Exoplanety

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Lucassiny
Vesmírný nováček
Vesmírný nováček
Příspěvky: 2
Reputace: 0
Registrován: 30.11.2011 16:17
Exoplanety

Příspěvek od Lucassiny »

Ahoj
Mám takový dotaz. Zajímalo by mě co si vlastně kdo myslí o exoplanetách (výskyt, život atd...) Zajímá mě to z toho důvodu, že toto nemá v Česku moc velkou popularizaci a ani se o tom nikde moc nepíše.
Předběžně odpovím na otázku jestli tykat nebo vykat : SAmozřejmě tykat :)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Exoplanety

Příspěvek od Dugi »

Ahoj, vítám tě na našem fóru.
Já osobně si myslím, že exoplanety jsou hodně zajímavý obor. A ještě než začnu dál psát, tak ti doporučím vynikající český web, který se specializuje na informování o exoplanetách. Jmenuje se stylově exoplanety.cz a najdeš tam aktuální informace o novinkách v tomhle oboru.
Co se života na nich týče, tak to je věštění z křišťálové koule. Zatím se ještě žádná forma života mimo Zemi neobjevila. Je taky otázka, zda by mimozemský život vypadal stejně jako ten pozemský, tedy pokud bychom ho viděli - poznali bychom, že je to projev života? Ale to je zatím všechno hodně daleko. Pokud se na to podíváme čistě statisticky, tak se nabízí říct, že někde prostě život existovat musí. Existují tisíce a tisíce galaxií. Každá obsahuje bezpočet hvězd. U každé může být několik planet. Jasně, většina jich je pro život tak jak jej známe nevhodná - jsou moc blízko nebo daleko od své hvězdy, jsou to plynní obři atd. Ale pravděpodobnost nám říká, že existuje určité procento planet, které mohou mít stejné podmínky jako naše Země. A může na nich tedy vzniknout život.
Ale jak jsem už psal - zatím nikde se nepodařilo život prokázat. V současné době pozorujeme exoplanety pouze nepřímo - není to tak, že bychom si mohli prohlížet jejich povrch a hledat tam projevy života. Těžko si představit systém, který by dokázal odhalit život mimo Sluneční soustavu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
PetrKK
Re: Exoplanety

Příspěvek od PetrKK »

Tak tohle se mě opravdu dotklo :hlavou proti zdi :naštvaný:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Exoplanety

Příspěvek od Dugi »

Mohl bych se zeptat co konkrétně se tě dotklo?
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
PetrKK
Re: Exoplanety

Příspěvek od PetrKK »

Zajímá mě to z toho důvodu, že toto nemá v Česku moc velkou popularizaci a ani se o tom nikde moc nepíše.

To snad musí být provokace nebo co... :Takhle tedy ne: :Drbe se na hlavě:
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Exoplanety

Příspěvek od Dugi »

Uf, jo takhle. Já už se lekl, že jsem napsal já něco špatně. :-D
Tuhle dezinformaci jsem už napravil. Doporučil jsem našemu novému uživateli web exoplanety.cz. Ale v podstatě má Lucassiny pravdu. Ty o exoplanetách informuješ skutečně poctivě, ale jsi v ČR jediný. Nikde jinde se o exoplanetách nepíše. Pokud pominu občasné články na různých zpravodajských serverech. Takže Lucassiny má pravdu v tom, že by si exoplanety zasloužily větší popularitu.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
PetrKK
Re: Exoplanety

Příspěvek od PetrKK »

No já nevím, snažím se to dostat do médií a myslím, že se mi to daří. Když to srovnám třeba s materiály ve španělštině (světový jazyk) nebo v polštině (země objevitelů exoplanet), tak jsme skoro exoplanetární velmoc :lol: Dokonce to jde tak daleko, že exoplanety.cz čte řada lidí například z Brazílie nebo Francie, Itálie skrze translátor.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Exoplanety

Příspěvek od Dugi »

To je jasný důkaz toho, že odvádíš dobrou práci. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Andy
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 493
Reputace: 809
Registrován: 14.8.2011 22:55
Kontaktovat uživatele:
Re: Exoplanety

Příspěvek od Andy »

O exoplanetách také před pár lety vyšla zajímavá knížka od pana Zdeňka Pokorného (chvíli před jeho smrtí :(). Jako základ na budování dalšího vědění skrz například zde zmiňovaný vynikající web pana Kubaly je to moc hezké čtivo :-).
-----------------------------
Dare Mighty Things!
https://www.twitter.com/polar_andy_cz/
The cure for boredom is curiosity. There is no cure for curiosity.

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“