Paz

Souhrn misí, které odstartovaly pomocí technologií firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
Raul
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 777
Reputace: 1
Bydliště: Ústí nad Orlicí ... Jméno : Radovan Kubrt ... Email: [email protected]
Registrován: 11.6.2012 9:41
Re: Paz

Příspěvek od Raul »

Meybe píše:Loď určitě nebude bez posádky. Není to ASDS na dálkové ovládání.
Mr Steven samozřejmě posádku má, podobně jako ASDS remorkér, nebo podpůrná loď, které se v u jiných misí drží kolem 20km od plánovaného místa přistání boosteru, nicméně stále ve vyhrazené NOTMAR oblasti.

ASDS není vyloženě ovládána dálkově, je schopna fungovat v autonomním režimu. Nicméně i Mr Steven je schopen podobné manévrovatelnosti pomocí tří Thrustmaster jednotek.


Meybe píše: Pokud také vím SpaceX nikdy nezveřejňuje přesné pozice plavidel v oblasti. Lze tedy vždy jen odhadovat pozice.
Díky tomu že Marinetraffic nabízí i satelitní AIS, je možné i tyto lodě sledovat s dostatečně vysokou přesností i zdarma, pouze s určitými omezeními jako např. dlouhé časové rozestupy apod...
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Paz

Příspěvek od Meybe »

ASDS není vyloženě ovládána dálkově, je schopna fungovat v autonomním režimu

ASDS pracují autonomně pouze při přistávání stupně. Jinak ji lze ovladat ručně na dálkové ovládání, které má posádka na doprovodné lodi. Může do manévrování tedy zasáhnout i během přistávání, ale nedělá se to.
Někde jsem viděl i fotku kde je ovládací zařízení pro ASDS vidět, ale to teď honem hledat nebudu.

Jinak nezáleží na tom jestli máte výrobce Trustmaster či někoho jiného, dokormidlovávací zařízení mají dnes v podstatě všechny velké loďe. Jen se liší parametry.

Jak jsem psal na Mr. Steven je určitě vícečlenná posádka. Bez ní by loď nemohla vyplout, na to jsou předpisy. ;)
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
MarekV
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 2
Bydliště: Brno
Registrován: 13.12.2015 18:46
Kontaktovat uživatele:
Re: Paz

Příspěvek od MarekV »

Meybe píše:Někde jsem viděl i fotku kde je ovládací zařízení pro ASDS vidět, ale to teď honem hledat nebudu.
Mohl bych poprosit o tento snímek, až bude trochu času? Tohle mě velice zajímá.
Uživatelský avatar
Meybe
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2680
Reputace: 2321
Bydliště: Chlumec
Registrován: 25.8.2015 8:46
Re: Paz

Příspěvek od Meybe »

MarekV píše:
Meybe píše:Někde jsem viděl i fotku kde je ovládací zařízení pro ASDS vidět, ale to teď honem hledat nebudu.
Mohl bych poprosit o tento snímek, až bude trochu času? Tohle mě velice zajímá.
Obávám se, že jsme tu už ale trochu off topic. Snímek se mi zatím najít nepodařilo, ale zde je to vidět také a je tam i více informací o celém pozičním systemu. ASDS používají stejnou technologii. Přidávám ještě odkazy kde se lze dozvědět jak to celé funguje.


https://www.lerus-training.com/blog/ind ... rator-dpo/
https://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_positioning
---------------
"Nejhezčí sny jsou ty, které se uskuteční."
Uživatelský avatar
MarekV
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 40
Reputace: 2
Bydliště: Brno
Registrován: 13.12.2015 18:46
Kontaktovat uživatele:
Re: Paz

Příspěvek od MarekV »

Meybe: Skvěle, moc děkuji!
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Paz

Příspěvek od Wopat »

Primární náklad byl umístěn na cílovou oběžnou dráhu. Aerodynamický kryt zvládl vstup do atmosféry a otevřel padák.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Paz

Příspěvek od Dugi »

Kryt dopadl nepoškozený do vody pár set metrů od lodi. Elon Musk tvrdí, že by možná pomohl větší padák.
Zdroj
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
entes
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 19
Reputace: 0
Registrován: 4.1.2018 20:22
Re: Paz

Příspěvek od entes »

Dugi píše:Kryt dopadl nepoškozený do vody pár set metrů od lodi. Elon Musk tvrdí, že by možná pomohl větší padák.
Zdroj
Tak to by mne zajimalo, jestli se da znovu pouzit po namoceni... precejen neni tam snad tolik elektroniky
A taky jestli se snazili chytit jen jednu pulku, nebo to chteji manevrovat na jedno misto.
Snad se odpovedi dozvime
Uživatelský avatar
Amper
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2129
Reputace: 214
Bydliště: Plzeň
Registrován: 20.7.2012 12:53
Re: Paz

Příspěvek od Amper »

= lod se nestihla dostat na misto pristani vcas.

To je docela zajimave, clovek je rozmazleny pristavanim stupnu ale kryty jsou evidentne hur/mene presneji riditelne a tudiz maji vetsi rozptyl bodu dopadu.

Takze ted bude otazka zda se povede najit kompromis mezi velikosti padaku, jeho hmotnosti a snizenim nosnosti rakety. Ono se to nezda ale pokud clovek honi kazdy gram a kazdy m/s klesani tak to muze byt docela problem.

Nezahlid nekdo nekde informaci zda pouzivaji kulovy vrchlik nebo kridlo ?
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Paz

Příspěvek od Dugi »

Mořská voda podle mého názoru znemožní jakékoliv snahy o znovupoužitelnost tohohle kusu.

Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Mise“