Exoplanety

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Samo1995
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1425
Reputace: 5
Registrován: 12.10.2012 22:42
Re: Exoplanety

Příspěvek od Samo1995 »

Ak sa povie Gliese 667, každý sčítaný nadšenec exoplanét vie, o čom je reč. Pre tých ostatných, Gliese 667 je trojhviezda vzdialená približne 22,1 svetelných rokov s dosiaľ najväčším potvrdeným planetárnym systémom. Všetky tri hviezdy sú menšie než naše Slnko, napriek tomu sa môžu pýšiť minimálne troma spoločníkmi v obývateľnej zóne. Tento parádny úlovok sa len tak nevidí.
Celý článok na oslovi: http://www.osel.cz/index.php?clanek=6991
Video: http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... ZKGgge1WPM
Uživatelský avatar
ZelvaCZ
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 78
Reputace: 1
Bydliště: Příbram
Registrován: 8.6.2013 9:17
Kontaktovat uživatele:
Re: Exoplanety

Příspěvek od ZelvaCZ »

Jo, to je super, c & f & e v HZ a nepotvrzená h na vnitřním okraji - víc se jich tam snad už ani nevejde :D
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Exoplanety

Příspěvek od Gubarev »

(jeste doplnimu k predchozimu postu: od GUBAREV » 25 čer 2013, 23:48)

Uzasna nova pozorovani astronoma Efraina Moralese - tentokrat na hvezdny system Gliese 667.
Misto: observator Jaicoa v Portoriku. U jedne hvezdy tohoto trojhvezdneho systemu s nazvem 667C
bylo pozorovano 6 exoplanet (vysledky jeste nejsou overeny). Jestli se potvrdi, pujde o planetarni
system zahrnujici 3 tzv "superzeme" v obyvatelne zone. dve horke planety dal od hvezdy a dve
"ledove" ve vnejsi casti planetarni soustavy. Podle vedcu je Planeta f primarnim kandidatem
na mozny vyskyt zivota.

Na kratke animaci vidime pohyb jednotlivych slozek trojhvezdy:



System se nachazi smerem k souhvezdi Stira, stezi viditelny pouhym okem (magnituda 5.9) jen jako
bodovy zdroj. Tri hvezdy obihaji po komplikovanych drahach, dve nejjasnejsi hvezdy systemu Gliese
667A a 667B jsou od sebe vzdaleny pouhych 13 AU. Gliese 667C je nejmensi hvezda a od obou je vzdalena
priblizne 230 AU.



http://www.jaicoa-observatory.com/
http://www.universetoday.com/103267/ast ... xoplanets/
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Loader111
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 3
Reputace: 0
Registrován: 18.7.2013 23:21
Re: Exoplanety

Příspěvek od Loader111 »

Zdravím,
dnes jsme v práci diskutovali o exoplanetách a padla otázka, jak se zjišťuje/odhaduje/počítá jejich teplota. Dokázal byste to někdo trošku popsat? (nic detailního, jeden odstavec - mám sice dva semestry astrofyziky, ale už je to pár let a jsem mimo obor).

Ptám se, protože vždy, když je vypuštěná informace o nově objevené exoplanetě, je zmíněna obvykle i teplota. O metodách detekce exoplanet je toho napsáno docela dost, ale nikde jsem nenašel jakým způsobem se určuje její teplota (případně další vlastnosti).

Jestli to ti na fóru už někde je, tam mě prosím nekamenujte..anebo jo. Přiznám se, že jsem se zrovna zaregistroval a prohledal jsem jen vlákno exoplanet a zbytek diskuse jen v rychlosti.

Díky.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Exoplanety

Příspěvek od Dugi »

Ahoj,
vítám tě na našem fóru. Jsem moc rád, že se u nás registroval nový uživatel. Doufám, že se ti tu bude líbit. ;)

K dotazu: Odpověď neznám, ale dohledám to, zeptám se v tomhle oboru zkušenější osoby. ;) Už jsem napsal Petru Kubalovi, největšímu českému znalci exoplanet.
Osobně si myslím, že se to vypočítává podle toho, jak je hvězda zářivá a podle toho, jak daleko od ní exoplaneta obíhá. Ale je to jen moje spekulace. Doufám, že brzy přinesu sofistikovanější odpověď. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Loader111
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 3
Reputace: 0
Registrován: 18.7.2013 23:21
Re: Exoplanety

Příspěvek od Loader111 »

Ok, díky.

Offtopic: mimochodem...blog je naprosto příšernej.
Představ si, že tam musim každej den lezt a něco číst :) a nedá se s tim přestat. Trvá to snad půl roku. Ale uvrtal jsem kolegu aby si přečetl jeden díl kritických momentů kosmonautiky a skončil stejně jako já, tak snad nejsem tak slabomyslnej :c)
Dobrá práce (ode všech).
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Exoplanety

Příspěvek od Dugi »

Díky, budeme se snažit i do budoucna být pořád stejně příšerní. A co hůř - možná budeme ještě horší. :evil: :twisted:
Díky za pochvalu, jsem rád, že se podařilo "zachytit drápek" i u kolegy. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26963
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Exoplanety

Příspěvek od Dugi »

Petr Kubala z webu exoplanety.cz mi už odpověděl, takže tady je jeho odpověď:

Teplota na povrchu souvisí i se složením atmosféry (neznáme) ale rovnovážná teplota nebo teplota plynných obrů závisí na zářivosti hvězdy a vzdálenosti, to je pravda, ale také na albedu, které se tak nějak odhaduje...
Na téhle stránce (v červeném rámečku)je výpočet teploty na planetě (ačkoliv tohle je pro Sluneční soustavu ale může být...)

T - teplota hvězdy
R-poloměr
a - albedo
D - velká poloosa

Není to sice zářivost hvězdy ale ta se počítá z teploty hvězdy a poloměru,
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Loader111
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 3
Reputace: 0
Registrován: 18.7.2013 23:21
Re: Exoplanety

Příspěvek od Loader111 »

díky, pro představu zatím stačí
Uživatelský avatar
tomas
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4837
Reputace: 47
Registrován: 2.4.2011 23:20
Re: Exoplanety

Příspěvek od tomas »


Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“