Falcon 9 v1.1

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Pajos »

Taky myslím že zelená část se bude dotýkat země, a červene kroužky na obrazku v levo budou čepy, zajistí to taky trochu odpružení, což se bude hodit.
Timpadem žádný kryt a cela ta konstrukce bude odpružená noha
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od JosVerstapen »

Máte pravdu tak jak jste to popsali by to bylo logické.
Potom ale ta skutečná fotka nohy není ještě úplná a chybí tam ten dotykový mechanismus k nosiči (modrá vyznačená část). Já jsem to bral, že ta fotka je již kompletní díl, proto mě to stále nešlo do hlavy.
Díky za společnou komunikaci ;)
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Pospíšil »

Vlevo noha uzamčena ve svislé poloze pro start, teleskopická vzpěra je zcela skryta uvnitř kompozitové konstrukce nohy. Vpravo je noha zcela vyklopena v poloze pro přistání, teleskopická vzpěra je natlakována heliem a vysunuta na maximální délku. Červené kroužky jsou místa otočných spojů. V uzavřené poloze vlevo drží nohu na jejím horním konci mechanický zámek, rovněž ovládaný heliem. Elon nemá rád pyrotechniku... :)
...v jednoduchosti je krása.

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Pospíšil »

Nejsem si jistý, jestli jsme způsob vyklápění přistávacích nohou znovupoužitelného prvního stupně F9 v1.1 probírali zrovna v tomto vlákně, ale dám to sem.
Svou skicou s vyklápěcími nohami v krajních polohách jsem přispěl do diskuse na stejné téma na NSF, načež ji uživatel rcoppola velmi zručně zanimoval. Celkem se mi to líbí, takže se o tu animaci s vámi rád podělím: http://forum.nasaspaceflight.com/index. ... ach=562378
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Pajos »

No nevím, na te animaci se vyklápí dvě nohy a jedna zustane zasunutá, to by ta raketa spadla :-D jinak pěkné
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10174
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Pospíšil »

Pajos píše:No nevím, na te animaci se vyklápí dvě nohy a jedna zustane zasunutá, to by ta raketa spadla :-D jinak pěkné
Ta animace je pouze názorná pomůcka, pokud je nutné někomu vysvětlit, jak a kde jsou nohy uchyceny a jak se vyklápějí. Čelní noha nebyla animována ze zřejmého důvodu vysoké animační pracnosti a pro vysvětlení principu to není nezbytně nutné.
Samozřejmě by se to dalo vylepšovat dalšími prvky, přibližujícími animaci realitě, ale kdo by se s tím hrál?
Ani původní skica nabyla úplně přesná, ovšem účel splnila...
Iniciativě se meze nekladou - můžeš se do vylepšení pustit sám, je to volně k dispozici. ;)

Napadá mně třeba:
- dosednutí stupně na rovnou plochu s následným propružením vyklopených nohou
- na pozadí vložit fotku terénu ze základny McGregor, nebo SpacePort America
- plameny, šlehající z centrálního motoru Merlin
- atd 8-)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Pajos »

Pospíšil píše: Samozřejmě by se to dalo vylepšovat dalšími prvky, přibližujícími animaci realitě, ale kdo by se s tím hrál?
Ani původní skica nabyla úplně přesná, ovšem účel splnila...
Nemyslel jsem to zase tak vážně, byl to spíš vtip na situaci, jestli to Dugi bude považovat za spam at to klidně smaže. Myslel jsem že to bude pochopeno když jsem uznal že jinak je animace pěkná ;)
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Dugi »

Pěkná animace. :palec nahoru:
Od Pajose to beru jako vtip. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Dugi »

SpaceX dneska rozseknula spekulace o tom, jak budou probíhat další zkoušky znovupoužitelnosti. Dokud firma nedostane povolení od úřadů, že smí přistávat s prvními stupni zpátky na Floridě, budou dosedat na plochu lodi, prámu, či voru (v originále barge). Každopádně je jasné, že plocha určená k dosednutí bude malá a perfektně to otestuje manévrovací schopnosti prvního stupně. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Navi »

Paráda :-)
Fandím jim a věřím, že se jim to na poprvé povede. Teda pokud zase nebude nějaká extrémní bouře.

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“