Falcon Heavy - Demo mise

Souhrn misí, které odstartovaly pomocí technologií firmy SpaceX
Odpovědět
Uživatelský avatar
jakubv
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1579
Reputace: 1864
Registrován: 4.2.2017 23:23
Kontaktovat uživatele:
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od jakubv »

mimochodem, marně přemýšlím, kolik těžkých nákladů 20t+ vlastně na LEO letělo
nepočítám STS, Burana a program Apollo
všechno, co vynášel Proton, tj Saljuty a základy ISS bylo cca 20t

pak tady máme Skylab, který měl 77t, to byl Saturn 5
a Polyus, který letěl na první letu Eněrgie a měl cca 80t a na orbit se nedostal

nic jiného mě nenapadá...
-----------------
xx jakubv
Uživatelský avatar
Ketivab
Správce profilu na Twitteru
Správce profilu na Twitteru
Příspěvky: 525
Reputace: 1
Bydliště: Země
Registrován: 10.11.2016 16:27
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od Ketivab »

Podle mě nyní nastává doba, kdy není tak důležitá nosnost, ale to jak snadno (a levně) půjde raketa znovu použít. A to právě v případě FH od SpaceX či NG od BO, kdy se nabízí otázka, zda je ta nosnost vůbec potřebná (když nepočítám meziplanetární lety).
Pokud cena FH reusable bude dostatečně nižší než F9 expendable, tak je to jasné i kdyby F9 byla schopna ten náklad vynést ve své expendable verzi. Jak se bude znovupoužtí dále zdokonalovat (a já doufám, že bude) a rakety vydrží čím dál víc letů, tak se postupně bude zvyšovat i nosnost aby se snížilo namáhání. Tudíž je možné (a snad pravděpodobné) že taková raketa bude jednou mnohem levnější než výrazně jednodušší raketa na jedno použití s X-krát nižší nosností.
Uživatelský avatar
laik
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1163
Reputace: 720
Registrován: 19.6.2016 8:52
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od laik »

Ketivab píše:.., tak se postupně bude zvyšovat i nosnost aby se snížilo namáhání.
Tomu úplně nerozumím.
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od Jardax »

Porad mi to vrtalo hlavou, a myslim ze jsem nasel elegantni reseni pristani. SpaceX proste vyvine alternativni interstage pro rizene pristani a pritom zustane vlastni 2. stupen prakticky netknuty... :)
Uživatelský avatar
Ketivab
Správce profilu na Twitteru
Správce profilu na Twitteru
Příspěvky: 525
Reputace: 1
Bydliště: Země
Registrován: 10.11.2016 16:27
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od Ketivab »

laik píše:
Ketivab píše:.., tak se postupně bude zvyšovat i nosnost aby se snížilo namáhání.
Tomu úplně nerozumím.
Myslel jsem to tak, že se vylepší systémy pro přistání a znovupoužití (nohy, kormidla, celková konstrukce, styl přistání), které ale budou mít nějakou hmotnost či požadavky, tudíž by pak snížily celkovou nosnost. Raketa proto bude muset mít vyšší nosnost (bez výše zmíněných věcí), aby byla co nejméně poškozená při přistání a mohla být ještě mnohokrát použita. Což může vést k většímu rozdílu v nosnostech reusable a expendable té samé rakety.
Ale to je spíše jen moje úvaha než nějaká oficiální informace, a omlouvám se jestli je to trochu OT.
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od petrsida »

Jardax píše:Porad mi to vrtalo hlavou, a myslim ze jsem nasel elegantni reseni pristani. SpaceX proste vyvine alternativni interstage pro rizene pristani a pritom zustane vlastni 2. stupen prakticky netknuty... :)
Posadit prstenec se štítem, 3 motory SD, nádržemi a nohami nahoru na stupeň?
To by asi bylo to nejjednodušší možné
Jardax
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 809
Reputace: 0
Registrován: 2.1.2015 15:33
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od Jardax »

petrsida píše:
Jardax píše:Porad mi to vrtalo hlavou, a myslim ze jsem nasel elegantni reseni pristani. SpaceX proste vyvine alternativni interstage pro rizene pristani a pritom zustane vlastni 2. stupen prakticky netknuty... :)
Posadit prstenec se štítem, 3 motory SD, nádržemi a nohami nahoru na stupeň?
To by asi bylo to nejjednodušší možné
Spis jsem myslel zakomponovat to do interstage kolem Merlina Vac v hornim stupni, ze by se neodhazoval cely, ale zustal by tam a po dokonceni prace by zajistil ochranu Merlinu a pristani. Kolem motoru je relativne dost mista.
Problem je, ze stupen asi nema strukturalni pevnost na kotrmelec pred pristanim, takze musi brzdit ve stejnem smeru v jakem pak dosedne, jinak by samozrejme bylo efektivnejsi dat mu tepelny stit nahoru...
Samotny brzdici zazeh a pristani musi podle me zvladnout Merlin, pridavat dalsi hw a palivo neni efektivni. SD by to podle me nezvladly, to je na ne moc...
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od petrsida »

Interstage se ale neodhazuje, je pevnou součástí prvního stupně

Merlin Vac má několik nevýhod, moc velká tryska by vedla k velkému odporu, vydržela by sestup ( netuším?), její délka by neúměrně prodloužila nohy, výkon je navíc asi moc velký i po seskrceni

Šel bych na to z opačné strany, stejně se musí dát tepelný štít na čumák, tak proč nepristavat po hlavě, kolik paliva by tam muselo být pro SD motory, kolik by asi vážily spolu se štítem a krátkým stupněm (nohy mají pro Dragon2, štít taky, a motory s nádržemi taky), možná ještě roštová kormidla budou treba

Jestli to chce zkusit už za pár měsíců, tak to bude nějaký mix stávajících komponent, sám jsem zvědavý, jak to udělají
Uživatelský avatar
Ketivab
Správce profilu na Twitteru
Správce profilu na Twitteru
Příspěvky: 525
Reputace: 1
Bydliště: Země
Registrován: 10.11.2016 16:27
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od Ketivab »

Kolik váží druhý stupeň bez věcí pro přistání? A kolik by vážil s nimi (přibližně - asi nikde nebude hmotnost jednotlivých komponent Dragonu)?
Myslím, že pro přistání Dragonu 2 by měli stačit jen 4 motory SD. Druhý stupeň vybavený pro přistání (za využití částí z Dragona) by ale asi vážil více než Dragon 2, nebo ne?
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3882
Reputace: 3049
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Falcon Heavy - Demo mise

Příspěvek od petrsida »

Suchá hmotnost Dragona 2 je uváděna jako 6400 kg, ale nevím, co z toho dělá trunk, a kolik je přistávací hmotnost

Motoru je 8 s tahem 71 kN každý, na přistání Dragona stačí polovina
Takže by měly být schopné uviset u země 28 tun na poloviční výkon, zpomalit tak polovinu (?), váží druhý stupeň méně než 14 tun?

Odpovědět

Zpět na „Mise“