CRS-13 (SpX-13)

Souhrn misí, které odstartovaly pomocí technologií firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
tonda
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 413
Reputace: 218
Bydliště: Světlá n.S.
Registrován: 5.9.2012 8:00
Re: CRS-13 (SpX-13)

Příspěvek od tonda »

To byl asi nejkrásnější RUTINNÍ start a hlavně to RUTINNÍ přistání!V záři slunečních paprsků to posadili jak do peřinky!Skoro to vypadalo,že i zaviseli před dosednutím jak New Shepard 2.0!A tak se nabízí otázka ,poletí tento stupeň potřetí?Dvakrát sedl na LZ-1,asi nejméně namáhaný,mohli by to zkusit!Nebo na zkoušky do McGregoru?To asi ne,spíš ho někde vystaví,škoda.A teď mě napadlo,že by ho mohli použít na inflight abort test Dragonu,škoda ničit nový stupeň.Omlouvám se,že tady píšu takový nesmysly,ale mě to dneska opravdu nějak rozhodilo,bylo to vážně orgastický!Prostě jen gratulace do SpaceX a super poděkování do redakce Kosmonautixu a jmenovitě Martinovi,byl jsi perfektní moderátor!!Jestli to takhle dopadne s FH po Novém roce,tak mě asi pošlou do Bohnic!! :tlesk: :tlesk: :tlesk: :slint: :slint: :slint:
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: CRS-13 (SpX-13)

Příspěvek od Wopat »

Dnes se uskutečnil jubilejní 50. start SpaceX a zároveň 20. úspěšné přistání prvního stupně! Řekli byste někdo, že dvě pětiny všech startů SpaceX byly korunovány přistáním prvního stupně?! :o

Zároveň Dragon poprvé odstartoval počtvrté v jednom kalendářním roce. Doposud se uskutečnily maximálně tři starty v roce 2015 z čehož jeden byl ještě neúspěšný.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
ptpc
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6263
Reputace: 1533
Registrován: 17.9.2015 20:36
Re: CRS-13 (SpX-13)

Příspěvek od ptpc »

Gratulujem k úspešnému štartu nosnej rakety Falcon 9 so zábovacou loďou Dragon CRS-13 a k úspešnému pristátiu prvého stupňa. :palec nahoru:
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1898
Reputace: 734
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: CRS-13 (SpX-13)

Příspěvek od MaG »

Taky mě ty statistické vsuvky zaujaly. Je to pěkné. Nechci tu sýčkovat, ale byl bych asi docela rád, že se Falcon Heavy nestíhá, resp. spíš nějaká náročná mise na GTO, protože 100 % úspěšných dosednutí v roce 2017 zní hezky. Ta ladnost, s jakou se podařilo dosednout dnes mě taky přišla až neobvyklá a taky si myslím, že ho nechají letět potřetí, možná to bude právě tento stupeň, není důvod do toho nejít.
Uživatelský avatar
marekS
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2358
Reputace: 509
Registrován: 8.8.2012 9:57
Re: CRS-13 (SpX-13)

Příspěvek od marekS »

nasa dávala pohlad na padajúci prvý stupeň ,ten bol uchvatný aj so sonickým treskom na záver : :klaní se:
Uživatelský avatar
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 194
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2015 12:23
Re: CRS-13 (SpX-13)

Příspěvek od RiMr »

...no jestli chteji s BFR pristavat primo na rampe, tal tak presnost bufe muset byt jeste vetsi nez je ta krasna dnesni. Tam bude tolerance kolik... metr? Kdyby jim to hačlo na TEL...
Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: CRS-13 (SpX-13)

Příspěvek od Pospíšil »

RiMr píše:...no jestli chteji s BFR pristavat primo na rampe, tal tak presnost bufe muset byt jeste vetsi nez je ta krasna dnesni. Tam bude tolerance kolik... metr? Kdyby jim to hačlo na TEL...
To ano, Elon to taky zmiňoval při prezentaci 2016. BFR by měl mít účinné cold gas thrusters nahoře i dole a taky bude na přesnou pozici na startovním stole naveden svými pevnými kormidly/stabilizátory, které zajedou do klínovitých naváděcích drážek. Sám jsem na to zvědavý, jestli s takovým kolosem dokážou přistát na centimetr přesně. :)
Naposledy upravil(a) Pospíšil dne 16.12.2017 12:32, celkem upraveno 1 x.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
mnauprsk
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 67
Reputace: 7
Registrován: 3.7.2015 22:35
Re: CRS-13 (SpX-13)

Příspěvek od mnauprsk »

Elon myslím zmiňoval, že BFR vyžaduje přesnost přistání 2 m. Ale pokud bychom to chápali tak, že chyba přistání větší než dva metry by znamenala průšvih, měla by typická chyba přistání být řádově menší.
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1571
Reputace: 1850
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: CRS-13 (SpX-13)

Příspěvek od jakubv »

Moc pěkný přistání, zjevně už naladili ty computery v F9 skoro k dokonalosti. :palec nahoru:
Z pohledu inženýra, co měl na škole i regulační techniku mě ta dokonalost stále fascinuje :-D
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
RiMr
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 194
Reputace: 0
Registrován: 22.12.2015 12:23
Re: CRS-13 (SpX-13)

Příspěvek od RiMr »

Udělal jsem sestřih obou streamů, každý má něco :)

Pod stromečkem letos nic nepotřebuju, stejně se tam už nic nevleze. Je tam očouzený válec vysoký 41 metrů...

Odpovědět

Zpět na „Mise“