Astronomická pozorování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Johnny
Aktivní nováček
Aktivní nováček
Příspěvky: 35
Reputace: 0
Bydliště: sever
Registrován: 8.3.2011 17:01
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Johnny »

To je pravda oni tam mají super výzbroj a fotky to jsou úžasný, ale když to člověk umí tak to jde i s levnější výbavou ty tvoje fotky jsou toho důkazem. Teď před tebou smekám ještě víc když jsi napsal jaké používáš vybavení. To já mám vlastně doma taky, ale určitě by se mi nepovedlo to co tobě, sakra závidím :slint: :palec nahoru:
"Vesmír je kniha, kterou nikdo nedočte do konce"
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Dugi »

To chceš říct, že pokud pomineme dalekohled, tak se takovéhle fotky dají dělat s vybavením za +/- tisícovku? :o
Jsem totální foto-laik, takže si moc neodkážu představit celý postup a navíc mi nejde na rozum, jakou roli tam hraje webkamera. Já jen tiše obdivuju tvoje výtvory. ;)
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od baranka »

Jj. Chce to vlastně jen dalekohled na stojanu a foťák, pokud má foťák odšroubovatelný objektív mělo by tělo foťáku jít našroubovat do okulárového výtahu, místo okuláru. Pokud ne, tak nejlépe s afokálním držákem přípevnit za okulár, pokud není afokální držák tak se dá foťák lehce přiložit na okulár a lehce mačkat spoušt. Když se nafotí pár snímků Měsíce, tak mezi nima bude i pár dobrých. Také jsem tak začínal. A webkamera, protože když dám na dalekohledu větší zvětšení, tak mě nejde udělat s foťákem nějaký smysluplný snímek, což jsem obešel použitím právě webkamery. Musí se zní odmontovat objektív a nalepit na ní tělo okuláru ( bez čoček ) a tu pak zasunout do okulárového výtahu. Zaostřit a pomoci PC pořizovat buď snímky nebo videa. Je to trochu pohodlnější ;)
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od baranka »

Johnny píše:To je pravda oni tam mají super výzbroj a fotky to jsou úžasný, ale když to člověk umí tak to jde i s levnější výbavou ty tvoje fotky jsou toho důkazem. Teď před tebou smekám ještě víc když jsi napsal jaké používáš vybavení. To já mám vlastně doma taky, ale určitě by se mi nepovedlo to co tobě, sakra závidím :slint: :palec nahoru:
Chce to jen udělat první pokus. Možná budeš překvapený co i levné vybavení umí, teba to nebude na soutěže ale pro potěšení Tebe nebo známích to určitě bude. ;)
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Dugi »

Fakt zajímavé, ale z půlky těch termínů mi jde hlava kolem :-D . Každopádně se mi takové fotky moc líbí. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od baranka »


Před rokem dělaná prezentace, jsou tam jak snímky foťákem tak snímky webkou.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Dugi »

Vypadá to skvěle! Klobouk dolů. :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Tano
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 241
Reputace: 1
Bydliště: Ostrava
Registrován: 1.11.2009 9:31
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Tano »

Tak kolik jste včera viděli Drakonidů? U nás v Ostravě se naštěstí oblačnost celkem rozpadla, tak alespoň něco vidět šlo. Nejvíce (10 kousků) jsem jich viděl od 21:50 do 22:00, pak už nic.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26959
Reputace: 2729
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Dugi »

Já "odlovil" tři kousky. Bohužel jsem se k pozorování dostal až po desáté, kdy počasí aspoň trošku dovolilo pozorování. Předtím byly všude mraky a po desáté se to lehce protrhalo, ale nic extra. Bylo to k vzteku. Část oblohy na jih (i s Měsícem :? ) byla odkrytá a sever / severovýchod se topil v mracích, které postupně mířily k Drakovi. Oblačnost byla protrhaná jen asi 5 - 7 minut mezi 22:15 a 22:20, kdy jsem viděl ty tři kousky. Pak už se zatáhla celá obloha a já to vzdal.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
baranka
Znalec kosmonautiky
Znalec kosmonautiky
Příspěvky: 962
Reputace: 2
Bydliště: Znojmo
Registrován: 28.8.2011 12:42
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od baranka »

Já též jen 3 ( balkón taky na jih s Měsícem :) ) Další jsem asi záchytil na jednom snímku, bohužel spíše jeho začátek, tedy jistě to nevím byl jsem zrovna na toaletě :(

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“