Fotky oblohy ze stativu

Náš web se v první řadě zaměřuje na kosmonautiku. Ale najdete tu i pár drobností o astronomii.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Pajos »

Tak sem skus nahrát syrové vstupní obrázky, nebo aspon někoho jiného co má nějaké super vybavení (pokud to děláš webkou).
Mě teda vždycky zklame že obrázky vesmíru vlastně "nejsou obrázky vesmíru" ,ale jen přiřazené barvy různým plynům nebo prachu v kosmu :x ,kdežto mě zajímá co je vidět třeba u toho Plzně na "uplně černém místě".
Nebo co vidí Hubble? (nedobaveně)
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
Wopat
Kosmonaut
Kosmonaut
Příspěvky: 4729
Reputace: 643
Bydliště: Sluneční soustava
Registrován: 8.8.2012 19:37
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Wopat »

Záleží na tom, ze kterého teleskopu fotka pochází. Pokud se díváš na fotky třeba rentgenového, infračerveného nebo jakéhokoli jiného teleskopu, fotky musí být uměle obarvené. Lidské oči kromě viditelného světla jiné vlnové délky nevidí, takže bys neviděl nic. Naopak fotky z Hubbla (pokud se nemýlím) obarvené nejsou. Není důvod. Jsou ale krásně barevné proto, že jsou pořizovány s dlouhými expozicemi. Světlo má tak více času se nashromáždit. Takovým mezistupněm je menší dalekohled. Ten má větší sběrnou plochu pro světlo, než lidské oko, takže toho uvidíš mnohem víc, ale nevidíš nic v barvách, protože nefotíš a světlo sbíráš jen okamžik namísto minut či hodin.
The difficult we do immediately. The impossible takes a little longer.
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

Nedaří se mi to nahrát. Pokaždé mi to spadne, navíc čas nahrávání 18hod. :(
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Gubarev »

Wopat píše: Naopak fotky z Hubbla (pokud se nemýlím) obarvené nejsou. Není důvod. Jsou ale krásně barevné proto, že jsou pořizovány s dlouhými expozicemi. .
Kdepak pane, spusta HST je kolorovana, preci jen kamery maji sirsi zaber mimo VS, ale mnohdy se koloruji i ty ve VS, at uz pro efekt (aby byly divacky pritazlive), ci z duvodu vedeckych (u mlhovin se ruznobarevne oznacuji pomery prvku ci izotopu). V archivu te RAWy mnohdy hodne prekvapi.

Castecne jde o problem, ze nas mozek si "vytvari" (dotvoruje) barevne spektrum na uplne jinem principu, nez CCD, na ktere dopadaji fotony po strasne dlouhou dobu (proti lidskemu oku).
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Pajos »

Wopat píše:Záleží na tom, ze kterého teleskopu fotka pochází. Pokud se díváš na fotky třeba rentgenového, infračerveného nebo jakéhokoli jiného teleskopu, fotky musí být uměle obarvené. Lidské oči kromě viditelného světla jiné vlnové délky nevidí, takže bys neviděl nic.
Ale to já vím, proto se taky o žádnem infra, UV, atd. nezminuju, ale píšu co bych naopak chtěl.
Takovým mezistupněm je menší dalekohled.
Klidně muže byt, je mě fuk z ktereho dalekohledu to bude, spíš jde o to, aby to bylo kvalitní a zároveň zase aby to nebyl v žádnem směru extrem, tzn. nějaký ten příklad co vidí člověk na "černém místě republiky" a pak něco co jen s rozumnou mírou delší expozice, říkám fajn půl hody? Hodku? Ale 12h, 24h by bylo už nepřirozené :x

Samostatná kapitola by byla porovnání takového neupraveného snímku ze Země, a z Hubbla :Drbe se na hlavě: jelikož z oběžné dráhy to musí být určitě jiné (takové info co bych viděl být nahoře s Virgin Galactic a mít tak sebou nějaký ten dalekohled) :slint:
Kdepak pane, spusta HST je kolorovana
Taky si myslím a po ty roky co se na to dívám v mediích to ted ve mě ruplo :lol: a chtěl bych se podívat jak to doopravdy vypadá, omalovánky nechci :lol:
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein
Uživatelský avatar
Gubarev
Zkušený kosmonaut
Zkušený kosmonaut
Příspěvky: 6684
Reputace: 9
Bydliště: Praha Letná
Registrován: 17.2.2013 20:24
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Gubarev »

Samostatná kapitola by byla porovnání takového neupraveného snímku ze Země, a z Hubbla :Drbe se na hlavě: jelikož z oběžné dráhy to musí být určitě jiné (takové info co bych viděl být nahoře s Virgin Galactic a mít tak sebou nějaký ten dalekohled)
Běžná praxe největších pozemských observatoří za posl. čtvrtstoletí: snímkují v synchronu s kosm. teleskopy (pokud je to pozičně možné) Taková data mají obrovský význam - pozemské obs. jsou silnější, ale ty kosmické neruší atmosféra.
"It is much easier to believe than to understand"
CHris Hadfield
Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od MaG »

Jamie tak nahrej aspoň 1 - 3 snímky objektu a aspoň jeden dark. Uvidíme co se s tím dá dělat ;)
Uživatelský avatar
Jamie
Pokročilý uživatel
Pokročilý uživatel
Příspěvky: 164
Reputace: 0
Bydliště: Cheb
Registrován: 4.9.2012 20:13
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Jamie »

Uživatelský avatar
MaG
Inženýr kosmonautiky
Inženýr kosmonautiky
Příspěvky: 1900
Reputace: 743
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Registrován: 2.8.2012 22:10
Kontaktovat uživatele:
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od MaG »

No nebude to žádná sranda. Zatím jsem si to jen pro zajímavost zkusil rychle poskládat a postupně se nějak při zvýraznění zbavit oranžové oblohy a tmavnutí k rohům, ale nevím nevím, zda to později půjde o moc lépe. Každopádně abys měl zatím představu a porovnání (sahal bych míň na kontrast, zatím a výhodu mám v použití "umělého flatu"). Jinak moje verze je zatím dost nudná a mdlá, ale nemaloval jsem tam co není.

Obrázek
Uživatelský avatar
Pajos
Vesmírný průzkumník
Vesmírný průzkumník
Příspěvky: 211
Reputace: 3
Registrován: 1.12.2012 21:39
Re: Fotky oblohy ze stativu

Příspěvek od Pajos »

MaG, Jamie
No ten třetí obrázek je celkem slušný :palec nahoru: , ten první to jsou surové data "krátké expozice" ? Jelikož je tam mín světla jak v tom druhém
Škoda že ve světě kde jde štěpit atom, nejdou bořit lidské předsudky. - Albert Einstein

Odpovědět

Zpět na „Astronomické okénko“