SpX-1

Souhrn misí, které odstartovaly pomocí technologií firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: SpX-1

Příspěvek od Dugi »

Vítám tě na fóru, doufám, že se ti bude u nás líbit.

Na začátek opravím drobnou nepřesnost. Falcony už od začátku létají v konfiguraci motorů 3x3 - tedy v mřížce. Teprve až s novými motory Merlin 1D by měl být použitý nový systém, kdy bude jeden motor centrální ostatní kolem něj do tvaru osmiúhelníku. Ale zatím se stále používá systém 3x3, který se používá od začátku.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
chobolatom
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 822
Reputace: 2
Registrován: 12.2.2012 15:37
Re: SpX-1

Příspěvek od chobolatom »

Uživatelský avatar
marek
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 92
Reputace: 0
Bydliště: Střední Morava
Registrován: 31.8.2012 14:28
Re: SpX-1

Příspěvek od marek »

Dugi píše:Vítám tě na fóru, doufám, že se ti bude u nás líbit.

Na začátek opravím drobnou nepřesnost. Falcony už od začátku létají v konfiguraci motorů 3x3 - tedy v mřížce. Teprve až s novými motory Merlin 1D by měl být použitý nový systém, kdy bude jeden motor centrální ostatní kolem něj do tvaru osmiúhelníku. Ale zatím se stále používá systém 3x3, který se používá od začátku.

Přístí start/mise už bude s novým systémem motorů - někde jsem to četl, je to pravda?
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: SpX-1

Příspěvek od JosVerstapen »

SpaceX pochopitelně má ve svém plánu plnohodnotného znovupoužití všech stupňů rakety Falconu 9....stupeň 1 a 2....
Mám pocit, že jsem někde tady informace ohledně znovupoužitelných stupňů včetně animací viděl, ale nějak to nemůžu najít ;) .
Tak si jen v kostce dovolím uvést info ohledně daných stupňů: http://www.osel.cz/index.php?clanek=590 ... how2&dev=1
A zde jejich počítačová animace, jak se budou dané stupně včetně Dragonu zpět vracet na Zem, nádhera včetně doprovodné hudby :P




Pokud bych to zde uváděl duplicitně, tak se předem omlouvám a admin Dugi mě opraví 8-)
Naposledy upravil(a) tomas dne 8.10.2012 21:24, celkem upraveno 1 x.
Důvod: opraven tag youtube (v nabídce je zcela vpravo, do něj se vloží jen kód videa, nikoliv adresa)
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: SpX-1

Příspěvek od tomas »

Tohle se neokouká. :-D
Video je sice uvedeno ve vlákně o Grasshopperu, ale to vůbec nevadí
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: SpX-1

Příspěvek od JosVerstapen »

marek píše:
Dugi píše:Vítám tě na fóru, doufám, že se ti bude u nás líbit.

Na začátek opravím drobnou nepřesnost. Falcony už od začátku létají v konfiguraci motorů 3x3 - tedy v mřížce. Teprve až s novými motory Merlin 1D by měl být použitý nový systém, kdy bude jeden motor centrální ostatní kolem něj do tvaru osmiúhelníku. Ale zatím se stále používá systém 3x3, který se používá od začátku.

Přístí start/mise už bude s novým systémem motorů - někde jsem to četl, je to pravda?
Příští start bude teprve třetí v pořadí a až cca do šestého startu se budou používat současné motory Merlin 1C - nosnost LEO-200km - 28000kg, až další start bude již s NEW Merlin 1D - nosnost LEO-200km - 53000kg.
To by mělo být dle harmonogramu SpaceX přelom 2013 až 2014: http://www.spacex.com/launch_manifest.php
Uživatelský avatar
JosVerstapen
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 187
Reputace: 0
Bydliště: Uherské Hradiště
Registrován: 12.9.2012 15:40
Re: SpX-1

Příspěvek od JosVerstapen »

tomas píše:Tohle se neokouká. :-D
Video je sice uvedeno ve vlákně o Grasshopperu, ale to vůbec nevadí
Jejej ty jsi mě to tam doplnil youtube, zlatý člověk děkujůů asi nějaká softwarová chybička mezi klávesnicí a židlí...znáte to :lol:
Milanek
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 155
Reputace: 0
Registrován: 2.10.2012 13:28
Re: SpX-1

Příspěvek od Milanek »

obavám se ze to je nejak moc optimistický udaj - M1D ma tak o5-10% vyšší výkon - určitě nevytáhne nahoru 53 tun - to až F9 heavy nekdy v daleké budoucnosti - po "pár" letech momentální konfigurace se přejde verze 1.1 to jsou nové motory + uspořádání do 8mi úhelnúku ale hlavně delší první stupeň (stejný jako bude na F9 heavy) - mám trošku (nepodložené) obavy źe dragon nahoru táhne tak málo nákladu prostě proto že momentálně víc ani neunese a na svoji "nominální" nosnost se dostane až ve verzi 1.1 - to ovšem nijak nepovažuji za chybu ale za vlastnost :-) - jinak zvládnutí výpadku (opravdu spíš výbuchu) jednoho motoru aniž by to mělo vliv na výsledek považuji za brilantní - takhle ma fungovat promyšlená technologie :tlesk:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: SpX-1

Příspěvek od Dugi »

Uvedu to na pravou míru aby nevznikaly desinformace
Milanek to vystihl naprosto přesně - 53 tun je nosnost Falconu Heavy. Osmiúhelníkové uspořádání motorů + nasazení Merlinů 1D přijde až s verzí 1.1
Je to logické. Tato nová verze bude mít možnost návratu a právě proto bude mít Merliny 1D (mají kromě vyšší účinnosti) i možnost měnit sílu tahu a osmiúhelníkové uspořádání je důležité pro motorické brždění - aby měl centrální motor dostatečný manipulační prostor.
Osobně neočekávám nasazení verze 1.1 do roku 2015. Možná jsem moc velký skeptik, ale je potřeba toho vychytat opravdu hodně.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: SpX-1

Příspěvek od tomas »

Poslední zpráva od SpaceX hovoří o tom, že k výbuchu celého motoru určitě nedošlo. Došlo k náhlé ztrátě tlaku, takže byl vydán příkaz k vypnutí motoru. Ovšem i po incidentu motor stále zasílal telemetrická data, takže nemohl být zničen celý.

Zbylých 8 motorů nebylo negativně ovlivněno touto událostí. Falcon je momentálně jediná raketa, která dokáže dokončit let a správně přepočítat dráhu nejen po ztrátě jednoho, ale dokonce dvou motorů (i když zrychlení je omezeno pouze na 5g).

Technici letová data budou dále vyhodnocovat, aby pochopili příčinu této anomálie. Budou se snažit aplikovat tyto poznatky na další lety. Další informace budou poskytnuty, jakmile budou k dispozici.
zdroj:MISSION UPDATE SPACEX CRS-1

Galerie fotografií z průběhu mise zde

Ohledně nosnosti by měla mít raketa Falcon 9 v současné konfiguraci i při plně naloženém Dragonu ještě skoro 2t rezervu.

Odpovědět

Zpět na „Mise“