Majak

Do této sekce patří veškeré debaty o malých satelitech standardizovaných rozměrů, pro které se vžilo označení "cubesaty"
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Majak

Příspěvek od Dugi »

Tak to je skvělá zpráva, díky! HA mohli mít špatné údaje, možná jsou ještě ve fázi kalibrace dat, ze kterých generují termíny.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2126
Reputace: 2550
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Majak

Příspěvek od slappy »

Majak má letět ve třičtvrtě na jednu, půjdu se podívat.
Tady píšou, že má mít 2,0 mag. HeavensAbove se shoduje v čase, ale udává mi -1,3 mag.

EDIT: No asi o pět minut později letělo něco na zhruba odpovídající dráze s konstantní jasností tak kolem těch 2 mag...
:krčící rameny:
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Majak

Příspěvek od lamid »

23.7. o 00:50 letel NORSAT 2 cca 3,6 mag a 00:51 NORSAT 1.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Majak

Příspěvek od marian007 »

lkral píše:Tak tu plachtu asi přece jen rozvinuli! Uplynulou noc 21./22. 7.) jsme na Astronomické expedici v Úpici pozorovali přelet družice na polární dráze která v několikasekundových intervalech produkovala záblesky o různé jasnosti, nejčastěji do cca 0 mag, ale jeden měl cca -4 mag. Ale přelet nastal 20 minut před přeletem předpovězených Heavens-Above 01:56 SELČ místo 02:16), a také mnohem výše nad obzorem (od Polárky do Labutě). Kolega to má nafoceno, dá to zítra na web.
Prostě vypadalo to přesně tak jak jsme si představovali Majak (dosud jsem takhle rychle a výrazně blikající družici neviděl), jen to letělo dříve a výše. Že by na Heavens-Above měli špatné údaje?
Bohužiaľ, s najväčšou pravdepodobnosťou ste Majak nevideli. Spomínanému času preletu 01:56 SELČ nezodpovedá žiadny z objektov tohto štartu, vypustený na orbite cca 600 km. Najskorší prelet má objekt 2017-042Z, avšak v čase 02:05 SELČ, navyše v cca rovnakej výške nad obzorom ako 2017-042F(teda domnelý Majak). Pripomínam, že menej známych blikajúcich satelitov, ktoré by mohli odpovedať popisovanému správaniu je viac, nemám však momentálne čas bližšie zisťovať, ktorý by to mohol byť. Inak samozrejme nejasnosti ohľadom toho, ktorý z objektov z tohto štartu je Majak stále trvajú, avšak to že je to práve domnelý objekt 2017-042F uvádzaný na heavens-above.com je asi najpravdepodobnejšie. Viacerý pozorovatelia tvrdia že pri ňom videli jasné záblesky, alebo že má mninimálne vyššiu jasnosť, akoby cubesat jeho veľkosti mal mať. Mnohí však ale majú stále negatívne pozorovania. Ja som napr. tiež skúšal domnelý Majak pozorovať pri 3 rôznych preletoch, vrátane jedného vysokého, no pri žiadnom som nevidel nič.
Naposledy upravil(a) marian007 dne 23.7.2017 15:19, celkem upraveno 1 x.
Pozemstan
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 23.7.2017 11:37
Re: Majak

Příspěvek od Pozemstan »

Dobrý den, také jsem se snažil Majak pozorovat (v Jablonci nad Nisou) včera (22.7. po 0:35 SELČ) a dnes (23.7. po 0:45) ráno bez úspěchu. Dnes ráno jsem ale asi podobně jako slappy o chvíli později (0:53) viděl neblikající družici na podobné polární dráze ze severu na jih. Zdálo se mi, že letí více ze západu (ze SSZ) a mírně výše, než předpovídalo Heavens-Above v této mapě: http://www.heavens-above.com/passdetail ... 606&type=V.

Podařilo se mi ji také, byť nepříliš kvalitně, vyfotografovat (expozice 4 s, ISO 400, noční portrét bez blesku, jen starý kompaktní fotoaparát Olympus FE-280). V tu dobu již družice mírně klesala z nejvyššího bodu viditelné dráhy, takže jsem musel fotoaparát (na rovné střeše) naklonit, přičemž jsem s ním zpočátku expozice mírně pohnul - rozmazání hvězd není dáno rotací Země. Na snímku je dráha slabě patrná uprostřed zde: https://photos.app.goo.gl/dzoCnRF9L9XJndOT2, vlevo mírně dole od středu je souhvězdí Kasiopey. Dráha je zřetelněji vidět na upraveném negativním snímku s gama korekcí tady: https://photos.app.goo.gl/fghVIpDX95IIHVQJ2.

