Super Heavy (BFR)

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3883
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od petrsida »

A nemohl by letět bez boosteru? Pak by to vyšlo levněji.
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 210
Reputace: 110
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od AlesH »

Vycházím z toho videa, kde booster je. Ale i kdyby "mezikontinentální" BFS letěl bez boosteru, tak jednak by cena klesla jen cca na polovinu a navíc by zřejmě hodně klesla "přepravní kapacita", takže letenka by nakonec asi moc nezlevnila (pokud vůbec).
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3883
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od petrsida »

No to ano, ale pokud to ponese lidí, v plném režimu to má být schopné poslat 150 tun na Leo, to je 1500 lidí, na orbite

Pro mezikontinentální skok potřebuju paliva min a 1500 lidí se tam nemůže vejit
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Amper »

Mozna se na to koukame spatne :-)

Podle pressurized volume to odpovida cca 747cce a ta ma "all economy" kapacitu max 660 lidi. Prvni trida z NY do Shangaje pri one-way je u Lufthansy ze $12.000. Bussiness je za $4000. Takze si myslim ze to bude ze zacatku neco jako Concorde - super drahe, super rychle i kdyz ne tak pohodle (kdo nekdy byl v Concordu tak vi ze tam je mene mista nez v novejsich letadlech v economy a treba s A380 economy se to vubec neda porovnat)

Takze jo, myslim ze z tohodle pohledu to zacne smysl davat. Proste to bude excluzivni cestovani ktere bude drahe ale super rychle. Myslim ze spousta obchodniku rado zaplati cenu za first class kdyz bude na druhe strane zemekoule za hodinu.

A my ostatni se holt budeme muset trmacet v economy tech 11 nebo kolik hodin :-D
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 210
Reputace: 110
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od AlesH »

OK, na 5000 USD za letenku by to takto (stylem pertrsida) možná mohlo klesnout (přepočítal jsem si samotný BFS [s více motory] a teoreticky by zřejmě mohl skočit sám [bez boosteru] i přes 10000 km daleko a třeba i s 500 lidmi [100 tun] na palubě [pokud by na to stačila charakteristická rychlost do 6500 m/s {což by asi nestačilo}]). To už by snad mohlo najít dostatek zákazníků. Uvidíme. Osobně by se mi to líbilo (i když bych to asi nikdy nepoužil).
Naposledy upravil(a) AlesH dne 14.3.2018 9:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
tonda
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 415
Reputace: 221
Bydliště: Světlá n.S.
Registrován: 5.9.2012 8:00
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od tonda »

Já si myslím,že tento kontinentální způsob dopravy se hned tak nerozjede.Především mě není jasné,jak bude zajištěno,aby na všech potenciálních přistávacích místech byly připraveny stupně BFR na cestu zpět.A otázka úspory času bude rovněž diskutabilní.Ale uvidíme a necháme se překvapit. :krčící rameny:
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10830
Reputace: 10267
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od Pospíšil »

AlesH píše: a třeba i s 500 lidmi [100 tun] na palubě
To je 200 kg na osobu. Proč tolik?
Mají to být lety v řádu 30 - 60 min, takže žádné občerstvení, stevardky a možná ani toalety nebudou potřeba.
To vše si zákazníci mohou "zařídit" předem na lodi, která je poveze k raketě, startující z moře (jak ukazuje video).
Viděl bych to možná jen na polovic hmotnosti, tj. v průměru 85 kg pasažér + 15 kg zavazadla = 100 kg / osobu.
Potom 500 pasažérů by tak mohlo být jen 50 tun payload.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
AlesH
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 210
Reputace: 110
Bydliště: Most
Registrován: 13.1.2014 23:38
Kontaktovat uživatele:
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od AlesH »

200 kg na osobu jsem bral "pro jistotu" ("s rezervou"), kdy jsem do toho započítal např. i váhu křesla, úložných prostor a "dodatečných palub". Je ale fakt, že to "vybavení" by se mohlo (mělo) vejít do těch předpokládaných 85 tun konstrukce celého BFS. Takže realita by zřejmě mohla být lepší, než ty moje opatrné odhady.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1579
Reputace: 1864
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od jakubv »

otázka je, zda bude cestování na lehko jako v letadle nebo bude potřeba i na suborbitální let kombinéza.
ad booster, jasně, samotná loď dokáže asi suborbitální skok, ale bude i návratová dráha dostatečně komfortní pokud poletí po balistické křivce? Přeci jen úplně balistická dráha pro reentry moc vhodná není a je tam velké přetížení.

Asi nejzajímavější by byl suborbitální skok přes Atlantic něco jako NYC-Londýn nebo LA-Asie nebo LA-SYDney...
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3883
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: BFR - Big "Falcon" Rocket ?

Příspěvek od petrsida »

Děkuji za reakce


Kdyby odpadl booster, tak by to celou věc extrémně zjednodušilo, přistane, natankovat a letí, jak s letadlem

Nechme se překvapit, prezentace podle mě byla ideový návrh, který budou dál rozpracovávat

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“