Falcon 9 v1.1

Informace o vývoji a změnách na poli nosičů a kosmických lodí firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Gubarev »

kratke informacni video o raketach Falcon:

"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od JosVerstapen »

Jak je vidno výroba se stupňuje a nepřipouští se žádné nevyřešené komplikace ;)
Obrázek

Bude velmi zajímavé jak budou řešit skutečnou podobu 1.stupně pro dosedací mechanismus návratového systému.
Zda-li budou vzpěry na kterých bude v budoucnu dosedat, součástí vnějšího pláště, nebo se třeba daná část při sestupu uvolní (odhodí) a nohy se otevřou.
Na animacích to bylo řešeno tuším po obvodu na okraji, kdy vzpěry vyjížděli. Ale tam moc místa tedy není.
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Pospíšil »

JosVerstapen píše:Bude velmi zajímavé jak budou řešit skutečnou podobu 1.stupně pro dosedací mechanismus návratového systému. Zda-li budou vzpěry na kterých bude v budoucnu dosedat, součástí vnějšího pláště, nebo se třeba daná část při sestupu uvolní (odhodí) a nohy se otevřou.
Na snímku ve tvém postu je přímo Grasshopper 2, který bude testovat i vyklápěcí přistávací nohy. Je to ten druhý kus zleva, co má instalované zatím jen dva protilehlé motory. K mim bude přidán ještě třetí - středový, připojeny nohy, avionika a GH2 je na světě.

Připojovací body na nohy i místo pro upoutání na rampě jsou vidět tady:

Obrázek

Jedna noha GH2 (F9R) tady:

Obrázek
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Amper »

JosVerstapen píše:Na animacích to bylo řešeno tuším po obvodu na okraji, kdy vzpěry vyjížděli. Ale tam moc místa tedy není.

Myslim ze je to jasne - kdyz se podivas na infografiku tak je videt ze ta noha je priplacla k trupu. Takze zadne vyjizdeni nebo odhazovani se nekona.

Obrázek


Vsimni si toho prostoru v te noze - tam se krasne schovaj ty pisty. Dole to bude pridelane na octoweb a nahore na jeji konec. Takze nebude potreba to pridelavat k nadrzi (nebo dost nizko) a dole to bude na stejnem miste co mista ktere drzi raketu pred startem pri hot fire.
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od JosVerstapen »

JJ díky za to doplnění.
Ale chlapi dle mého názoru ani Váš postřeh asi nebude správný, protože:
Pospíšil píše:Na snímku ve tvém postu je přímo Grasshopper 2, který bude testovat i vyklápěcí přistávací nohy. Je to ten druhý kus zleva, co má instalované zatím jen dva protilehlé motory. K mim bude přidán ještě třetí - středový, připojeny nohy, avionika a GH2 je na světě.

Připojovací body na nohy i místo pro upoutání na rampě jsou vidět tady:
Připojovací body na daném snímku nemůžou být, protože dle obrázků od Ampera by vyjíždění pístů noh nebylo možné.
Vždyť když si to pohledově spojíte dle tohoto snímku:


- tak píst je připojen ke stupni na horní části barva zelená (tudíž musí být pevně připojen) a vyklápět se bude část krytu viz. barva červená s pohybem od stupně viz. šipka.
- dosedací část bude na konci pístu viz. barva modrá.
To by ale znamenalo, že ochranný kryt pístu by byl otevřen jako kužel viz. červená úsečka a dosedací nohy by vyjížděli pod ní....to mě ale připadá nějaké divné řešení, kvůli tření-aerodynamice atd....ten kryt by se při sestupu mohl poškodit, bude na něho působit velký vztlak vzduchu, nevím :?
Spíš mě to připadá, že ten levý obrázek nekoresponduje s tím pravým a je tudíž nepravdiví.

Zkuste si to představit dle toho spojeného obrázku, že je něco špatně!
Toď jen můj postřeh.
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Amper »

Priznam se ze te moc nechápu.

Pist bude k rakete pridelan cca v prvi tretine nohy tj kousek nad tim co konci to prazdne vecko.
Kdyz se zacne natahovat tak noha udela skoro 180stupnu pohyb a je to.

Žádný kryt se nekona protoze kryt je noha, pro zajisteni staci nahore zamek aby to neurvalo pri max-q
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od JosVerstapen »

Já to nechci nějak rozpitvávat, ale kdo má prostorovou představivost, tak to musí vidět....ty dva obrázky jsem se snažil dát pouze dohromady.
Ty uvádíš, že je mechanismus přichycen v 1/3 nohy, Pospíšil uvádí, že je mechanismus nohy přichycen na začátku stupně rakety (těsně nad výustí trysek).
Jenže nevím jak vy chápete jaká část té nohy je spodek co vrch a co je vnitřní a vnější část?! To je asi ten rozdílný faktor, který určuje jak to chápeme! Proto jsem to popsal barevně, aby bylo jasno jak ta pravá fotka nohy je uchycena na stupni v levé fotce...a jak se ten mechanismus otevírá (viz. červená čára)

Zkuste zda-li souhlasíte bodově:
1. Zelená označená část pravého obrázku bude pevně přichycena nahoře na levém obrázku?
2. červené označené části pravého obrázku nejsou pevně uchyceny dole na levém obrázku?
3. dle obrázku je píst vnitřní strana s pohledu rakety (nikoliv vnější)?
4. zemi se bude dotýkat ta modrá označená část pístu ne (pravý obrázek nahoře)?

Snad se někdo ztotožní s mým textem a částečně mě pochopí, protože mě to opravdu zajímá :)
Uživatelský avatar
Navi
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 437
Reputace: 38
Registrován: 20.7.2013 18:45
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Navi »

@ JosVerstapen:
Představuješ si to špatně.
To co máš označeno zeleně je oblast nohy, která dosedne na zem. Ty šedé "koule" na jejím konci jsou dosedací plochy.
To co máš v červených kroužcích je pouze kloub okolo kterého se celá noha otočí směrem k zemi.
A nakonec píst. Modře máš označeno místo, které je přichyceno k raketě.
Když jsou nohy zavřené, tak je píst stažený a směřuje vzhůru od úchytu (modrá) ke konci nohy (zelená). Po vyklopení to vypadá přesně tak jak to máš na pravém obrázku. Jen ta noha nebude ležet vodorovně na zemi, ale bude mít větší sklon.
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od tomas »

Já jsem to pohopil jinak. Červené části jsou uchyceny, stejně tak píst tím modrým a právě zelená část se dotýká země
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon 9 v1.1

Příspěvek od Pospíšil »

Navi to popisuje naprosto správně. A rozhodně to není v rozporu s tím, co jsem postnul minule
Pokud chvíli počkáte, pokusím se o náčrtek, aby to bylo ještě názornější. ;)
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Rakety a lodě“