První ostrý start lodi Dragon

Souhrn misí, které odstartovaly pomocí technologií firmy SpaceX
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: První ostrý start lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

Podle Press Kitu vydaného společností SpaceX by ke startu mělo dojít zítra v rozmezí 14:03 až 17:20 UTC (15:03 - 18:20 SEČ). Přímý přenos má začít ve 13:15 UTC (14:15 SEČ)
Loď Dragon by měla 2x oběhnout kolem Země po kruhové dráze ve výšce 300 km. Sklon dráhy bude 34,5°. Cca 3 a půl hodiny po startu má dojít k přistání zhruba 500 mil na západ od mexického pobřeží.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Praskliny na motoru Merlin

Příspěvek od Dugi »

Společnost SpaceX konečně konkrétněji informovala o potížích na druhém stupni. Jedná se o dvě praskliny na niobovém nástavci trysky motoru Merlin. Důležité je, že tento „nástavec“ není pro současný let nezbytně nutný. Přesto by ho inženýři rádi otestovali. Bude mít totiž význam, až bude muset Falcon vynášet různé těžké satelity. Právě tehdy se využije tento nástavec, který dokáže zformovat plyny unikající z trysky tak aby udělily raketě ještě vyšší rychlost.
Podle vyjádření firmy jsou praskliny v místech, kde na konstrukci působí poměrně malý tlak, tudíž by neměla hrozit žádná havárie při startu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Falcon 9 má zelenou!

Příspěvek od Dugi »

Inženýrům firmy SpaceX se podařilo vyřešit problémy ohledně druhého stupně rakety Falcon 9 a stroj je připraven k zítřejšímu startu. První ostrý let lodi Dragon by měl proběhnout v období 15:00 - 18:22 SEČ. Držme jim palce.

Obrázek

P.S. Tenhle termín mě docela štve, protože na 95% nebudu u PC abych to mohl sledovat. Budu jim fandit aspoň na dálku. :)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Lakely
Správce profilu na Facebooku
Správce profilu na Facebooku
Příspěvky: 1131
Reputace: 154
Bydliště: Plzeň
Registrován: 11.2.2010 21:50
Kontaktovat uživatele:
Re: První ostrý start lodi Dragon

Příspěvek od Lakely »

Perfektní, držím jim moc palce.

Jeslti chceš Dugi, tak já sem občas vložím nějaké průběžné info. Já doma budu, tohle si nesmím nechat ujít :-D
Vesmír je nekonečný a realita překoná veškeré naše představy.
A. C. Clarke
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: První ostrý start lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil. Utrhl jsem se z práce a už jsem doma :-D :-D :-D :-D . Tohle si prostě ujít nenechám. :)
Sice musím něco po páté hodině odejít, ale to hlavní, doufám, uvidím. ;)
Jinak díky za nabídku Lakely ;)

EDIT 8.12.2010 13:32
Elon Musk, vlastník SpaceX, se vyjádřil, že dnešní test je pro jeho firmu mimořádně důležitý. Bude se jednat doslova o křest ohněm pro spoustu nových systémů. Podle jeho slov tu je 60% pravděpodobnost, že se během testu podaří splnit všechna očekávání.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Termín startu Falcon 9

Příspěvek od Dugi »

SpaceX oznámila, že dnešní start by měl proběhnout v 15:06 SEČ. Pokud by došlo k odkladu, otevírá se další startovací okno v 16:38 SEČ.
Podle aktuálních informací se praskliny na niobovém nástavci motoru Merlin na druhém stupni podařilo opravit.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Falcon je připraven

Příspěvek od Dugi »

Tankování paliva (kerolox) bylo dokončeno. Počasí pro první termín startu (15:06 SEČ) vypadá příhodně.
Perličkou je to, že původně mělo ke startu dojít o tři minuty dříve. To by potom ale Dragon letěl "nebezpečně blízko" (v kosmonautickém měřítku ;) ) ISS a proto raději inženýři sáhli k tříminutového odkladu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: První ostrý start lodi Dragon

Příspěvek od Dugi »

V čase T-13 minut proběhla porada řídících výborů nutných pro start. Všichni odpověděli stručně - READY.
Podle všeho tedy historicky prvnímu startu soukromé kosmické lodi nestojí nic v cestě. :tlesk:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Falcon 9: Odklad

Příspěvek od Dugi »

Odpočet startu se zastavil v čase T-2 minuty 48 sekund. První startovací okno jsme tedy nestihli. Druhý pokus přijde v 16:38 SEČ.
Jakmile se dozvím nějaké informace, přidám je sem.

EDIT: 8.12.2010 15:14
Moje teorie: Když jsem se podíval na startovací timeline a na čas, kdy došlo k zastavení odpočtu, myslím si, že mohl být problém s testováním pohyblivosti trysky druhého stupně. Tento test měl totiž přijít v čase T-3 minuty, což by časově odpovídalo. Ale jak jsem řekl - je to pouze moje soukromá nikým oficiálním nepotvrzená domněnka.

EDIT: 8.12.2010 15:20
Drobná změna termínu startu. Raketa by měla odstartovat o 4 minuty později, tedy v 16:42 SEČ.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Druhý pokus má zelenou

Příspěvek od Dugi »

Počasí i pro druhý pokus je příznivé. V současnosti není žádný důvod proč by se start neměl uskutečnit.
Důvod minulého abortu zatím nebyl objasněn, spekluje se ale o tom, že se jednalo o planý poplach, úpři kterém zachyboval řídící počítač.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Mise“