Falcon Heavy - Arabsat 6A

Souhrn misí, které odstartovaly pomocí technologií firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon Heavy - Arabsat 6A

Příspěvek od Pospíšil »

Pěkné detaily







---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Michal1
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 7.5.2019 21:00
Re: Falcon Heavy - Arabsat 6A

Příspěvek od Michal1 »

Můžete mi poradit co jsou ty dva sekundové snímky ve videu na https://www.youtube.com/watch?v=TXMGu2d8c8g 45:49
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Falcon Heavy - Arabsat 6A

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě na našem fóru a doufám, že se ti tu bude líbit.

Jedná se o záběry z kamery, která je umístěna v kyslíkové nádrži horního stupně. SpaceX už při dřívějších přenosech občas tenhle záběr střihla do vysílání, ale není to často. ;-)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Michal1
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 7.5.2019 21:00
Re: Falcon Heavy - Arabsat 6A

Příspěvek od Michal1 »

Děkuji ,
dnes jsme si s tím v práci s kolegou lanařily hlavy. Mám ten screen už dlouho v mobilu jen jsem netušil že se kolega taky zajímá "vesmírně". Nápad byl sice nádrže ale nenapadl mě důvod proč mít kameru v nádrži. Ikdyž je pravda,že se mi líbí jak se to tam celé hýbe ("vaří") škoda že na tak krátkým záběru.
jindraV
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 32
Reputace: 0
Registrován: 26.5.2016 14:13
Re: Falcon Heavy - Arabsat 6A

Příspěvek od jindraV »

Jestli mohu...
Jde o chovani kapaliny ve stavu mikrogravitace. Kdyz vypnou motory neni co by tlacilo palivo na dno (palivo se zacne vznaset) a neni jasne kde bude tlakovaci plyn. (kdyz se nasaje bublina je prusvih). Kdyz motory bezi udeluji zrychleni sestave (nahrazuji ucinek gravitace) a vse funguje (tezsi palivo je dole).
Pokud vim dlouho se resilo jak chovani kapalin v nadrzich vubec simulovat, proto se kontroluje kamerou.
Naposledy upravil(a) jindraV dne 7.5.2019 22:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Falcon Heavy - Arabsat 6A

Příspěvek od Samo »

Podobné zábery ale dlhšie kde je vidieť ako LOX postupne odteká a aj to keď prestane pracovať Merlin Vac sú nalríklad z CRS-4. Inak kamery do nádrží sa dávali už aj v dobách Apolla, je to ak som správne pochopil pre sledovanie výrenia a špliechania v nádrži.



Edit: Takto to vyzerá keď LOX nekontrolovatelne poletuje v mikrogravitácii vnútri nádrže :-D

"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: Falcon Heavy - Arabsat 6A

Příspěvek od Pospíšil »

Doplním, že horní stupně F9 i FH jsou konstrukčně uzpůsobeny na opakované zážehy, ať už pro vícezážehové navedení na požadovanou orbitální dráhu, nebo pro poslední deorbitační/úklidový zážeh. Pro tento účel mají v systému dodávky pohonných látek vždy určitou malou nevyčerpatelnou zásobu, která nepoletuje volně v nádržích a použije se při restartu motoru. Ihned na to se obsah nádrží díky tahu motoru shromáždí na dně, odkud se plynule spotřebovává.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong

Odpovědět

Zpět na „Mise“