Super Heavy (BFR)

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
todtv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1330
Reputace: 183
Registrován: 18.11.2018 23:11
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od todtv »

No to jsem zvědav co počátkem ledna uvidíme. Oni to nyní doslova "pušují". Je vidět přesun sil a focusu z F9 a ještě až doladí CD směrem k SH/SS. A to to stále lepí na koleně pod tím stanem? Asi zkušenosti z nouzového zrychlení výroby v Tesle nebo Gigafactory (použití "obřích stanů").
To musí být dost nadšení celých týmů a vedení, když takto jedou. Tak když děláte se zkušenostmi za zadkem na nosiči a lodi, kde už nemusíte řešit chytání krytů a návrat 2. stupně a ještě s tím jde přistát na Měsíci a odletět a vrátit se s tím celým zpět, tak se jim ani nedivím. :o
Zajímali by mě interní diskuse v NASA - viz i ono jednání kde padala slova o znovu použitelnosti apod.
Také zda např. po roce 2025, pokud bude SH/SS v prostoru Země - Měsíc funkční + vystrkující růžky Blue Originu, budou silnější diskuse ohledně SLS a případně určitých úprav nebo navržena nová koncepce, aby byla k dispozici "státní" raketa, ale aby to nebyl styl na vystřelení barelu s pár lidmy za 2 milirady USD za start versus komerční nosiče s desítkami lidí za cenu 100 - 200 mil. USD za start. Viz i poznámka o 3 kosmonautech NASA na Měsíci namačkaných v Orionu, kolem kterých proletí a o kus dál přistane loď z které vyleze 20 turistů s palubním personálem a budou si tam fotit selfíčka na Instagram a udělají si měsíční "piknik", projedou se elektromobilem po povrchu a pak si v lodi poslechnout koncert a odfrčí zpět i se suvenýrem 5 tun kamení z povrchu.

EDIT: Tak už se množí podhoubí pro diskuze, že rychlost stavby a testování pušuje i možnost rel. levně vynášet hodně statelitů pro Starlink v dalších vlnách spíše s SH/SS než na F9.
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od laik »

Na kolik nám asi úkrok od kompozitu ke kovu ovlivní nosnost?
Uživatelský avatar
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 194
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2015 12:23
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od RiMr »

...to by určitě zajímalo spoustu lidí.
Takže ty obří kompozitové díly co mají prostě zahodí? Co bylo asi příčinou změny - zjištění při výrobě prvních komp. dílů, že je to "překvapivě" složitější než se zdálo, nebo v průběhu výroby prvních komp. dílů objevení nové technologie, možností natolik výhodných, že stálo opustit cestu kompozitu?

Todtv - co je to to "pušování" a "focus"?
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
Peter
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 774
Reputace: 291
Registrován: 26.8.2018 17:23
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Peter »

RiMr píše:Todtv - co je to to "pušování" a "focus"?
Asi EN vyraz pro "tlacit" (vyvijet tlak) a "zmena zamereni vyvoje"...

Taky bych uvital ceske/slovenske vyrazivo.
"Když se podíváš na nebe, sníš o tom být mezi hvězdami. Když jsi mezi hvězdami a podíváš se dolů, sníš o tom být zpátky na Zemi."
Chris Sembroski
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Wopat »

Peter píše:
RiMr píše:Todtv - co je to to "pušování" a "focus"?
Asi EN vyraz pro "tlacit" (vyvijet tlak) a "zmena zamereni vyvoje"...

Taky bych uvital ceske/slovenske vyrazivo.
Souhlas. Tohle mi rve uši/oči a nechápu důvod, proč lidé tyhle obludnosti používají. Nic proti todtv. A to mám angličtinu moc rád a mám z ní titul. Ale možná právě proto oceňuji krásu českého i slovenského jazyka a nehodlám je deformovat. Aneb jak by řekl vai777 jeden ze svých oblíbených citátů: "Češi mají k dispozici stradivárky a hrají na ně jako šumaři." Omlouvám se za OT.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3880
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od petrsida »

Wopat píše:
Peter píše:
RiMr píše:Todtv - co je to to "pušování" a "focus"?
Asi EN vyraz pro "tlacit" (vyvijet tlak) a "zmena zamereni vyvoje"...

