SkCube

Do této sekce patří veškeré debaty o malých satelitech standardizovaných rozměrů, pro které se vžilo označení "cubesaty"
Odpovědět
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
SkCube

Příspěvek od rexino »

Možno to veľa ľudi netuší, ale aj Slovensko má svoju organizáciu pre vesmírne aktivity. Jej názov je SOSA. Na Slovensku pôsobi ešte len pár rokov a jeden z jej hlavných cieľov je dostať Slovensko do ESA. Podporu našli aj na ministerstvách a snáď sa raz aj Slovensko dočká účasti v ESA. SOSA má rozpracovaných viacero projektov ako suborbitálna raketa Ardea ktorá má vedieť vyniesť 2Kg užitočného nákladu do výšky 120KM. Taktiež už vypúšťa do stratosféri balóny s elektronikou, ktorú skúša pre projekt o ktorom chcem hovoriť. Volá sa SkCube a je to cubesat, ktorý chce Slovensko vypustiť na obežnú dráhu zeme.



Momentálne na tejto družici spolupracuje okrem SOSA aj Žilinská univerzita ,na ktorej aj bude príjmacia stanica pre príjem signálu z družice, a Slovenská technická univerzita v Bratislave. Ľudia, ktorí pracujú na družici to robia väčšinou iba vo voľnom čase, ale aj tak už urobili celkom slušný pokrok. Po finančnej stránke je projekt zabezpečený, keďže ministerstvo školstva a dopravy SR prisľúbilo projektu dotáciu 89 700€.

Väčšinu z peňazí pôjde na vypustenie družice. Momentálne to vyzerá tak, že cubesat poletí na rakete od SpaceX popri inom satelite. Stáť by to malo zhruba 65 000€. Ak pôjde všetko podľa plánu, družica poletí niekedy okolo rokov 2015 až 2016.

Hlavným cieľom projektu bude získanie skúsenosti so stavbou družice. Úspech bude ak družica vydrží kruté podmienky vákua. Samozrejme, družica bude aj vykonávať experimenty. Mal by sa skúmať magnetický pól zeme, mala by sa merať radiácia a jej vplyv na deformáciu polovodičových súčiastok. Taktiež by mala byť na cubesate kamera na snímkovanie Zeme a Mesiaca. Komunikovať by sa z územia Slovenska malo dať cca 4x za deň po dobu 10 minút.

Zdroj info: sosa.sk, kozmonautika.sk, články na sme.sk - Do vesmíru chcú Slováci vypustiť prvý satelit a profit.etrend.sk - Slovenská družica hľadá raketu
Naposledy upravil(a) rexino dne 20.6.2015 17:17, celkem upraveno 1 x.
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 642
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: SkCube

Příspěvek od Wopat »

Tak to je skvělá zpráva :tlesk: Slovákům tedy držím palce. Tohle je perfektní přístup malého státu k vesmírnému výzkumu. Doufám, že jim to vyjde a SkCube se dočká svých nástupců.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: SkCube

Příspěvek od Dugi »

Super! Držím Slovákům palce. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
MilanSpace
VIP uživatel
VIP uživatel
Příspěvky: 639
Reputace: 269
Bydliště: Pardubice
Registrován: 2.9.2010 19:12
Kontaktovat uživatele:
Re: SkCube

Příspěvek od MilanSpace »

rexino píše:Možno to veľa ľudi netuší, ale aj Slovensko má svoju organizáciu pre vesmírne aktivity.
Kdybyste jezdili na KOSMOS-NEWS PARTY, tak byste tohle všechno tušili a znali - kolegové z SOSA tam svoje aktivity představují každoročně velice podrobně :tlesk:
-------------------
Milan H.
www.halousek.eu
Uživatelský avatar
Pospíšil
Velezkušený znalec kosmonautiky
Velezkušený znalec kosmonautiky
Příspěvky: 10800
Reputace: 10176
Bydliště: Pardubice
Registrován: 22.7.2012 19:00
Re: SkCube

Příspěvek od Pospíšil »

O aktuálním stavu projektu pravidelně referují Jakub Kapuš a Csaba Boros na listopadovém kosmo-semináři ve Valmezu a na květnové Kosmos News Party v Pardubicích. Jelikož jsou akce přibližně v půlročním rozstupu, dá se na nich získat velmi dobrý přehled, jak se projekty SOSA vyvíjí. Účast na obou akcích mohu jenom doporučit.
---


"Mystery creates wonder and wonder is the basis of man's desire to understand." Neil Armstrong
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: SkCube

Příspěvek od rexino »

http://zurnal.pravda.sk/fenomen/clanok/ ... slovensko/
Rozhovor nie len o pripravovanej slovenskej družici SkCube. Družica SkCube po novom poletí do vesmíru zrejme na rakete Vega od ESA.
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: SkCube

Příspěvek od MRR »

Peknéé,tak nosič sa nám zmenil :-D Ale s Vegou to bude zrejme výrazne lacnejšie.
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: SkCube

Příspěvek od rexino »

Ide zrejme aj o to že pri snahe o vstupe do ESA si určite spomenú že použili ich raketu :lol:
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
rexino
Zkušený vesmírný badatel
Zkušený vesmírný badatel
Příspěvky: 630
Reputace: 25
Registrován: 13.5.2013 15:00
Re: SkCube

Příspěvek od rexino »

Trocha som sa informoval a Vega má trocha iné výhody a nejde tam o cenu(dokonca vega je zrejme trocha drahšia). Konkrétne že raketa vyšle družicu na polárnu dráhu o výške 600km čo znamená že družica môže ostať na orbite cca 20 rokov čo samozrejme o dosť prevyšuje životnosť sondy. Napr. ak by sa sonda vypúšťala z ISS vydržala by tam hore iba niečo cez 3-6 mesiacov.
"Sľúbili ste mi kolónie na Marse. Namiesto toho som dostal Facebook." Buzz Aldrin
Uživatelský avatar
MRR
Zkušený vesmírný průzkumník
Zkušený vesmírný průzkumník
Příspěvky: 317
Reputace: 1
Bydliště: SR
Registrován: 4.4.2014 16:13
Re: SkCube

Příspěvek od MRR »

rexino píše:Trocha som sa informoval a Vega má trocha iné výhody a nejde tam o cenu(dokonca vega je zrejme trocha drahšia). Konkrétne že raketa vyšle družicu na polárnu dráhu o výške 600km čo znamená že družica môže ostať na orbite cca 20 rokov čo samozrejme o dosť prevyšuje životnosť sondy. Napr. ak by sa sonda vypúšťala z ISS vydržala by tam hore iba niečo cez 3-6 mesiacov.
SOSA má v projekte skCube spolupracovať s agentúrou JAXA na určitých meraniach, ktoré budú vykonávané naším satelitom.( Zrejme preto chcú zostať dlho na obežnej dráhe než bolo pôvodne plánované ).
Vypustenie do vesmíru sa zatiaľ plánuje na rok 2017.( oneskorenie 1-2 roky od základného plánu).
"Nemali by sme sa na vesmír pozerať očami racionalizácie odborníka. Elegantné bohatstvo bolo vždy podstatou prírody".... ( Wernher von Braun )

Odpovědět

Zpět na „Cubesaty“