Astronomická pozorování

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od lamid »

Gubarev píše:Jinak klidně takové novinky do: http://forum.kosmonautix.cz/forum/viewt ... =44&t=1096
Nejde mi o LSST, ale o možnosť spozorovať Planetu 9 pomocou LSST. Preto som to dal za Tvoje a svoje predchadzajuce príspevky o P9.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

lamid píše:Nejde mi o LSST, ale o možnosť spozorovať Planetu 9 pomocou LSST. Preto som to dal za Tvoje a svoje predchadzajuce príspevky o P9.
K tomu už vůbec nebude nejvhodnější, tedy pokud se daný úsek oblohy čirou náhodou nebude nacházet v zorném poli. LSST bude pravidelně scanovat předem dané výřezy oblohy. Navíc bude mít krátké (tuším 2x15 sec.) expozice výřezu oblohy, a hned bude pokračovat na sousední kvadrant. S LSST půjde především o krátkodobě proměnné zdroje.
Daleko vhodnější k tomu budou třeba TMT, Velký Magellan, nebo E-ELT - teleskopy které lze kdykoli volně zaměřit tam kam astronomové potřebují a sledovat tu oblast po dlouhou dobu.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od lamid »

Ja teda nie som astronom, v mojom prípade aj amatérsky astronóm je silné prirovnanie, ale myslím si LSST bude na to vhodný. Prezrie celú oblohu, do 24 mag. Zajtra sa na to pozriem. Možno sa mýlim.
Naposledy upravil(a) lamid dne 26.1.2016 19:43, celkem upraveno 2 x.
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 739
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od MaG »

Já myslím, že na tohle nemusí být člověk zdatný amatérský astronom, jako spíše být trochu zběhlý v angličtině nebo překladech.

http://www.lsst.org/lsst/

Podle mě je to opravdu jeden z těch přístrojů, na které čeká celá astronomická obec, protože dosavadní přehlídky oblohy nejsou tak výkonné ani co do dosahu, ani co do velikosti snímaných polí.

Dalekohled LSST bude schopen snímat objekty jakoby šlo o více než 6metrový dalekohled a přitom díky unikátní kameře zabere mnohem větší kus oblohy. Doba expozice snímků bude 30 sekund. Pro nás je podstatné, že s daty si bude moci hrát i studentská či vědecká veřejnost a tak bych byl optimista, že případný efekt nevhodného rozestupu mezi snímky zde nehrozí.

Osobně bych to viděl jako ideální nástroj a žehrat na něj budou jen vizuální hledači komet z řad amatérů, kterým zbude jen soumraková obloha. Už dnes, když chcete něco objevit, musíte si vybrat dny, kdy maj přehlídky oblohy zataženo, nebo se zrovna dívaj jinam. LSST obhlédne celou oblohu dvakrát do týdne...

Jinak možné těleso za Neptunem se nejspíš skrývá v množství hvězd Mléčné dráhy. V tamním mumraji teček se podobná tělesa blbě objevují a tak by mě nepřekvapilo, že by tam zůstala přehlídkám ukryta "planeta 9" třeba i o jasnosti 22 mag. Připomeňme například, že potenciální cíl pro New Horizons byl objeven až pomocí HST, protože Pluto je nyní v poli hvězd Střelce a tím směrem je hustá Mléčná dráha. Takže normální velké dalekohledy měly problém tam ty slabá tělesa najít.
Gubarev píše: Daleko vhodnější k tomu budou třeba TMT, Velký Magellan, nebo E-ELT - teleskopy které lze kdykoli volně zaměřit tam kam astronomové potřebují a sledovat tu oblast po dlouhou dobu.
To je podle mě mylná představa, protože právě takové dalekohledy mají velmi malé zorné pole a díky jejich vlastnostem budou využívány pro zcela jiné účely a to především pro své rozlišení a dosah. Ani jedno není ale zatím na hledání potenciální planety potřeba. Možná po jejím objevu pomocí adaptivní optiky E-ELT bychom mohli být rádi, že ho máme. Mimochodem TMT se zatím nestaví, aktivisti na Havaji usoudili, že na vrcholku Mauna Kea už je dalekohledů dost… to máte tak, když úzká okrajová skupina společnosti ovládá většinovou, jako by to bylo 50 na 50. Jedni tvrdí my tam dalekohled nechcem, druzí, že ho tam chcem, ale v médiích je to prezentováno, jakoby obou skupin bylo stejně početné množství. A já myslím, že v případě vědců to neplatí, těch bude řádově víc. To je problém té naší demokracie až za hrob.
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Samo »

Teraz ma napadla taká dosť asi nereálna myšlienka ak by tá planéta 9 bola dosť sutdená na to aby sme ju nevideli IR teleskopmi teoreticky by mohla odtieniť na určitý malý interval IR žiarenie z hviezdy v diaľke za ňou ale zrejme to asi nebude detektovaťeľné dnešnými teleskopmi :(
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

MaG: Hledal jsem nějaké info, ale nic moc kloudného nenašel. Narazil jsem jen na zajímavou zmínku, že (pokud už ji nebudou mít) chtěli by LSST snímkovat co nejvíc KBO objektů, a i to by jim nepřímo pomohlo (odchylky v drahách) upřesnit dráhu P9.
Koukal jsem na tu expozici, a je to vždy 2x15 sekund na jeden cyklus (kvadrant). Celý proces dvojité expozice bude trvat dohromady asi 40 sekund. Obě expozice se budou nejdřív porovnávat mezi sebou, a pak hned s archivem.

