Crew Dragon

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Crew Dragon

Příspěvek od Dugi »

Obě soukromé lodě prošly v těchto dnech posouzením ASAP (Aerospace Safety Advisory Panel = Poradním panelem pro bezpečnost letectví). Zástupci panelu jsou podle všeho překvapivě potěšeni tím, jak SpaceX poskytuje NASA data a informace potřebné k certifikaci Dragonu pro let.
Zdroj
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
BlackSheepOI2
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 102
Reputace: 1
Registrován: 22.2.2017 8:42
Re: Crew Dragon

Příspěvek od BlackSheepOI2 »

Zmena dodávateľa separátora padákov "reef line cutters" pre SpaceX Dragon. Keďže prvý DM-1 už je nimi vybavený, predpokladá sa ich premiera až u DM-2. Samozrejme je to posudzované a diskutované s ASAP ohľadom rizík, pretože DM-2 by mala byť prvou letovou skúškou Crew Dragona s posádkou. Dôvodom má byť vyťaženosť malej firmy s prípravou HW pre všetkých (CST-100, Dragon, Orion), keďže bola ako jediná NASA certifikovaná pre tento účel.

Ďalším bodom sú anomálie motorov Merlin 1D (žeby šlo o dávno preberané praskliny? ), ktoré je však podľa vyjadrení v štádiu riešenia SpaceX. Pre DM-1 existuje rýchla oprava existujúceho HW, zatiaľ čo pre DM-2 by malo ísť o dlhodobejšie testované zmeny.

Celkovo pozitívne zaznievajú vyjadrenia ASAP (Aerospace Safety Advisory Panel) o dobrej spolupráci so SpaceX a až prekvapivo hladké zdieľanie informácii z riadenia vylepšení, plánovaných zásahov a zmien.

Zdroj:
https://www.nasaspaceflight.com/2018/07 ... ouncement/
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Crew Dragon

Příspěvek od Dugi »

Hodně pěkná vizualizace Crew Dragonu z Flickru NASA Kennedy. Po kliknutí na obrázek se Vám otevře plné rozlišení.

Obrázek
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Crew Dragon

Příspěvek od Pospíšil »

V tréningové hale pro výcvik posádek JSC v Houstonu už jsou připraveny makety obou nových lodí pro páteční vyhlášení nominací dvoučlenných posádek pro testovací lety v rámci certifikačních milníků CCP.



---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Crew Dragon

Příspěvek od Dugi »

Další vizualizace Crew Dragonu z Flickru NASA Kennedy. Po kliknutí se opět dostanete na původní plné rozlišení.

Obrázek
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Crew Dragon

Příspěvek od Pospíšil »

Za 15 min začíná tiskovka, oba nové skafandry jsou už na scéně.

---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Crew Dragon

Příspěvek od Pospíšil »

Jen pro pořádek, zcela první posádku Crew Dragona během testovacího letu DM-2 budou tvořit Robert (Bob) Behnken a Douglas (Doug) Hurley. Jejich let se momentálně plánuje na duben 2019. Více v samostatném vláknu k této misi. http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.p ... 684#p92358



---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3943
Reputace: 368
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Crew Dragon

Příspěvek od vai777 »

Člověk by řekl, že s CD poletí Suni Williams. Docela mě překvapila její nominace na Starliner potom, co byly všude k vidění její fotky v IVA skafadru SpX a v interiéru CD... Asi jsem něco zaspal... :lol:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Crew Dragon

Příspěvek od Meybe »

vai777 píše:Člověk by řekl, že s CD poletí Suni Williams. Docela mě překvapila její nominace na Starliner potom, co byly všude k vidění její fotky v IVA skafadru SpX a v interiéru CD... Asi jsem něco zaspal... :lol:
Napadlo mě to samé. Také jsem jí čekal v opačném táboře. Nicméně si myslím, že všichni kandidáti musí umět ovladat oba stroje a výběr byl zřejmě náhodný bez osobních preferencí. Pokud je to jinak, tak mě opravte.
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Crew Dragon

Příspěvek od Pospíšil »

Meybe píše:
vai777 píše:Člověk by řekl, že s CD poletí Suni Williams. Docela mě překvapila její nominace na Starliner potom, co byly všude k vidění její fotky v IVA skafadru SpX a v interiéru CD... Asi jsem něco zaspal... :lol:
Napadlo mě to samé. Také jsem jí čekal v opačném táboře. Nicméně si myslím, že všichni kandidáti musí umět ovladat oba stroje a výběr byl zřejmě náhodný bez osobních preferencí. Pokud je to jinak, tak mě opravte.
Info z reddit ama se jmenovanými astronauty říká v kostce toto:

- přidělení 9 astronautů do konkrétních letů komerčních lodí znamená, že se teď každý z nich bude soustředit pouze na přidělenou loď a misi.
- ovládání obou lodí není od sebe nějak diametrálně odlišné, například v porovnání s raketoplány s 3000 přepínači je to řádově jednodušší a navíc je všechno v angličtině, na rozdíl od ovládacích prvků Sojuzu komplet v ruštině. Také stupeň automatizace letu je u obou nových lodí na velmi vysoké úrovni, takže přeškolení na druhý typ nemá být velký problém.
- při výběru konkrétních osob do testovacích a operačních letů jim byla dána možnost vyjádřit svou preferenci, v jaké lodi by rádi letěli, ale finální sestavení posádek bylo zcela v kompetenci vedoucího oddílu astronautů, který o něm rozhodl. Od června 2017 je v této funkci Patrick Forrester.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“