Astronomie vs. družicové megasítě

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
stana85
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 179
Reputace: 9
Registrován: 11.6.2011 15:14
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od stana85 »

Jasně že neporušuje žádná nařízení protože tady nikdy nic takového nebylo a legislativa trochu zaspala.
Nemyslím žádné konspirace jen nevěřím tomu že ti co starlink budou využívat a myslím že to bude menšina zaplatí celý projekt.
A kde se dají najít přelety dříve vypustěných satelitů? Na https://www.heavens-above.com/ je jen poslední várka.
„Jásání nad Starlinky je jásáním nad komíny uhelných elektráren jako symbolem pokroku,“
Jana Tichá
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 581
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od milantos »

Dugi píše:P.S. Jestli tím vzhledem noční oblohy myslíš pozorování neozbrojeným okem, tak ty družice člověk prakticky neuvidí.
Nevím, co tě vede stále opakovat tohle nesmyslné a nekorektní tvrzení.
Pokud je cílový stav 30.000 satelitů a je potřeba je obnovovat po 5 letech, znamená to vypouštět každý rok 6.000 satelitů. A pokud budou vystupovat na vyšší dráhy současným postupem, znamená to, že jich bude stále zhruba 500 na dráze, kde budou mít 2,5-4. mag. A zrovna tak bude jasná ta část, která je na sestupové dráze. Takže minimálně 1000 satelitů bude v té jasné fázi, jako teď sledujeme po vypuštění.
Takže možná těch 29.000 satelitů člověk, co je nechce vidět, neuvidí, ale těch 1.000 bude velmi jasných, nepřehlédnutelných a rušících.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Dugi »

Měl jsem na mysli družice na provozní dráze v 550 kilometrech, kde je člověk opravdu nevidí. Jasně, že vláčky pár týdnů po vypuštění vidět budou, ale je to jen zlomek z celkového počtu. Stejně tak při sestupu, který ale bude rychlejší než stoupání nahoru, kdy se čeká vlastně 2 × 40 dní. Vláček nebo šňůrka samozřejmě jsou vidět i pouhým okem, ale jakmile se družice přesunou výše, tak je běžný pozorovatel nevidí. Je to krásně vidět na hlášeních od lidí. Po startu mi neustále chodily zprávy ve stylu: „Viděl jsme řadu bodů, jak se pohybovaly oblohou, nevíte, jestli to byl Starlink?“ Po pár týdnech se zprávy změnily na: „Našel jsem si na internetu termín přeletů Starlinků, ale nic jsem neviděl. Co dělám špatně?“
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 581
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od milantos »

Myslím, že korektní by bylo napsat, že 1000 jich bude vidět a bude rušit, a možná těch 29.000 si běžně člověk moc nevšimne.
Jenže 1000 - to je oproti současným několika desítkám jasných družic - obrovské číslo. A těch 1000 tam bude stále, jen se budou vyměňovat. Situace bez nich nebude.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Dugi »

Jde o to, že sestup bude rychlejší než vzestup, takže těch družic najednou zase tolik nebude.
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
milantos
Vesmírný badatel
Vesmírný badatel
Příspěvky: 581
Reputace: 195
Registrován: 27.10.2018 15:01
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od milantos »

No, já jsem schválně to číslo podhodnotil, aby nebylo potřeba se dohadovat , jestli jich bude tolik. Ale jinak je naprosto nepodstatné. jestli jich bude 1200 nebo 850 - obojí je obrovský počet. ale číslo si určitě dovedeš spočítat.
A co je tedy děláš špatně: vzhledem k tomu, jak lidi berou tvé informace vážně, tak se věta
.....ty družice člověk prakticky neuvidí.... stává mantrou a argumentem , ačkoliv je to naprostá demagogie.
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Dugi »

Mluvil jsem o družicích na finální dráze. Družice na nižších drahách půjdou vidět, ale zase to nebude tak hrozné, jak se to může zdát. Těch tisíc družic, které by stoupaly / klesaly budou rozptýlené po celé oběžné dráze, takže v jednu chvíli jich bude nad obzorem vidět kolik? Tři?
Ve výšce 300 km (vzal jsem průměrnou výšku mezi hranicí atmosféry a operační výškou) má imaginární koule (zanedbávám zploštění) povrch o rozloze 560 405 892 kilometrů čtverečních. Když tuhle hodnotu vydělím tisícovkou družic, vyjde mi, že na jednu družici připadne zhruba 560 405 kilometrů čtverečních. To je pro lepší představu plocha kruhu o poloměru 422 kilometrů.
P.S. Snad jsem neudělal chybu v rychlém výpočtu
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij
Uživatelský avatar
Samo
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 2102
Reputace: 1307
Registrován: 29.8.2015 22:52
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Samo »

Inak ak ste si nevšimli, Elon Musk tweetoval že s každým ďalším štartom sa bude odrazivosť výrazne znižovať.

https://mobile.twitter.com/elonmusk/sta ... 5247536129

Dnešne Starlinky na finálnych dráhach sú sotva pozorovateľné okom, ak výrazne znížia odrazivosť tak sa minimálne nezanedbateľná časť problému eliminuje. Retiazky po štarte okolo ktorých celý tento humbuk začal budú naďalej no nikde som nevidel zmienky práve o družiciach na finálnej dráhe. Ten slávny snímok astronómov bol vláčik krátko po štarte, ak dobre viem, keď družice zvyšovali dráhu.
"When you wish upon a falling star, your dreams can come true. Unless it's really a meteor hurtling to the Earth which will destroy all life. Then you're pretty much hosed, no matter what you wish for. Unless it's death by meteorite."
Uživatelský avatar
petrsida
Zkušený inženýr kosmonautiky
Zkušený inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 3884
Reputace: 3051
Bydliště: Lysá nad Labem, Tanvald
Registrován: 27.1.2012 22:17
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od petrsida »

milantos píše:No, já jsem schválně to číslo podhodnotil, aby nebylo potřeba se dohadovat , jestli jich bude tolik. Ale jinak je naprosto nepodstatné. jestli jich bude 1200 nebo 850 - obojí je obrovský počet. ale číslo si určitě dovedeš spočítat.
A co je tedy děláš špatně: vzhledem k tomu, jak lidi berou tvé informace vážně, tak se věta
.....ty družice člověk prakticky neuvidí.... stává mantrou a argumentem , ačkoliv je to naprostá demagogie.

Jenže počítáš s tím, že A: družic bude 30000, což asi nebude
a B že budou nahoru vynášeny pořád stejně, což po přechodu na větší nosič taky nebude pravda


limitní je datum určené FAA, tuším rok 2024?
do té doby mohou přidávat družice, pak už jenom nahrazovat

i kdyby Falcon startoval co dva týdny a využíval plnou kapacitu výroby satelitů, tak zvládne nahoru poslat něco přes 7000 satelitů



Mimochodem jsem zatím nenašel jedinou stížnost na např. Oneweb. Který ještě ani nepřistoupil na dohodu o vysílacích pásmech a efektivně hrozí, že bude rušit radiofrekvence
Uživatelský avatar
Dugi
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 26964
Reputace: 2730
Bydliště: Jihlava
Registrován: 23.10.2009 15:36
Re: Komunikační satelity Starlink

Příspěvek od Dugi »

Super, díky za info! :palec nahoru:
Obrázek

"Země je kolébkou života, ale nelze žít věčně v kolébce ..." - Konstantin Eduardovič Ciolkovskij

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“