Super Heavy (BFR)

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10830
Reputace: 10267
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Pospíšil »

Dugi píše:Kosmonautix je financován mnou.
:palec nahoru: :klaní se:


A kdo financuje tebe, Dugi? ;)
Mám pocit, že prací na tomto portále trávíš tak zhruba 12 - 16 hodin denně a to už nějakého sponzora vyžaduje...
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10830
Reputace: 10267
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Pospíšil »

Motor Raptor je usazen ve vodorovné poloze na prostředním ze tří nových test standu v McGregor. Je ale z naprosté většiny zakryt plachtami a zahradními přístřešky. Špionážní foto na nepřístupné části NSF zatím neodhaluje nic podstatného kromě průměru trysky, který se ale bez srovnání s nějakým známým předmětem obtížně odhaduje. Spíš se to jeví tak, že zatím není zkompletován s nástavcem trysky, podobně jako při testovacím zážehu M1D Vac.


Tři horizontální testovací stavy pro motory Raptor jak vypadaly letos na jaře.

Naposledy upravil(a) Pospíšil dne 21.8.2016 7:34, celkem upraveno 1 x.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
kopapaka
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 352
Reputace: 2
Bydliště: kósek od Prostějova
Registrován: 23.5.2014 7:38
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od kopapaka »

Nebo to není verze "Vac"... Pořád mi přijde, že zvyklostem SpaceX by odpovídal kompletní přechod na nové palivo...
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10830
Reputace: 10267
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Pospíšil »

kopapaka píše:Nebo to není verze "Vac"... Pořád mi přijde, že zvyklostem SpaceX by odpovídal kompletní přechod na nové palivo...
Průměr trysky motoru na standu +/- odpovída cca 1 m průměru výstupní trysky M1D. Nemůžeme tedy vyloučit, že nový stand bude pokřtěn zážehem osvědčeného motoru Merlin a Raptor příjde na řadu až po něm. Další variantou je, že první testovací exemplář Raptoru je zmenšená verze oproti finální velikosti pro MCT. Přece jen, je to pro SpX zcela nová technologie - palivo i typ uzavřeného spalovacího cyklu. A nebo třetí možnost, je to verze Raptoru pro horní stupeň F9/FH a zážehy budou probíhat bez dlouhého nástavce trysky.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
kopapaka
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 352
Reputace: 2
Bydliště: kósek od Prostějova
Registrován: 23.5.2014 7:38
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od kopapaka »

Fotku jsem neviděl, jen mě to tak napadlo... Pořád si totiž říkám, že by přece bylo výhodnější mít metanové motory na obou stupních(Falconu) - nejen kvůli jednotnému palivu. Jednak by to znamenalo vyšší výkon u obou stupňů, ale také čistější spalování usnadňující znovupoužití.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Samo »

kopapaka píše:Fotku jsem neviděl, jen mě to tak napadlo... Pořád si totiž říkám, že by přece bylo výhodnější mít metanové motory na obou stupních(Falconu) - nejen kvůli jednotnému palivu. Jednak by to znamenalo vyšší výkon u obou stupňů, ale také čistější spalování usnadňující znovupoužití.
To by bol asi problém predsa len by museli prekopať celý palivový systém ale nehovorím že to nieje možné :-D
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
kopapaka
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 352
Reputace: 2
Bydliště: kósek od Prostějova
Registrován: 23.5.2014 7:38
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od kopapaka »

Samo píše:
kopapaka píše: To by bol asi problém predsa len by museli prekopať celý palivový systém ale nehovorím že to nieje možné :-D
Palivový systém čeho?
Na kosmodromech bude úprava stejně nutná, pokud mají v úmyslu používat metan alespoň na horním stupni a rakety upravují furt. Krom toho by jim taková práce přinesla další zkušenosti s chováním metanu ve větších "rourách". Navíc pěkně za provozu, jak už je ve SpaceX zvykem :) Zjednodušení palivové instalace Falconu by už byla jen třešnička na dortu :D

Vychází mi z toho, že na F9 by stačily v prvním stupni čtyři motory Raptor(se slušnou zálohou tahu), nebo se pletu?
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Jardax »

Nestacily, protoze by se nevesly, podle nakresu jsou mnohem vetsi nez Merliny, coz je koneckoncu logicke.
Jinak co se tyce horniho stupne, tam bude vzdycky nejefektivnejsi LH2/LOX...
Uživatelský avatar
kopapaka
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 352
Reputace: 2
Bydliště: kósek od Prostějova
Registrován: 23.5.2014 7:38
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od kopapaka »

Jardax píše:Nestacily, protoze by se nevesly, podle nakresu jsou mnohem vetsi nez Merliny, coz je koneckoncu logicke.
Jinak co se tyce horniho stupne, tam bude vzdycky nejefektivnejsi LH2/LOX...
Proč by se nevešly? Tedy rozměrově?Snad jedině, že by zavazely úchyty nohou - jinak by totiž nevadilo, kdyby tryska poněkud přečuhoval přes plášť, jen by bylo mírně složitější připojování bosterů na FH...

Vodík je pravda efektivnější, ale ne vždy výhodnější :D

edit: dokázal by někdo spočítat F9/FH komplet na metan..?
Já jsem na čísla tupej :/
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Samo »

Ďalšia vec by bol problém s pristávaním pristávať na 4 motory by bolo dosť komplikované (potenciálne na 2) preto by musel mať buď 3 alebo 5 motorov.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“