Crew Dragon

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

Opravdu mluvil o znovupoužitelnosti tepelného štítu - hlavně v souvislosti s tím, že plánují nový typ materiálu PICA, který bude méně odtávat.

Ještě bych chtěl upozornit na jednu věc - často se tu rozplýváte nad tím, kolik je v tom,hle Dragonu místa. Je to pravda, ale přesto musítep očítat s tím, že tenhle prezentovaný exemplář měl velmi tenké stěny - v podstatě to byla jen "plechovka". V reálu budou stěny mnohem silnější a nejspíš dvojité - v prostoru mezi nimi se potáhnou kabely, budou tam počítače, systémy podpory života atd. To všechno zmenší vnitřní prostor. Ale moc se mi líbí vnitřní design - sedačky, odklopný panel (jak už tomas správně řekl - stejným směrem jde i ruská PTK-NP).
Toho, že by při nečekané situaci mohli astronauti do panelu narazit bych se nebál - během startu, kdy může přijít abort, nebo během přistání (což jsou chvíle, kdy je cuknutí nejpravděpodobnější) budou pevně uchycení v křeslech, která zabrání tomu, aby narazili do panelu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 514
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Malky »

Oficiální fotogalerie:
http://www.spacex.com/gallery/dragon-v2
(Zatím jen tři fotky, snad brzy přibudou další)

Animace letu DragonuV2. Já z toho mám husí kůži.


Srovnání interíéru Dragonu a Soyuzu:


A Dragonu a Tesly :)


A o toto jsem se chtěl podělit. Někdy včera odpoledne jsem na internetech objevil tuto malůvku, s tím, že někdo tvrdil, že by takto mohl vypadat DragonV2. Nebral jsem to vážně, ale teď si říkám, že tam docela podobnost je :)


To se možná jednou dočkáme i něčeho takového...


PS. Byl by zájem o český překlad Elonova projevu při odhalení?
Naposledy upravil(a) Malky dne 30.5.2014 11:15, celkem upraveno 1 x.
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Amper »

Ohledne znovupouzitelneho stitu - uz od zacatku byl dragon prezentovan ze bude mit i stit znovupouzitelny. Podle mne to chteli od zacatku ale ted maj uz dost dat na to aby se do toho mohli pustit.


A ohledne nozicek - myslim ze naklady na vymenu panelu nad nozickama (i kdyby ho nozicky vyrazili ven) budou mizive. Vsimnete si toho ze tady resime stit na nozickach. U DreamChaseru vymeni celej stykovaci uzel a nikdo to zasadne neresi. Myslim ze nas SpX moc rozmazluje :-D
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Amper »

ted jsem zkouknul zaznam - Elon rekl ze kazda verze stitu bude umoznovat vic a vic letu bez vymeny. Tj. nikoliv ze bez noveho to nebude reusable ale bude to lepe reusable.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od tomas »

Tak už u 1.verze je štít znovupoužitelný a to při návratu 1.kosmickou dokonce 8x.
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 26
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od rexino »

Obrázek
Zdá sa mi, alebo SpaceX dali do videa Nauku? :lol: Umiestnenie moc nesedí ale design áno. SpaceX sú veľký optimisti :lol:
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Wopat »

tomas píše:Jenom si nejsem jistý, jak je to s nožičkami. Ty se vysouvají z tepelného štítu, takže na jejich spodní straně musí být taky tepluodolný materiál. Je PICA-X dostatečně odolný, aby se poté, co na něj dosedla celá váha lodi nemusel před každou další misí měnit?
Toho bych se nebál. I kdyby se to muselo měnit, tak čtyři kostky jsou zanedbatelná částka. Spíše by mě zajímalo, jak to bude s těsností mezi nožičkami a tepelným štítem, aby se do prostoru mezi nimi nedostalo teplo a ionizovaný vzduch.

Jinak všechno, co mohlo být pochváleno, pochváleno bylo. Už to nebudu opakovat. Jen dodám, že Dragon v2 je opravdu brko :tlesk: Ráno u snídaně jsem slintal trochu více než obvykle :-D
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Raul »

Dugi píše:Já jsem zmatený z jedné věci. Elon během prezentace říkal, že nad hlavami účastníků visí Dragon verze 1 (to je ten, který se jako první podíval do vesmíru). Podle jeho slov se odhalovala druhá verze Dragonu (V2). Když ponechám v historických souvislostech trochu kontroverzní označení, tak mne zarazilo, proč se o téhle pilotované lodi (kapacita sedm míst) mluví jen jako o Dragonu V2 a nikoliv jako o DragonRideru. :Drbe se na hlavě:
Ono je to víceméně logické.
Jak to chápu já, tak Dragon v2 je označení pro plně znovupoužitelnou loď se SuperDraco motory nehledě na to, zda půjde verzi pilotovanou (známou jako DragonRider) nebo nákladní, jelikož mezi nimi bude hlavně rozdíl pouze v uspořádání vnitřního prostoru.

Ono totiž první verze Dragonu v2 budou stejně nepilotované, je tedy celkem logické že i nákladní verze Dragonu budou v této verzi poté pokračovat paralelně s verzí pilotovanou.

A nakonec kdyby Elon Musk uvedl Dragon v2 pouze jakožto plně znovupoužitelnou univerzální loď bez důrazu na její pilotovanou verzi, nevzbudilo by to v této době jistě takovou pozornost jako bombastické představení nové pilotované US lodi majitelem firmy ve stylu IronMan ;)

Uvidíme tedy, zda před prvními pilotovanými lety SpaceX přijde s nějakým oficiálním označením právě pro pilotovanou verzi. Skoro si myslím že není důvod. Ve mně osobně konkrétně označení "DragonRider" stejně vždy evokovalo spíš něco jako SpaceX astronauta, než pilotovanou loď.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od petrsida »

těsností mezi nožičkami a tepelným štítem, aby se do prostoru mezi nimi nedostalo teplo a ionizovaný vzduch.

To by teoreticky mělo zařídit obtékání plasmy kolem štítu, není důvod, aby ten proud šel do slepé skuliny, spíš tam vznikne drobný turbulentní vír, který tam bude hromadit bordel z tavení štítu, tak jak to mají udělaný (zahnutý lemy dovnitř), to vypadá bez problémů

problém by nastal ve chvíli, kdyby ta krytka ulétla
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Amper »

petrsida píše:problém by nastal ve chvíli, kdyby ta krytka ulétla
Bude dobre pridelana k noze tzn. ze by ji to muselo vytahnout coz neni aerodynamicky moc pravdepodobne. A mezeru muzou vyplnit nejakym tmelem

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“