenost zdá, že raketa tancuje.
Je to běžné i na bližší vzdálenost, tady je to hodně daleko, kdyby se odchýlila, tak by to měl systém stabilizace vyrovnat...
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10833
Reputace: 10286
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: SES-10

Příspěvek od Pospíšil »

Mám podobný názor - na tomto záznamu bych za anomálii nic nepovažoval.
Na dvou porovnávaných snímcích je vidět rozdílný tah motorů - různá délka plamene, což může být způsobeno staženým tahem kolem Max-Q a následným přidáním na 100%, ale také může jít o "klam" vlivem různé vzdáleností/úhlu sledování nosiče od kamery, atd, atd. Tetelení a vlhkost vzduchu s obrazem dělají různé kejkle, takže změnu úhlu náběhu v řádu nízkých jednotek stupňů bych zbytečně nezveličoval. Navíc, v různých výškách často dochází k výrazným změnám rychlosti a směru větru, na což musí nosič autonomně reagovat - měnit tah, úhel náběhu i úhel bočení, takže anomálii bych za tím neviděl.
Tento nosič splnil 2x primární i sekundární úkoly mise - řekl bych, že fungoval dobře a na 200% :)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Walkeer
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 12
Reputace: 0
Registrován: 25.3.2017 20:12
Re: SES-10

Příspěvek od Walkeer »

Nejaky opticky klam me napadl jako prvni a take jsem to pod to video napsal, ale pravda je, ze zadny me znamy opticky klam/vada, ktera by zpusobovala ohybani podel uhlopricky, me nenapada. Nemuze to byt proste tim, ze raketa proste potrebuje zmenit smer letu z vertikalniho na horizontalni a dela to presne takto?
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: SES-10

Příspěvek od Wopat »

Já bych si taky tipnul na optický klam. Pokud tomu tak ale není, je možné, že SpaceX již testuje autonomní řízení klonění pro využití většího úhlu naběhu. Raketa získá vztlak a ve výsledku vyšší nosnost. Toto vylepšení je chystáno pro Block 5.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Walkeer
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 12
Reputace: 0
Registrován: 25.3.2017 20:12
Re: SES-10

Příspěvek od Walkeer »

to je zajimave, o uhlu nabehu na blocku 5 jsem take neco cetl, ale mel jsem za to, ze se tyka pristavani, kdy sposlouzi jako earodynamicka brzda. ja si totiz neumim predstavit, k cemu by vztlak byl pri startu. pokud to chapu dobre, jedine co je dulezite, je delta v, tedy rychlost a vztlak tomu muze podle mych znalosti jedine branit, protoze bude zvysovat celni odpor vzduchu. dokaze to nekdo prosim objasnit? diky za napady
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3884
Reputace: 3051
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: SES-10

Příspěvek od petrsida »

Walkeer píše:Nejaky opticky klam me napadl jako prvni a take jsem to pod to video napsal, ale pravda je, ze zadny me znamy opticky klam/vada, ktera by zpusobovala ohybani podel uhlopricky, me nenapada. Nemuze to byt proste tim, ze raketa proste potrebuje zmenit smer letu z vertikalniho na horizontalni a dela to presne takto?
Ahoj, je to evidentní kombinace velké vzdálenosti, kmitání kamery, teteleni vzduchu, velkého ohniska a softwarové stabilizace obrazu, všimni si, že se raketa někdy prohne, někdy zkrátí a celkově tancuje jak pominuta

Na foťáku tohle znám, s ohniskem 700 mm to dělá přesně to samé, software se snaží kompenzovat kmitání obrazu tak, že jej skládá z části, které vůči sobě mohou být více či méně posunuté, když fotíš, tak výsledkem je ostrá fotka, když koukáš na real time náhled, tak obraz tancuje jak zblazneny, doporučuji zkusit
Naposledy upravil(a) petrsida dne 19.4.2017 9:46, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3884
Reputace: 3051
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: SES-10

Příspěvek od petrsida »

Walkeer píše:to je zajimave, o uhlu nabehu na blocku 5 jsem take neco cetl, ale mel jsem za to, ze se tyka pristavani, kdy sposlouzi jako earodynamicka brzda. ja si totiz neumim predstavit, k cemu by vztlak byl pri startu. pokud to chapu dobre, jedine co je dulezite, je delta v, tedy rychlost a vztlak tomu muze podle mych znalosti jedine branit, protoze bude zvysovat celni odpor vzduchu. dokaze to nekdo prosim objasnit? diky za napady
Vztlak je dobrý na to, abys rychleji vylétl nad atmosféru, takže sice mírně vzroste odpor, ale působí kratší dobu

Nebo ještě jinak, potřebuješ získat orbitální rychlost, ale startujes kolmo na její směr, takže raketa musí začít točit do správného směru ještě v atmosféře, vztlak ji vynese rychleji nahoru, takže snizis ztraty
Walkeer
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 12
Reputace: 0
Registrován: 25.3.2017 20:12
Re: SES-10

Příspěvek od Walkeer »

petrsida píše:
Walkeer píše:to je zajimave, o uhlu nabehu na blocku 5 jsem take neco cetl, ale mel jsem za to, ze se tyka pristavani, kdy sposlouzi jako earodynamicka brzda. ja si totiz neumim predstavit, k cemu by vztlak byl pri startu. pokud to chapu dobre, jedine co je dulezite, je delta v, tedy rychlost a vztlak tomu muze podle mych znalosti jedine branit, protoze bude zvysovat celni odpor vzduchu. dokaze to nekdo prosim objasnit? diky za napady
Vztlak je dobrý na to, abys rychleji vylétl nad atmosféru, takže sice mírně vzroste odpor, ale působí kratší dobu

Nebo ještě jinak, potřebuješ získat orbitální rychlost, ale startujes kolmo na její směr, takže raketa musí začít točit do správného směru ještě v atmosféře, vztlak ji vynese rychleji nahoru, takže snizis ztraty
Zda se, ze mas pravdu:
"“It will actually improve the payload to orbit by being able to fly at a higher angle of attack, and use the aerodynamic elements to effectively glide,” Musk said. “It actually does have a lift-over-drag (ratio) of roughly one if flown at the right angle of attack, but you need control authority, particularly pitch control authority.”"
https://spaceflightnow.com/2017/04/04/m ... or-spacex/

Nebylo by tedy lepsi dat te rakete nejaka kridla?
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: SES-10

Příspěvek od laik »

Taky moc nerozumím, kde se na podélně letícím válci bez křídel vezme vztlak.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: SES-10

Příspěvek od Dugi »

Vztlak ani zdaleka nesouvisí jen s křídly. Vždyť i (některá) přistávací pouzdra kosmických sond mají možnost řízeně kontrolovat svůj sestup pomocí vztlaku bez toho, že by měly křídla.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“