Taky bych uvital ceske/slovenske vyrazivo.
Souhlas. Tohle mi rve uši/oči a nechápu důvod, proč lidé tyhle obludnosti používají. Nic proti todtv. A to mám angličtinu moc rád a mám z ní titul. Ale možná právě proto oceňuji krásu českého i slovenského jazyka a nehodlám je deformovat. Aneb jak by řekl vai777 jeden ze svých oblíbených citátů: "Češi mají k dispozici stradivárky a hrají na ně jako šumaři." Omlouvám se za OT.

ono ti to ty uši rve hlavně proto, že anglicky umíš, u frázových sloves je význam spojený s předložkou, takže v originále patrně push to a focus on a zkus to tam nacpat v češtině - "fokusovat on" a "pušovat to" by už moc in neznělo :P

a tak se to hezky vynechává a vzniká z toho tahle nic neříkající slovní vycpávka s nulovou informační hodnotou

aneb chceme být "in" a nakonec skončíme tak, že všichni okolo vidí že pořádně neovládám ani jeden z obou jazyků, asi jako když se píše "my by jsme", to se taky královsky bavím


pro Todtv: neber to prosím jako kritiku, ale jako radu, nikdo tady nechce druhé deklasovat


mě vedle jazyka například vadí i to, že se ve vlákně k reálně stavěné raketě najednou objeví skoro stránkový text dojmů, co si myslíš že by bylo fajn


proti tomu nic, ale u reálně stavěné rakety je už docela dost informací a ty dojmy by se přece jenom měli zakládat primárně na nich, nemělo by to být o tom, co si myslím, že by bylo fajn bez vztahu k realitě


když to navíc napíšeš stylem obecného rozhovoru bez interpunkce a se skákáním mezi myšlenkami, tak se to skoro nedá číst (rozuměj, čtenář se v tom ztratí, poučený čtenář vidí rozpor se známými informacemi, v obou případech to nedočte)

zkus víc pracovat s informacemi a formulovat myšlenky srozumitelně, nejlepší způsob je dát si pokaždé za úkol napsanou informaci zkrátit na polovinu, vždy to jde a pro srozumitelnost je to jenom ku prospěchu

proto mají abstrakty článků omezenou velikost

mnoho zdaru

Petr
Naposledy upravil(a) petrsida dne 10.12.2018 20:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 194
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2015 12:23
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od RiMr »

OK, omlouvám se za spuštění tak rozsáhlého OT, chtěl jsem jen lehce přimět pisatele "pušování" k jemnému chycení se za nos :)

(Petře, asi si oprav to "myslÝš", v daném kontextu je to tento... :) )
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od laik »

petrsida píše:...aneb chceme být "in" a nakonec skončíme tak, že všichni okolo vidí že pořádně neovládám ani jeden z obou jazyků, asi jako když se píše "my by jsme", to se taky královsky bavím...


...dojmy by se přece jenom měli zakládat...
Raději bych tedy s pranýřováním ostatních posečkal. Moderátory poprosím příspěvek nemazat. Flame zde s ohledem na osvícenost diskutujících patrně nehrozí, naopak však trocha másla může pomoci sebereflexi.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Dugi »

Na našem fóru se nic nemaže, takže nebudeme mazat ani teď. Myslím, že jsme si již názory vyříkali a můžeme se vrátit zpět k diskusi o tématu vlákna. Děkuji všem za pochopení. Případné další nesrovnalosti vyřešte, prosím, přes soukromé zprávy.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3880
Reputace: 3041
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od petrsida »

RiMr píše:OK, omlouvám se za spuštění tak rozsáhlého OT, chtěl jsem jen lehce přimět pisatele "pušování" k jemnému chycení se za nos :)

(Petře, asi si oprav to "myslÝš", v daném kontextu je to tento... :) )
HEH o dvě klávesy vedle, sorry :facepalm:

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“