Magnituda (pls poraďte)

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
WeZeX
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 45
Reputace: 0
Registrován: 8.1.2012 2:16
Magnituda (pls poraďte)

Příspěvek od WeZeX »

No potřeboval bych poraďit, protože když jsem se koukal na internetu na "simulátor" noční oblohy tak mám dojem že jsem dával Magnitudu hvězd +7 nebo kolik a byly vidět všechny do poslední ... teď mi ta stránka nějak nefunguje takže se omlouvám nemohu to zkontrolovat, ale to jen tak mimo ... no a stahl jsem Stellaruim na doporučení uživatele "baranka" (omlouvám se, ale radši neskloňuju ... napsal bych to špatně :D) no a tam jak tak koukám tak ty světlejší hvězdy mají Magnitudu v - tak se chci zeptat jestli by mi to někdo neosvětlil ;) děkuju předem
Memento Mori, Carpe Diem ...
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Magnituda (pls poraďte)

Příspěvek od Dugi »

Magnitudě se někdy přezdívá zdánlivá hvězdná velikost. je to údaj, který nám říká, jak jasný nám připadá objekt, který vidíme. Tato hodnota nemá nic společného s velikostí objektu. Například Přelet ISS má nižší magnitudu než většina hvězd na nebi ačkoliv je stanice pochopitelně mnohem menší.
I když to tak možná nevypadá, tak jsem v předchozí větě skutečně neudělal žádnou chybu. Zkrátka menší magnituda je lepší - čili čím nižší hodnota, tím je objekt zářivější.
Například Slunce má magnitudu -26,6, Měsíc v úplňku -12,6, ISS - 3,5. Čím je magnituda vyšší, tím je objekt méně jasný. Obecně platí, že zdravé oko za dobrých podmínek vidí maximálně objekty s magnitudou +6 až +7. S dalekohledem se dostaneme někam k +9. A pro srovnání - nejslabší hvězdy, které vidí Hubbleův kosmický teleskop mají magnitudu +30!
Důležité je, že magnituda nemá lineární, ale logaritmický průběh. Objekt s magnitudou -5 není pětkrát zářivější než objekt s magnitudou 0. Rozdíl mezi oběma objekty je stonásobný.
Pak se ještě používá tzv. absolutní hvězdná velikost. Tato hodnota udává magnitudu, jakou by měla hvězda, pokud by byla od pozorovatele vzdálená 10 parseků.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
WeZeX
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 45
Reputace: 0
Registrován: 8.1.2012 2:16
Re: Magnituda (pls poraďte)

Příspěvek od WeZeX »

Ok, děkuju ti moc moc :)
Memento Mori, Carpe Diem ...

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“