Crew Dragon

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 26
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od rexino »

Pôvodne info bolo take, v obrazku k prezentacii bolo ale 4:00
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od vai777 »

Díky!
No jo, holt "důvěřuj, ale prověřuj". Ještě že mají záznam, kouknu na něj.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Malky
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 514
Reputace: 496
Registrován: 28.3.2014 21:26
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Malky »

Elon teda neskutečně koktá...
"The meek will inherit the Earth." ..and the rest of us, Universe.
Uživatelský avatar
matej
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 589
Reputace: 127
Registrován: 14.1.2014 21:13
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od matej »

Malky píše:Elon teda neskutečně koktá...
Aspoň má čas si všetko premyslieť ;) a že mu to myslí, ...
Môj cieľ je prostý. Je to úplné chápanie vesmíru, prečo je taký ako je a prečo vôbec existuje. (Stephen Hawking)
Uživatelský avatar
vai777
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3946
Reputace: 375
Bydliště: Opava
Registrován: 26.4.2012 11:03
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od vai777 »

Vypadá to úžasně.
Co mě ale zarazilo, to ovládací panel, respektive jeho umístění. Jestli má jen dvě polohy- tedy odklopeno a přiklopeno, v přiklopené poloze je hóóódně blízko obličejů posádky. Jednak je z těch displejů bude bolet šiška a v případě nějakých škubnutí (abort, staging, padáky, dosednutí apod.) je možnost, že panel orazítkují hledím helmy...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand.
Neil Armstrong
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od tomas »

Je vidět, že Elon byl pilným žáčkem, když Steve Jobs ukazoval, jak se má dělat marketing.
Wow efekt se dostavil.

Skvěle vymyšleno upravení umístění motorů SuperDraco a vícenásobné použití krytky stykovacího uzlu (jak pěkně využili tvar PMA). Přiklápění panelu je sice skvělé ( a je to navíc poměrně logické řešení), ale tohle okopírovali od ruské PPTS, kde jsem to zaznamenal jako první. Skvělé je i otevírání a poměrně pohodlné nasedání.

Jenom si nejsem jistý, jak je to s nožičkami. Ty se vysouvají z tepelného štítu, takže na jejich spodní straně musí být taky tepluodolný materiál. Je PICA-X dostatečně odolný, aby se poté, co na něj dosedla celá váha lodi nemusel před každou další misí měnit?

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
zdroj: twitter.com
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

Já jsem zmatený z jedné věci. Elon během prezentace říkal, že nad hlavami účastníků visí Dragon verze 1 (to je ten, který se jako první podíval do vesmíru). Podle jeho slov se odhalovala druhá verze Dragonu (V2). Když ponechám v historických souvislostech trochu kontroverzní označení, tak mne zarazilo, proč se o téhle pilotované lodi (kapacita sedm míst) mluví jen jako o Dragonu V2 a nikoliv jako o DragonRideru. :Drbe se na hlavě:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

Tady je kompletní záznam celého odhalení + animace.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Snoopy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 549
Reputace: 267
Registrován: 5.8.2012 11:23
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od Snoopy »

Možná se rozhodli zjednodušit označení - V(verze) 1 = cargo, V2 = pilotovaná. A celý projekt zůstane jako "Dragon".
A řekl bych, že p.Rogozin má tak trochu pokažený víkend... tohle je totiž prostě nádhera.
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 26
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: Základní informace o raketách Falcon a lodi Dragon

Příspěvek od rexino »

Tak pokiaľ viem toto je tiež schopne doniesť Cargo a to aj s posádkou, kedže je tam veľa miesta. Konečne sa do oddielu kozmonautov môžu prihlásiť aj ludia s klaustofobiou, ktorí chytali paniku iba pri pohľade na kabínu Sojuzu :lol: . Ale je to nádhera, máš pravdu Rusi musia závidieť. Páči sa mi aj to, že to ma padáky, je to oveľa bezpečnejšie a vpodstate obidve systémi si navzájom "kryju záda". Moje jediné očakávanie, ktoré nebolo splnené bolo predstavenie špeciálneho trunku na misie za LEO, kde by sa z trunku stal servisný modul s palivom, i keď samozrejme čo nebolo, môže byť v budúcnosti. Trochu ma zarazilo na tom videu, že solárne panely boli iba na jednej polke trunku, to by musel byť Dragon vždy otočený k slnku jednou stranou a to by bolo nebezpečné, lebo by sa mohli nahriať palivové nádrže. Neviem či sa zverejnili aj oficiálne proporcie lode, ale nie je to trocha širšie ako Dragon v1? Na rakete to možno bude vyzerať neprirodzene. Pri tom trunku som spozoroval krídielka, čiže abort bude aj s trunkom, čo je pochopiteľné lebo na odpojenie trunku pri aborte nie je čas. Som ale vážne zvedavý či to Elon myslel vážne s tým znovupoužiteľným tepelným štítom (možno to bol môj zlý výklad z angličtiny, je to dosť možné).
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“