Dráha potenciální planety je ale hodně odlišná od celoplošného snímkování, ne? Vždyť jde o tenkou čáru o pár stupních (či pár desítkách stupňů) krz celou oblohu. Ale i tohle se dá udělat, pač LSST pokryje celou oblohu za 2 či 3 noci (je strašně rychlý).
Jinak možné těleso za Neptunem se nejspíš skrývá v množství hvězd Mléčné dráhy. V tamním mumraji teček se podobná tělesa blbě objevují a tak by mě nepřekvapilo, že by tam zůstala přehlídkám ukryta "planeta 9" třeba i o jasnosti 22 mag. Připomeňme například, že potenciální cíl pro New Horizons byl objeven až pomocí HST, protože Pluto je nyní v poli hvězd Střelce a tím směrem je hustá Mléčná dráha. Takže normální velké dalekohledy měly problém tam ty slabá tělesa najít.
Na tohle téma taky padfla zmínka ve smyslu, že pokud se bude P9 nacházet směrem do roviny MD, tak to může být problém.

Co mě (příjemně) překvapilo je, že HST není mimo hru, a teď to (v těchto týdnech) řeší. Podle některých názorů by teoreticky mohl být schopen udělat snímek (jen o pár pixelech).
Naposledy upravil(a) Gubarev dne 26.1.2016 14:48, celkem upraveno 2 x.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

Ale našel jsem zajímavý text ohledně blízké budoucnosti: Už v březnu rozjíždějí hledání pomocí Subaru a Kecků:
http://subarutelescope.org/Topics/2016/01/21/index.html

...using the W. M. Keck Observatory can utilize its its NIRC2 instrument to pinpoint, characterize and perhaps even determine whether the object has moons. Wut??

_____________________________________

Samo: Uááá, pravděpodobnost takového zákrytu by snad byl zázrak..??
Naposledy upravil(a) Gubarev dne 26.1.2016 15:26, celkem upraveno 1 x.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
tixtli
Zájemce o kosmonautiku
Zájemce o kosmonautiku
Příspěvky: 67
Reputace: 0
Bydliště: Kosice
Registrován: 17.7.2015 9:48
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od tixtli »

Gubarev píše:Ale našel jsem zajímavý text ohledně blízké budoucnosti: Už v březnu rozjíždějí hledání pomocí Subaru a Kecků:
http://subarutelescope.org/Topics/2016/01/21/index.html

...using the W. M. Keck Observatory can utilize its its NIRC2 instrument to pinpoint, characterize and perhaps even determine whether the object has moons. Wut??

Samo: Uááá, pravděpodobnost takového zákrytu by snad byl zázrak..??
To by teda bol velky zazrak :-) No taka velka planeta by mala mat nejaky ten mesiac, dva, pripadne viac. Fotometricky by ju nemal byt teda velky problem, v pripade dostatocnej jasnosti, najst aj takymto sposobom 8-)
'coz something sounds crazy doesn't mean it's not true.....
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od Gubarev »

tixtli: Pardon, dostatečně jsem neoddělil poslední větu (odpověď Samovi) a předposlední zmínku o Keckovi a možných měsících.

Edit: odděluji čarou, aby to další nemátlo.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
lamid
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1076
Reputace: 0
Registrován: 25.7.2013 0:22
Kontaktovat uživatele:
Re: Astronomická pozorování

Příspěvek od lamid »

Všimol som si, že o Planete Nine hovorí už aj wikipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Planet_Nine , dokonca aj slovenská https://sk.wikipedia.org/wiki/Deviata_plan%C3%A9ta , výhodou je, že uvádza všetky zdroje pekne pokope.
Ešte vložím graf spolu so súhvezdiami
Autori predpokladajú že P9 sa nachádza v strede Mliečnej dráhy /cca 270, -30 /.

Vyhľadávanie P9 pomocou Subaru ohlasoval Michael Brown už v prvých správach a počíta s 5 rokmi.


Štyri zóny slnečnej sústavy, ohromujúce množstvo nepreskúmaného priestoru, takmer všetko okrem Pluta je viac-menej neznáme. M. Brown/Caltech/R.Hurt/C.Powell
"Naše cnosti a naše vady sú neoddeliteľné ako sila a hmota, keď ich oddelíte človek prestane existovať."
Nikola Tesla

lamid58.blogspot.sk

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“