Díval jsem se na satelity letící v tu dobu i s pomocí programu Stellarium, s aktivovaným zdrojem dat http://celestrak.com/NORAD/elements/tle-new.txt (bral jsem, že Majak je 2017-042F), kde dráha odpovídala předpovědi Heavens-Above a na podobné dráze se nacházela v krátkém sledu za sebou řada dalších satelitů z téhož startu, zřejmě zakončená právě zmíněnou družicí Norsat 1 (http://space.skyrocket.de/doc_sdat/norsat-1.htm). Všechny dráhy měly ale protínat Kasiopeu, což se mi podle mého snímku nezdá (družice letí jakoby ze směru nad Kasiopeou dolů), ovšem dvourozměrný pohled fotografie může zkreslovat. Navíc ale můj snímek nese čas 00:53:10, po korekci zjištěného zpoždění hodin fotoaparátu asi 30 s 00:52:40. V tu dobu se však podle Stellaria měl Norsat 1 nacházet v Jablonci již daleko na jihu. Také je otázkou, zda by byl tak malý objekt o rozměrech 20 × 20 × 40 cm tak (a stabilně) jasný (podle Stellaria Norsat 1 u Kasiopey ve výšce asi 603 km, přímé vzdálenosti necelých 700 km).

Pokud by šlo přece jen o Majak, je možné vzhledem k jeho nepravidelnému tvaru s tělesem vlastní družice na jedné straně, že by byl při některých přeletech vidět jako jasně blikající bod (pozorování v Úpici - byť příspěvek výše to zpochybňuje), jindy (např. v případě rotace podle osy zrovna kolmé k povrchu) jako stabilní méně jasná "normální" družice?
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Majak

Příspěvek od marian007 »

Pozemstan píše: Pokud by šlo přece jen o Majak, je možné vzhledem k jeho nepravidelnému tvaru s tělesem vlastní družice na jedné straně, že by byl při některých přeletech vidět jako jasně blikající bod (pozorování v Úpici - byť příspěvek výše to zpochybňuje), jindy (např. v případě rotace podle osy zrovna kolmé k povrchu) jako stabilní méně jasná "normální" družice?
Ano, možné to je, každopádne si nemyslím že ste pozorovali Majak ani v tomto prípade. Práve kvôli dráhe, ktorá ako sami uvádzate nezodpovedala predpovedi. Nezabúdajte, že na polárnych dráhach sa to satelitmi len tak hemží, a tak takmer určite išlo o družicu z nejakého úplne iného štartu.
Pozemstan píše: Také je otázkou, zda by byl tak malý objekt o rozměrech 20 × 20 × 40 cm tak (a stabilně) jasný (podle Stellaria Norsat 1 u Kasiopey ve výšce asi 603 km, přímé vzdálenosti necelých 700 km).
Nie, jasnosť cubesatu veľkosti Norsatu bude určite menšia, pod hranicou viditeľnosti voľným okom, na predpovedané jasnosti uvádzané na calsky.com sa neodporúčam spoliehať.
Pozemstan
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 23.7.2017 11:37
Re: Majak

Příspěvek od Pozemstan »

marian007 píše:Nezabúdajte, že na polárnych dráhach sa to satelitmi len tak hemží, a tak takmer určite išlo o družicu z nejakého úplne iného štartu.
Ano, říkal jsem si, že půjde o jinou družici, ale zmátla mě její absence, pokud jsem se díval dobře, ve Stellariu i v Denní předpovědi pro nejjasnější družice na Heavens-Above při zadání limitu 5 mag. Zřejmě ale ani tam nemají seznam kompletní, což může být dáno i jen nepřesnými odhady jasnosti.

Jinak dnes ráno jsem opět Majak neviděl, ale výhled částečně zakrývala oblačnost.
Uživatelský avatar
marian007
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 505
Reputace: 15
Registrován: 17.4.2015 0:34
Kontaktovat uživatele:
Re: Majak

Příspěvek od marian007 »

Pozemstan píše:Ano, říkal jsem si, že půjde o jinou družici, ale zmátla mě její absence, pokud jsem se díval dobře, ve Stellariu i v Denní předpovědi pro nejjasnější družice na Heavens-Above při zadání limitu 5 mag. Zřejmě ale ani tam nemají seznam kompletní, což může být dáno i jen nepřesnými odhady jasnosti.
Ano, presne tak, tieto zoznamy nie sú ani zdaleka kompletné, resp. predpovedané jasnosti nemusia vždy korešpondovať s realitou. Navyše často nie sú aktualizované o objekty z novších štartov (a nielen tých, ale niekedy aj niekoľko rokov starých).
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Majak

Příspěvek od lamid »

Mayak 25/07/2017 00:06 nad gamma Peg

A to iste
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
slappy
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2126
Reputace: 2550
Bydliště: Drahany
Registrován: 9.11.2015 18:48
Kontaktovat uživatele:
Re: Majak

Příspěvek od slappy »

Ta mínus desítka (mag) jim teda zatim moc nevychází..

Odpovědět

Zpět na „Cubesaty“